Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Mikołaj Grynberg
piątek, 16 kwietnia 2021

Mikołaj Grynberg
piątek, 24 września 2010 10:30    Drukuj Email

Auschwitz – co ja tu robię?

fotografia, instalacja dźwiękowa

 1009grynberg_news

Otwarcie wystawy: piątek 24 września, godz. 18.00

Wystawa czynna do 24.10.2010
Kuratorka: Karolina Harazim
Galeria Wejście

Projekt Mikołaja Grynberga Auschwitz - co ja tu robię? ma na celu stworzenie warunków do międzypokoleniowego
i międzykulturowego dialogu na temat Holocaustu. Projekt jest głosem w międzynarodowej dyskusji o przyszłości Miejsc Pamięci. Porusza temat analizy zjawiska polityki wizualnej i potrzeby ciągłego oswajania Holocaustu przez pokolenia bezpośrednio tą tragedią niedoświadczone. Pogłębia poczucie wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego odbiorców, pomaga zrozumieć im swą rolę w Europie, do której przynależą, zarówno dzisiejszej, jak i przyszłej. Na całość przedsięwzięcia składa się wystawa fotografii, publikacja, program edukacyjny oraz portal internetowy.

Muzeum Auschwitz-Birkenau jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Polsce. Wystawa Auschwitz - co ja tu robię?, dzięki sztuce rozmowy oraz fotografii, stwarza ramy do podjęcia otwartej dyskusji i zastanowienia się, dlaczego tam jeździmy, dlaczego ciągle odwiedzamy miejsce, które i tak nie da o sobie zapomnieć?

Wystawę tworzą nieostre fotograficzne portrety osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz zdjęcia obejmujące architekturę byłego nazistowskiego obozu. Fragmenty rozmów Mikołaja Grynberga z odwiedzającymi Muzeum, kluczowe i stanowiące o wyjątkowości projektu, funkcjonują w ramach wystawy w formie przestrzennej instalacji dźwiękowej.

Mówią oni:

- Jak oglądam starych ludzi na przedwojennych fotografiach, to myślę: mam nadzieję, że mieli szczęście umrzeć przed tym wszystkim.

- Trzeba chronić pamięć o tym, co tu się wydarzyło.
- Jak?
- Nie wiem. To jest nasze wyzwanie.

- Mam niepełnosprawne dziecko. Cały czas myślę, że nie dałabym się od niego oddzielić. Sama bym je zaniosła do gazu.


Głównym celem rozmów Mikołaja Grynberga z odwiedzającymi było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego przyjeżdżają do Miejsca Pamięci, „co tam robią?”. Artysta, poprzez konfrontację ze zwiedzającymi, podjął próbę samodzielnego zmierzenia się z tym trudnym pytaniem. Nagrania wykorzystane w ramach wystawy powstały w czasie akcji: w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (19 czerwca 2010) oraz, we współpracy z RADIOFONIĄ, w Galerii Pauza w Krakowie (27 i 29 lipca 2010).

Towarzysząca wystawie publikacja Auschwitz - co ja tu robię? zawiera 100 fotografii Mikołaja Grynberga. 70 z nich to portrety osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz, wykonane w sposób dający efekt zamglonego, niewyraźnego obrazu. Kolejne 30 fotografii to swoista obserwacja i ilustracja emocji - dokument przedstawiający były obóz koncentracyjny i zagłady, pokazujący, że można opowiedzieć o historii tego miejsca współczesnymi środkami artystycznymi. Publikacja prezentuje fotografie uzupełnione słowem - komentarzem płynącym z głębokich i prawdziwych odczuć osób tam przyjeżdżających,
jak i samego artysty.

Poprzez swoją nowatorską formę i silny emocjonalny ładunek projekt jest intymną próbą odpowiedzi artysty na pytanie:
„Co ja tu robię?” oraz uzyskania - poprzez rozmowy z innymi odwiedzającymi Auschwitz oraz fotografowanie - odpowiedzi: „dlaczego Ty tu jesteś?”. Projekt przebiega wielopłaszczyznowo, publikacja jako rzeczowa dokumentacja nie tylko odwołuje się do przeszłości, ale przed wszystkim pyta o teraźniejszość i przyszłość. Tekst Przewodnik Pani Anny Sommer, przewodniczki Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, otwiera książkę. Wywiad z Mikołajem Grynbergiem, autorstwa Justyny Sobolewskiej, wprowadza czytelnika w świat artysty, opowiada jego osobistą historię.
Książka dostępna jest w Księgarni Internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (www.auschwitz.grynberg.pl).

Koordynator projektu: Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej Pauza

Wystawa zrealizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sponsor instalacji dźwiękowej: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

Towarzysząca wystawie publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu i we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau (w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej) – przy zaangażowaniu Goethe-Institut Krakau

Partnerzy: Centrum Audiowizualne, Duże Formaty

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Trójka - Polskie Radio Program 3, Aktivist, Exklusiv, Sztuka.pl, Artinfo.pl, Elle Decoration, Stolica, Elle Decoration, radiofonia

Zapraszamy!
Zofia Chojnacka
Biuro Prasowe CSW
510 160 637
tel./faks +48 22 625 05 22
tel. +48 22 628 12 71-73 wew. 125
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież