Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009
niedziela, 09 maja 2021

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009
piątek, 17 kwietnia 2009 11:34    Drukuj Email

„Pamięć przetwarzana“ jako temat główny i Czechy jako gość specjalny festiwalu – to właśnie zobaczymy na festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009. Tradycyjnie przez cały maj, w całym mieście królować będzie fotografia na światowym poziomie. Do tego wykłady, projekcje, pokazy slajdów, przegląd portfolio, warsztaty. Tego niezwykłego – nawet na skalę światową – przedsięwzięcia Fundacji Sztuk Wizualnych, Fundacji Imago Mundi i miasta Krakowa po prostu nie można przegapić.
Tradycyjnie już planowane jest blisko 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych wyselekcjonowanych przez międzynarodową Radę Programową złożoną z wybitnych autorytetów świata fotografii. Jak zwykle, wystawy odbywać się będą równocześnie w około czterdziestu – zarówno tradycyjnych i niekonwencjonalnych - przestrzeniach ekspozycyjnych: muzeach, galeriach, klubogaleriach, a także w przestrzeni publicznej miasta Krakowa. Unikalnym pomysłem wystawienniczym – w świadomości światowej publiczności łączącym się silnie z krakowskim festiwalem – jest pokazywanie zdjęć w zaadaptowanych, intymnych przestrzeniach pustych mieszkań w centrum miasta. 
W tym roku w ich niezwykły charakter zostaną wpisane wystawy krążące wokół tematu przewodniego festiwalu – części programu układanej przez kuratorów - „Pamięci przetwarzanej“.  Kilkanaście artystycznych projektów stworzy wielogłos na temat funkcji, roli i specyfiki zbiorów archiwalnych we współczesnej kulturze i wizualności. Z jednej strony organizatorzy zaprezentują archiwa w ich pierwotnym kontekście – jako zbiory elementów uporządkowanych według założonych kryteriów (np. kartoteki polskich i – jeszcze - czechosłowackich służb specjalnych), z drugiej natomiast jako punkt wyjścia do redefinicji współczesnego pojęcia kultury – zbioru odniesień i inspiracji, a zarazem nośnika tradycji i historii. W tej części zaprezentujemy również wystawy indywidualnych artystów, dla których archiwum jest materiałem twórczym. 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież