środa, 17 lipiec 2024
Janusz Musiał

Fotografia + film (światło + czas + medium) 2006-2009

2c-optyczna-plyta_natura-i-czas_janusz-musial-2---080Autorski zestaw Archeologia Nowych Mediów realizowany w latach 2006-2009 ilustruje wpływ działania czasu, zmiennych warunków atmosferycznych, żywiołów (światła, wody i ziemi) na media mechanicznej i cyfrowej rejestracji oraz archiwizacji multimedialnych danych. …

Janusz Musiał

Fotografia + film (światło + czas + medium) 2006-2009

Autorski zestaw Archeologia Nowych Mediów realizowany w latach 2006-2009 ilustruje wpływ działania czasu, zmiennych warunków atmosferycznych, żywiołów (światła, wody i ziemi) na media mechanicznej i cyfrowej rejestracji oraz archiwizacji multimedialnych danych.

Zestaw tematyzuje problematykę analogowej i cyfrowej archiwizacji mediów oraz przemian w zakresie technologii i formatów nośników. Stawia pytania o trwałość współczesnej nam kultury opartej na architekturze i estetyce niematerialności, efemerycznych pulsacjach światła na wszędobylskich ekranach, monitorach i wyświetlaczach. Kultury reprezentowanej przez audiowizualne teksty i multimedialne zbiory danych, jedynie wirtualne wymagające odpowiedniego instrumentarium aby zobaczyć i usłyszeć.

 „Moja fotografia nie próbuje wiernie naśladować rzeczywistości. przez pryzmat własnych doświadczeń i wyobraźni dokonuję analizy i syntezy, poddaję interpretacji oraz transformacji świat obiektywnie istniejący, zjawiska natury i technokultury,  procesy percepcji oraz samo medium fotografii".

2c-optyczna-plyta_natura-i-czas_janusz-musial-2---400

2c-optyczna-plyta_galaktyka_natura-i-czas_janusz-musial---400

1b-magnetyczna-tasma_notatki_janusz-musial-1----400

1b-magnetyczna-tasma_notatki_janusz-musial-2----400

Janusz Musiał - Absolwent Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Studiów Doktoranckich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików [2005]. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury [2005]. Doktor nauk humanistycznych, dyscyplina - kulturoznawstwo, specjalność - fotografia i nowe media [Uniwersytet Śląski - 2009]. Redaktor portalu internetowego www.zpaf.katowice.pl. Od 2006 nauczyciel akademicki [fotografia, film, multimedia]. Autor ponad 80. wystaw i pokazów indywidualnych oraz zbiorowych. W sposobie i technikach kreowania obrazów najczęściej odwołuje się do fotografii bezkamerowej, kontaktowej, otworkowej, rejestracji w dłuższych interwałach czasu oraz technologii cyfrowych.


Galeria Pionowa, Gdańsk, ul. Olejarna 2,
wystawa czynna od 3 do 26 września