Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium MIASTO ŁÓDŹ
środa, 21 kwietnia 2021

MIASTO ŁÓDŹ
czwartek, 29 lipca 2010 17:57    Drukuj Email

– w Projekcie Kordegarda

Sławomir Belina, Monika Błażusiak, Balbina Bruszewska, Agnieszka Chojnacka, Artur Chrzanowski, Gregor Gonsior, Kamil Kuskowski, Monika Masłoń, Tomasz Matuszak, modapolka.pl, Anna Orlikowska, Krzysztof Ostrowski, Jakub Stępień – HAKOBO, wunderteam.pl, studenci PWSFITV w Łodzi

miasto-lodz---400

Wystawa zawdzięcza swój tytuł Jakubowi Stępniowi HAKOBO, jednemu z jej uczestników, który zaprojektował także część obrazową druków towarzyszących ekspozycji. Ilustracja na zaproszeniu przedstawia wykadrowany (zepsuty?) neon miejscowego dworca kolejowego: ŁÓDŹ FAB[RYCZNA]. Opisując zdjęcie, HAKOBO posłużył się słownikową definicją skrótu: fabulous — „legendarny”, a w języku potocznym — „fantastyczny, odjazdowy”. Trafił w sedno!

Taką właśnie legendarną Łódź — z jej mocno wyczuwalną do dziś w tkance miejskiej historią, problemami społecznymi, postępującą modernizacją i komercjalizacją przestrzeni miejskiej, unikalnym Muzeum Sztuki i tradycją awangardy, historią artystycznych przedsięwzięć, organizowanych przez artystów dla artystów, sławną Szkołą Filmową i Akademią Sztuk Pięknych kształcącą artystów wizualnych i projektantów mody, czy wreszcie aktywną sceną muzyczną — chciałam zaprezentować w Projekcie Kordegarda. Przestrzeń galerii jest niewielka, więc konieczny był wybór. Ponieważ nie jestem „stamtąd”, poprosiłam o pomoc kilkoro Kolegów. Jestem im bardzo wdzięczna za sugestie i pomoc. „Wystaw z Łodzi” było ostatnimi czasy sporo. Ekspozycję Miasto Łódź wyróżnia odejście od ukazywania wyłącznie miejscowej sceny sztuki wizualnej, a w zamian skupienie uwagi na młodym i średnim pokoleniu twórców i chęć ukazania interesujących zjawisk także z dziedziny projektowania, filmu i muzyki. Uczestników projektu łączy sympatia dla Łodzi, wrażliwość na problemy tego miasta, a także decyzja o budowaniu swojej zawodowej kariery w tym właśnie miejscu. Miasto Łódź to kolejna w Kordegardzie / Projekcie Kordegarda historia z cyklu „Pokój z widokiem”, ukazująca wybrane miasto widziane oczyma artystów.

kurator Magda Kardasz


Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Galeria Kordegarda, Warszawa, ul. Gałczyńskiego 3, wejście od ul. Foksal,
wystawa czynna od 31 lipca do 26 września,
http://www.zacheta.art.pl/.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież