Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Zbigniew Dłubak
środa, 21 kwietnia 2021

Zbigniew Dłubak
poniedziałek, 31 maja 2010 18:06    Drukuj Email

Wewnątrz – fotografie z lat 1959-1966

1----200Wewnątrz to wyjątkowa wystawa zaaranżowana w miejscu dawnej pracowni warszawskiego malarza i fotografa Zbigniewa Dłubaka. Strych, gdzie kiedyś mieściła się pracownia zostanie udostępniony publiczności na dziewięć dni. Pokazane zostaną fotografie z cyklu Egzystencje, który w dużej mierze wykonany był właśnie w pracowni przy Puławskiej. Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia: czytanie Chamowa Mirona Białoszewskiego w wykonaniu Zygmunta Malanowicza, warsztaty fotograficzne, gra miejska, oprowadzania kuratorskie. W dniu 5 czerwca pracownia Dłubaka będzie jednym z miejsc odwiedzanych w ramach akcji „Uwalnianie przestrzeni” organizowanej przez Nowy Teatr i Dom Spotkań z Historią.

Celem wydarzenia przygotowanego przez Fundację Archeologia Fotografii jest z jednej strony prezentacja fotografii wykonanych w budynku przy Puławskiej 24a w ich rzeczywistym kontekście, z drugiej upowszechnienie wiedzy o istnieniu samej pracowni. Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt czarno-białych fotografii, ukazujących przestrzeń pracowni taką, jaką była, gdy tworzył w niej Zbigniew Dłubak. To zapis najbliższego otoczenia artysty - zwykłe przedmioty, pracowniany bałagan, elementy poddasza, takie jak framuga okna czy kaloryfer. Fotografowane są tak, jakby były wyjątkowe i razem tworzą intensywną opowieść o banalnej na pozór codzienności.

Wystawie towarzyszyć będzie multimedialna prezentacja zdjęć z Mokotowa wykonanych przez Zbigniewa Dłubaka, dzięki czemu pokazana zostanie nie tylko przestrzeń pracowni, ale także widok z okna, ulice i widoki dzielnicy, w której żył i którą inspirował się ich autor. Wystawie towarzyszy także katalog polsko-angielski, z tekstem młodej krytyczki Agaty Pietrasik i fragmentem opowiadania Zbigniewa Dłubaka „Centralne ogrzewanie”.

Pracownia artysty, Warszawa, ul. Puławska 24a (strych, 6 piętro), wystawa czynna od 5 do 13 czerwca w godzinach od 12.00 do 18.00

Kalendarz wydarzeń:

5 czerwca - Uwalnianie Przestrzeni

godz. 16.00 16.30 17.00 17.30

obowiązują zapisy http://www.wylaczsystem.pl/uwalnianie/

W czterech grupach (pracownia nie jest wielka) będzie można zwiedzić poddasze i wystawę, po której oprowadzi Karolina Lewandowska prezeska Fundacji, historyczka sztuki od wielu lat zajmująca się twórczością tego artysty.

6 czerwca – warsztaty fotograficzne – część I

godz. 11.00 – 12.00

ul. Puławska 24a

obowiązują zapisy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Prowadzi Bartłomiej Szołajski.

Dwuetapowe warsztaty fotograficzne Dyskretny urok materii. Na pierwszym spotkaniu uczestnicy zostaną wprowadzenie w temat fotografowania „rzeczywistości ubogiej”, następnie będą mieli kilka dni na wykonanie cyfrowo fotografii, które w czasie drugiego spotkania będą wydrukowane i pokazane w dawnej pracowni Dłubaka.

Więcej o warsztatach na http://www.archeologiafotografii.pl/  > wydarzenia > warsztaty

8 czerwca - warsztaty o fotografii

godz. 18.30

siedziba SDK, ul. Jana Sebastiana Bacha 15

Prowadzi Joanna Kinowska.

Warsztaty organizowane przez Służewski Dom Kultury, w ramach klubu fotograficznego dla dorosłych. Oprócz tego, w dniach 9-10 czerwca w warsztatach w pracowni Dłubaka wezmą udział dwie grupy młodzieży z Mokotowa.

10 czerwca – czytanie „Chamowa” Mirona Białoszewskiego

godz. 19.00 i 20.00

ul. Puławska 24a

obowiązują zapisy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

czyta Zygmunt Malanowicz, wybór fragmentów Jarosław Topolewski

„Chamowo” Mirona Białoszewskiego to zapis roku z życia poety, kiedy zamieszkał w mrówkowcu przy ul. Lizbońskiej w Warszawie. Białoszewski dokonuje „badań w terenie”, opisuje życie bloku i jego mieszkańców, wsłuchuje się w jego odgłosy, widzi go jako nieznaną wyspę, na której znalazł się nagle, niczym Robinson Crusoe. W kontekście projektu „Wewnątrz” ważna jest relacja pomiędzy tym tekstem a fotografiami Zbigniewa Dłubaka z czasów, gdy artysta mieszkał przy Puławskiej.

12 czerwca – warsztaty fotograficzne – cześć II

godz. 17.00 – 19.00

ul. Puławska 24a

(tylko dla uczestników części I)

13 czerwca - gra miejska „Mokotów Dłubaka”

w godz. 10.00 - 14.00

początek gry: ul. Puławska 37, dawny Teatr Nowy

obowiązują zapisy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Organizator: Służewski Dom Kultury, prowadzenie Sebastian Łabęda

Uczestnicy poruszając się w grupach z mapą po „Mokotowie Dłubaka” będą rozwiązywać zadania dotyczące dzielnicy i związanych z nią ciekawostek oraz zapoznają się z fotografiami i poglądami na fotografię Zbigniewa Dłubaka. Walczyć o zwycięstwo będzie można w dwóch kategoriach wiekowych (do i od 15 lat). Wśród zwycięzców będą rozlosowane nagrody.

Więcej informacji o twórczości Zbigniewa Dłubaka pod adresem:

http://www.archeologiafotografii.pl/pl/zbigniewdlubak

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież