Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Roman Lipczyński
środa, 21 kwietnia 2021

Roman Lipczyński
piątek, 28 maja 2010 18:14    Drukuj Email

– „Z tyłu oczu”

lamelli---200logo_mini-galeria-lamelliTytuł ekspozycji wskazuje na rolę spojrzenia, na interwencje w normalne postrzeganie. Rzeczy, bowiem, jak sugeruje, nie układają się przed oczami obserwatora, ale z tyłu oczu – niejako poza zmysłowymi możliwościami ich odbioru – tylko w obszarze manipulacji umysłowych. Świat przedstawiony na fotografiach nie jest odbiciem tego, co zewnętrzne wobec autora, ale tego, co zjawiło się przed jego okiem wewnętrznym. Świat ten posiada tylko pozory rzeczywistości. Faktycznie jest bajką, przestrzenią króliczej nory, gdzie czytelnia może okazać się pomieszczeniem z wielkimi książkami i małą, zabawkową toaletą, gdzie słowa przybierają materialne czy raczej obrazowe ekwiwalenty, gdzie stopa rośnie w doniczce. Autor wyraźnie zafascynowany jest obrazami fragmentów tej wyimaginowanej i subiektywnej rzeczywistości. Czasem przypadkowo znalezione przedmioty przemienia w barwne obrazy, które opowiadają jakąś historię. Innym razem tworzy fotograficzne kolaże, urzekające humorem i groteską. Działania zdają się być zabawą, dziecięcą grą, budowaniem domków dla lalek, czasem dadaistyczną interwencją wynikającą z dobrego humoru i postawy autora, czasem surrealistyczną deformacją rzeczywistości w imię subiektywnego widzenia świata i w celu naruszenia stabilności obrazów rzeczy.

Roman Lipczyński (rocznik 1975) - fotograficzny samouk. Był prasowym fotoreporterem. Obecnie przyjmuje zlecenia fotograficzne jako wolny strzelec. Fascynuje i inspiruje się otaczającą rzeczywistością i możliwością jej odkształcania. Tym, że nie musi być do końca jedna, obiektywna, zadana. Zmienia ją w fotograficznym świecie. Jest, jak o sobie mówi, złodziejem. Złodziejem dusz – kradnie je przedmiotom, znaczeniom, zjawiskom.


Galeria Lamelli Mini, Kraków, ul. Mikołajska 2, I piętro,
wystawa czynna od 1 do 21 czerwca,
http://www.lamelli.com.pl/podstrona.php?str=galeria-lamelli

[zdjęcie] Roman Lipczyński, „Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu”

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież