Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Promised City – Poszukiwacze Szczęścia
piątek, 16 kwietnia 2021

Promised City – Poszukiwacze Szczęścia
wtorek, 18 maja 2010 15:40    Drukuj Email
Katarzyna Kryńska – „Przejście/Crossing”

11_kk_crossing---200Seria zdjęć Katarzyny Kryńskiej Przejście/Crossing/ jest częścią interdyscyplinarnego projektu „The Promised City“, który jest poświęcony tematowi poszukiwania szczęścia i obietnic we współczesnych miastach Berlinie, Warszawie i Mumbaju.

2_kk_crossing---200Przejście to cykl zdjęć, który powstał na terenie Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego dla dziewcząt w wieku 13-21 lat w  Warszawie Falenicy. Dziewczęta trafiają tu skierowane przez Sąd po popełnieniu wykroczenia. Zamknięty zakład jest ośrodkiem resocjalizacyjnym, w którym prowadzone są zajęcia edukacyjne mające charakter wychowawczo-socjalny i terapeutyczny.

17_kk_crossing---200Dziewczęta z początku nieufne, powoli akceptowały moją obecność. Poznawałam rozkład dnia rozpisany na godziny. Tu czas dzieli się na naukę w szkole, zajęcia praktyczne z krawiectwa, gastronomii i fryzjerstwa oraz czas spędzony w internacie.

Nie rozmawiałyśmy o powodach ich pobytu w zakładzie. Będąc cichym obserwatorem starałam się skupić na indywidualnym odbiorze każdej z nich. Tak różne charaktery, marzenia, przeżycia odzwierciedlały jedynie gesty i nieliczne słowa. W tych gestach ukryte są pragnienia szczęśliwego domu, zrozumienia i tęsknota za wolnością. Są też nieodkryte talenty i potrzeba akceptacji.  Otwierając się, pokazywały swój trudny świat pełen sprzecznych emocji. Duma przeplatana z obojętnością, złość, radość, obawa o 'nowe lepsze jutro' towarzyszą im każdego dnia. Emocje jak u większości nastolatek, lecz tu dodatkowym wyzwaniem jest dla nich życie w skupisku gdzie dostosowanie się do panujących reguł nie zawsze bywa łatwe do zaakceptowania.

W internacie każda z dziewcząt próbuje stworzyć sobie własny kawałek prywatnego świata. W pokojach, wspólnych pomieszczeniach takich jak jadalnia czy świetlica oraz na podwórku spędzają czas wolny oraz uczą się wypełniania obowiązków, a wszystko pod bacznym okiem opiekunów i wychowawców.  Wydzielona przestrzeń podwórza wysokim płotem oraz kraty w oknach nie pozwalają zapomnieć w jaki miejscu jesteśmy. Przy łóżkach królują pamiątki, plakaty, pocztówki, zdjęcia rodzin czy przyjaciół – to swoisty kalejdoskop emocji jakie towarzyszą temu miejscu. Tu krzyżują się ich drogi, doświadczenia, tajemnice, dramaty rodzinne.

Dzięki oddaniu wychowawców, wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej oraz opiece dyrektora, czule zwanego Papciem, dziewczęta mają sposobność realizować siebie.

Ważne by po Przejściu ze świata w zamkniętym Zamczysku, bo tak nazywają zakład, miały nie tylko nadzieję na lepsze jutro ale też i możliwość odnalezienia się w społeczeństwie.

Katarzyna Kryńska

 


Centrum Działań Twórczych 1500 m2, Warszawa,  ul. Solec 18,

wystawa czynna  od 22 maja do 12 czerwca

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież