Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Ewa Bobrowska – „Aberracje odniesienia”
środa, 21 kwietnia 2021

Ewa Bobrowska – „Aberracje odniesienia”
czwartek, 13 maja 2010 18:13    Drukuj Email

malarstwo, projekcje wideo

ewa_bobrowska---200Wystawa towarzyszy międzynarodowej konferencji filozoficznej Granice słowa i obrazu w myśli Lyotarda i Levinasa, która odbędzie się w CSW Zamek Ujazdowski w dniach 15-16.05. 2010.

Wystawa Ewy Boborwskiej obejmuje obrazy malarskie i wideo służące wizualnej konceptualizacji wybranych wątków refleksji filozoficznej Jean-François Lyotarda i Emmanuela Levinasa, dwóch myślicieli kluczowych dla ponowczesności. Prace te dotyczą problemu korespondencji między sztuką i filozofią, rozważanego przez artystkę w kontekście Levinasowskiej problematyki Innego i różnicy – kluczowej w koncepcji sprawiedliwości u Lyotarda. Problematyka ta staje się szczególnie istotna w obliczu eskalacji okrucieństwa, która dokonała się w historii dwudziestowiecznej.

Przyjmując za przesłankę pogląd Lyotarda, zgodnie z którym przemoc rodzi się tam, gdzie wykluczono dialog, Ewa Bobrowska poszukuje wspólnej, inkluzywnej ikonografii, stanowiącej punkt wyjścia i zachetę do refleksji etycznej i estetycznej. W swoich pracach artystka nawiązuje do nurtu sztuki filozoficznie zaangażowanej, którego przedstawicielami byli m.in. Joseph Kosuth, Mark Rothko czy Barnett Newman. Najnowsza wystawa artystki jest próbą nawiązania do problemu obecności śladu graficznego znaku w dyskursie filozoficznym, który – jak twierdził Jacques Derrida – „zawsze uważał, że może się bez niego obejść”. Jest tym samym próbą ukazania uwikłania sztuki i wizualności w struktury dyskursu, wpisania sztuki w horyzont logosu czy niemego pisma.

kurator: Paweł Polit

Ewa Bobrowska ukończyła studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom u prof. Mieczysława Wasilewskiego, 2004), oraz studia anglistyczne na Uniwersytecie Warszawskim (2002). Pracuje w Pracowni Multimediów oraz w Katedrze Historii i Teorii Sztuki ASP w Warszawie. Jest doktorantką na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie i w Instytucie Filozofii UW. Opublikowała liczne teksty w pismach „Przegląd Filozoficzno-Literacki”, „Przegląd Humanistyczny”, „Sztuka i Filozofia”, oraz w kilku publikacjach zbiorowych dotyczących estetyki współczesnej.


Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, ul. Jazdów 2,
wystawa czynna od 15 do 23 maja

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież