Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Wojciech Prażmowski
środa, 21 kwietnia 2021

Wojciech Prażmowski
wtorek, 11 maja 2010 22:53    Drukuj Email
7. Triennale Sztuki Sacrum

Ogrody polskie. Varia śląskie. Dom – droga istnienia

wojciech-prazmowski-22---200Wystawa prac jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, mistrza fotografii kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego. Na wystawę składa się cykl Varia Polskie w części prezentującej Śląsk uzupełniony innymi fotografiami. Prace pokazują zakamarki, podwórka, miejsca prawie banalne i zazwyczaj mało atrakcyjne turystycznie miejsca, miejsca mijającego czasu. Koncepcja artysty opiera się na zestawieniach motywów architektonicznych i krajobrazowych, opartych na grze kolorów, na bogactwie kształtów różnych dziwnych przedmiotów, nieoczekiwanych skojarzeniach. Zdjęcia te prezentują sposoby udomowiania najbliższego otoczenia, czasami bardzo trudnego do życia, są znakomitą prezentacją mieszania się starego, tradycyjnego z nowym sposobem zamieszkiwania. Wystawie towarzyszy katalog zawierający teksty wprowadzające i zdjęcia. 

logo_czestochowa---200Rzeczywistość [w pracach Prażmowskiego]objawia się niczym w nagłym przebłysku, tak, że artysta niemal znika podszyty pod rejestratora. Widz otrzymuje coś w rodzaju niewinnego, z lekka przypadkowego dokumentu. (…) Uświadamia sobie dopiero po chwili, że nie ma jednak do czynienia z przypadkową rejestracją scenki z życia codziennego. Staje oko w oko z wyrafinowaną kompozycją, która wciąga nas coraz głębiej w coraz bardziej oszałamiające, podniecające i nęcące gry. Kompozycja mieni się wieloznacznymi grami barw, kształtów, skojarzeń, śladów życia. (…) Znaleźliśmy się pod wpływem sugestywnej „hipnozy” zamaskowanej jako rzeczowy raport ze skrzeczącej i ułomnej rzeczywistości

Fragment tekstu Sławomira Magali z katalogu do wystawy

Wojciech Prażmowski

Studia: Szkoła Fotografii Twórczej w Brnie. Dyplom w 1975 roku. Wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz ASP w Poznaniu Fotografią zajmuje się od roku 1968 - udział w Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej w Częstochowie. Od 1977 roku członek ZPAF. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Jest twórcą foto-obiektów. Brał udział w blisko trzystu wystawach fotograficznych w kraju i za granicą, m.in.: 2003 - Zarzecze, Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa; 1999-2000 - Biało-czerwono-czarna, Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa; 1999 - Sto fotografii, Galeria FF, Łódź; 1998 - Album Rodzinny, Galeria Promocyjna, Warszawa; 1992 - FOTOFEST, Houston, USA; 1 Ars Baltica Fototriennale Koniec Utopii, Helsinki, Tallin, Odense, Warszawa. Prace w zbiorach m.in. m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku. 14 grudnia 2009 Wojciech Prażmowski został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis. Mieszka i tworzy w Częstochowie.


Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Sala Śląska, Częstochowa, Al. NMP 64,
wystawa czynna od 28 maja do 1 sierpnia,
http://www.galeria.czest.pl/

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież