Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Fotografia Kolekcjonerska 7
niedziela, 18 kwietnia 2021

Fotografia Kolekcjonerska 7
poniedziałek, 26 kwietnia 2010 15:16    Drukuj Email

Fotografia Kolekcjonerska to projekt, który rozwija się, zmienia, niczym żywy organizm. Inicjatorami tego przedsięwzięcia jest Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki oraz Dom Aukcyjny Rempex. 

Na polskim rynku to ewenement, by organizować wystawę i aukcję poświęconą fotografii dwa razy do roku. Pierwsze edycje skupiały się na ukazaniu twórczości polskich fotografów, artystów. Można było nabyć prace ikon polskiej fotografii. Nie tylko chodzi o znane nazwiska. Projekt zakładał i nadal zakłada, także promocję współczesnej, młodej fotografii. Obok znakomitych artystów, pojawiają się nazwiska mało znane, które także dzięki temu projektowi, stają się rozpoznawalne. 

[…]

Projekt zakłada promocję fotografii o walorach kolekcjonerskich w ogóle. Dlatego też, katalog budowany jest jako tzw. panorama chronologiczna. Nie chodzi o prezentację twórców ze względu na ich datę urodzenia, ale na epokę, w której tworzyli, tworzą. Dlatego też na wystawie i aukcji pojawiają się prace z XIX wieku, wykonane w technice kolodionowej i prace wykonane w najnowszych technikach cyfrowych, nawet z użyciem folii lentikularnej. Fotografia Kolekcjonerska to także obiekty fotograficzne, light boxy.

[…]

Na polskim rynku nie ma projektu, który byłby tak różnorodny pod względem tematu, techniki. Ważne jest, że to przedsięwzięcie jest cykliczne. Z jednej strony Fotografia Kolekcjonerska ma już swoją krótką historię. Marka Fotografii Kolekcjonerskiej jest kojarzona w kręgach artystycznych i nie tylko. Przy każdej edycji, organizatorzy współpracują z patronami medialnymi z branży fotograficznej, artystycznej i ogólnej. Jest to przedsięwzięcie, które należy rozwijać, wspierać. Mimo że przeżywamy, od jakiegoś czasu, mały boom w tej dziedzinie sztuki, to przed Fotografią olekcjonerską jest jeszcze sporo pracy, przede wszystkim edukacyjnej.

 Lilianna Lewandowska


Galeria Sztuki Współczesnej DA Rempex, Warszawa, ul. Senatorska 11, wystawa czynna do 28 kwietnia, aukcja – 28 kwietnia, godz. 19.00

Katalog: http://www.artinfo.pl/?lng=1&lngcode=pl&pid=catalogs&sp=auction&id=1151&sobj=1

Zofia-Rydet

Zofia Rydet
Z cyklu Mały Człowiek, lata 60-te XX w.
fotografia czarno-biała, brom, papier, 40 x 30 cm;
pieczęć autorska na odwrocie;
odbitka autorska, nakład: nieokreślony, vintage print

Andrzej-Dragan

Andrzej Dragan
Marilyn Monroe, 2008/2010
fotografia barwna, wydruk atramentowy pigmentowy,
papier
Hahnemuhle PhotoRag, 80 x 54 cm;
sygn., dat., opisana tuszem z przodu, bądź na odwrocie,
w
zależności od życzenia Nabywcy;
wydruk autorski, nakład: 6/20


Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież