Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium HERMITAGE / PUSTELNIA
piątek, 16 kwietnia 2021

HERMITAGE / PUSTELNIA
środa, 21 kwietnia 2010 18:11    Drukuj Email
Mateusz Torbus

web_hermitage_03---200HERMITAGE / PUSTELNIA to świat, gdzie architektura pozbawiona jest rozsądku, logiki, pragmatyzmu. Fotograf stwarza ją od nowa, oswajając ją dla nas. Dzięki temu zabiegowi uciekamy przed zwykłością i przeciętnością, wykrawając fragment świata, który jest tylko nasz. To miejsce jest rodzajem pustelni, czegoś co istnieje i nie istnieje jednocześnie. To refleks przestrzeni wewnętrznej, która żyje wewnątrz nas, powstały z potrzeby stworzenia alternatywnego świata. Chwilowego, płaskiego, pojedynczego, ale należącego do nas. Świata, który potrafiliśmy zawłaszczyć dla siebie przez fotografię.

30 fotografii z cyklu HERMITAGE / PUSTAELNIA to już trzecia odsłona projektu po australijskim debiucie (Sydney, Xposure Gallery, 2005) i prezentacji 15 fotografii z galerii ART-FOTO w Częstochowie w 2008 roku.

Mateusz Torbus (*1972, Myszków) ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu. Od roku 2001 pracuje jako fotograf. W latach 2001-02 był związany z wrocławskim Ośrodkiem Postaw Twórczych. W latach 2002-05 mieszkał w Australii, gdzie współpracował z Australian Center for Photography. Od 2009 studiuje fotografię w ITF w Opavie. Współtwórca Farmy sztuki – niezależnej platformy współpracy artystów i kuratorów. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Prace Mateusza tworzą spójne cykle, w których nadrzędna jest subiektywność spojrzenia. Pozwala mu to zauważać i utrwalać obrazy, które zwykle umykają naszej uwadze.  Skupienie i wrażliwość estetyczna to przewodnicy za którymi podąża wykorzystując możliwości jakie stwarza fotografia.

Kuratorzy: Inez Baturo, Andrzej Baturo


Galeria Fotografii B&B, Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 12,
wystawa czynna od 16 kwietnia do 12 maja

[zdjecie] HERMITAGE / PUSTELNIA #3 Copyright  ©2005-2010 Mateusz Torbus

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież