Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
sobota, 15 maja 2021

„Skoczne”
środa, 03 marca 2010 17:17    Drukuj Email
Aleksandra Kwolek, Jolanta Zygmunt-Więzik, Aleksandra Grabara,  Anna Lebiocka – „Skoczne”

skoczne_plakat----200„Słowo wystawa jest zbyt statyczne i nie oddaje do końca idei projektu „Skoczne”. W zamian „zaproszenia na wystawę” odpowiedniejszym wydaje się, że autorki zapraszają nas do rejestracji chwili, analogicznie jak przy użyciu fotograficznej migawki, wykreowanego dynamicznego procesu. Procesu zapoczątkowanego twórczym aktem i ciągle się rozwijającego.

Na początku był chaos i … GLINA – tak twierdzi artystka ceramik Aleksandra Kwolek, autorka prezentowanych rzeźb. Później przyszły zasłyszane słowa, że prawdziwe szczęście to wyskok z uniesionym rękoma do góry. To wystarczyło, aby rozpocząć realizację cyklu rzeźb ceramicznych. Mimo, że szczęście dotyczy w równej mierze dzieci, kobiet i mężczyzn, chciałam aby rzeźby zawierały moje doświadczenia i były odniesione do mojej osoby; współczesnej, mieszkającej w mieście, szczęśliwej, świadomej kobiety. Powstałe prace stały się prapoczątkiem, swoistym „big-bangiem” projektu „SKOCZNE”.

Aktualny stan projektu nie był planowany, rozwija się dynamicznie, ewoluuje w sposób zaskakujący dla poszerzającej się grupy uczestniczek. Jedyną, pewna i zauważalną cechą projektu jest jego rozwój. „Skoczne” są dowodem na inspirującą rolę artysty i jego dzieła. Są też swoistym hołdem składanym sztuce, jej koniecznej obecności w naszym życiu między innymi po to by być szczęśliwym.

Skoczne to też współautorki wystawy.

Aleksandra Grabara oraz Anna Lebiocka, architektki i dizajnerki są autorkami aranżacji projektu w Galerii. Wystawa pomyślana jako podróż po miejskich przestrzeniach jest pełna ich autorskich pomysłów, jest interaktywna i multimedialna. Aranżacja podkreśla cechy projektu wykorzystując stale obecny i charakterystyczny dla projektu efekt synergii. Artystycznych wrażeń dostarczą różnorodnie prezentowane fotografie, których autorką jest Jolanta Zygmunt-Więzik. Fotografie szczęśliwych kobiet w miejskim plenerze Gliwic zrealizowane podczas trzech sesji: letniej, jesiennej i zimowej urzekają kolorem, kadrem oraz delikatnością ujęcia. Zdjęcia początkowo pomyślane jako dokumentacja robocza do projektu stały się dopełniającą ale też dzięki talentowi autorki autonomiczną fotograficzną wizją artystyczną.

Wystawa zrealizowana i przygotowana jest w całości przez kobiety.

Świadomie realizuje przesłanie sztuki pozytywnej mającej wyzwalać pozytywną wibrację. Ale też w sposób nie zamierzony, wręcz podświadomy wpisuje się w współczesny nurt sztuki dotyczącej kategorii gender, dając swój osobisty głos w debacie na temat ról społecznych i płci.

Gender określone jako płeć kulturowa zaznacza się w sztuce i staje się wręcz modna po roku 1989, okresie przełomu politycznego i kulturowego, dając impuls do rozważań o miejscu płci w kulturze.

Artyści tworzący w odniesieniu do problematyki gender generalnie starają się udowodnić sztuczność tradycyjnych podziałów oraz starają się zmienić patriarchalny model obowiązujący dotychczas w sztuce.

„Skoczne” w tej dyskusji sugerują, że nie ma sensu odrzucać wzorców kulturowych istniejących w świadomości masowej od zawsze, że można odnieść się do świata przez pryzmat swej seksualności tej fizycznej i tej kulturowej świadomie i twórczo.

Dobrze się składa, że Galeria M(pi)k włącza gliwiczan do tej ważnej i będącej na czasie dyskusji.

Chętni, będą mogli skonfrontować głos gliwickich artystek już 19 marca na wystawie „Gender Check” w warszawskiej Zachęcie zapowiadanej jako najważniejsze wydarzenie kulturalne w tym roku w kraju. Słowu „skocznej” odpowiadają synonimy: chwacka, chybka, chyża, dziarska, pełna werwy, prędka, rącza, zwinna, żwawa, żywotna. Jeżeli identyfikujących się ze słowem „skoczna” musisz koniecznie odwiedzić tą wystawę. Skoczne to też wystawa dla mężczyzn, mężczyzn kochających kobiety."

ALEKSANDRA KWOLEK

Absolwentka ASP we Wrocławiu z 1987 Wydziału Ceramiki I Szkła. Dyplom z zakresu ceramiki użytkowej w pracowni prof. Haliny Olech, z zakresu ceramiki unikatowej w pracowni prof. Ireny Lipskiej Zworskiej, aneks z malarstwa w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego. Mieszka i tworzy w Gliwicach. Od 20 lat prowadzi pracownię ceramiczną realizując własne projekty artystyczne. Współpracuje z WTZ „UNIKAT” w Katowicach oraz jest zaangażowana w projekt Akademii Weekendowej przy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2005 roku założyła Stowarzyszenia Forum Ceramików (http://www.cuforum.pl/), którego jest prezesem. Prowadzi warsztaty artystyczne w Pracowni Rzeźby i Ceramiki w Gliwicach (http://www.s.cuforum.pl/).

Pierwsze realizacje to ceramika użytkowa: naczynia, kubki, miski, donice, talerze. Tworzy ceramiczne formy rzeźbiarskie. Autorka cykli rzeźbiarskich „Żywioły" (1997-99); „Głowy" (2000); „Warzywnik ceramiczny" (2001-03); „Afrodyzjaki"( 2005), „Kamienie Milowe", „Kamienie Przydrożne"(2006-2007), ”SHIBUI”( 2009) oraz „Skoczne” (2008 – 2010).

ALEKSANDRA (DREDOWA) GRABARA

– architekt ze słabością do manualnych prac ceramiczno-mozaikowych, współzałożycielka stowarzyszenia kuklok (http://www.kuklok.pl/), członek stowarzyszenia forum ceramików (http://www.s.cuforum.pl/), rodowita bytomianka, wielbicielka lokalnych przestrzeni, wymykająca się czasem ze śląskiego industrialu aby poczuć smak i zapach wielkiego świata, aktywny poszukiwacz inspirujących form i faktur, zarówno w przestrzeniach miejskich jak i wysoko ponad poziomem morza.

ANNA LEBIOCKA

Pochodzi z Jury Krakowsko-Częstochowskiej i jest architektem. W Gliwicach ukończyła Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w 2007 r. i obecnie mieszka. Praktykowała w biurach w Polsce i zagranicą, z czego za swój największy sukces uważa współpracę z londyńskim biurem Andy Martin Associates, AMA. Od 2008 r. prowadzi własną pracownię projektową 'tuba architekci' (http://www.tubaarchitekci.pl/), w której powstał projekt wypoczynkowego osiedla jurajskiego 'Góra Natura' w Siamoszycach.

Jest fanką twórczości Bertolucciego i Amosa Oza oraz historii wojen krzyżowych i Saladyna. W przyszłości planuje mieć własną winnicę na Jurze i stadko królików.

JOLANTA ZYGMUNT-WIĘZIK

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Z zamiłowania fotograf. Od 1999 r. mieszka w Gliwicach. Od 2003 r. należy do Gliwickiej Grupy Fotograficznej „Precel” (http://www.precel.pl/). Uczestniczy w wielu pokazach, wystawach fotograficznych grupy. Od 2007 r. koordynuje cykliczne comiesięczne pokazy fotografii w Klubie Muzycznym "4art" w Gliwicach. Ma na swoim koncie kilka wystaw autorskich o tematyce dziecięcej. Od 2007 r. zajmuje się fotografią zawodowo pod szyldem własnej firmy Foto-Hollanda (http://www.foto-hollanda.pl/). Pierwsza, i do dziś trwająca, fascynacja fotograficzna to portret, szczególnie portret dziecka. Portretowanie ludzi traktuje jak wyzwanie, trudne ale i interesujące, dające wiele satysfakcji.


Galeria M(pi)K, Gliwice, Rynek 4-5,
wystawa czynna od 5 marca

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież