Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Marek Locher …
poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Marek Locher …
piątek, 26 lutego 2010 18:36    Drukuj Email
– „Portret utraconego krajobrazu”

motyw05_www--200Utracony krajobraz:

* nieistniejący w czasie rzeczywistym;

* zachowany obecnie tylko częściowo lub szczątkowo;

* skażony nową formą zabudowy;

* pozbawiony cech pozwalających na jednoznaczną identyfikację;

* pusta przestrzeń po wyburzeniu;

* rozpoznawalny jedynie na podstawie starych map;

* zaszyty bujną, dziką roślinnością;

* rozdarty deformacją terenu;

motyw04_www--200* zastygły w bezruchu

* wyłączony z egzystencji

* unicestwiony decyzjami „jedynie słusznymi”

* niechciane świadectwo dawnej świetności

motyw01_www--200Często zastanawiam się dlaczego wciąż tak uparcie żyję niedawną przeszłością i jak jeszcze długo będę w nią zaglądał – w przeszłość górnego śląska, mojej małej ojczyzny. Co mnie tam tak mocno trzyma? Ja przecież też żyłem naście lat w tamtej epoce, więc mogłem sięgać wzrokiem tamten krajobraz z każdej najbliższej okolicy i robiłem to. Fascynował mnie i ciekawił swoją różnorodnością formy i kształtu i jak się później przekonałem tylko i wyłącznie tym - czyli swoją stroną wizualną, bo pracy pod ziemią w kopalni nigdy nie odważyłem się podjąć. Uciekłem w zupełnie inną stronę zapominając o moich krajobrazach. A gdy przez kilka lat całkowicie pochłonęła mnie nowa ukochana praca, rzecz jasna nie zauważyłem jak za oknami masowo znikały szybowe wieże i kominy hut. Dlatego teraz gdy odnajduję i spoglądam na stare fotografie tamtego śląska, których ciągle mi mało czy analizuję filmy z tamtego okresu odczuwam w sobie chęć odwiedzenia tych miejsc dzisiaj, zobaczenia co pozostało po przeszłości i czy przypadkiem – tu docieram do sedna, nie da się ich jeszcze sfotografować w sposób taki, by oglądając miało się wrażenie że widzimy nietknięty współczesnymi zmianami tamten „utracony” już krajobraz lub jego charakterystyczne fragmenty.

motyw02_www--200Marek Locher – urodzony w 1975 roku w Katowicach. Zawodowo zajmuje się grafiką komputerową i systemami CAD. Od najmłodszych lat wielbiciel architektury przemysłowej Górnego Śląska. Ją głównie fotografuje, a w szczególności ginące, zrujnowane miejsca poprzemysłowe oraz sam proces ich likwidacji. Zajmuje się także fotoreportażem obrazującym miejsca i życie mieszkańców starych śląskich dzielnic robotniczych. Od kilku lat nieprzerwanie realizuje swój główny cykl zdjęć pod ogólną nazwą „Rejestracja Zmian Śląskiego Krajobrazu”. Fotografie o tej tematyce zostały nagrodzone w ogólnopolskich konkursach fotograficznych: „Wykluczone”, „Foto-PeIn”, dwóch edycjach „Śląskiej Fotografii Prasowej 2006 i 2007”. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od marca 2008 roku.


motyw03_www--200GALERIA KATOWICE ZPAF, Katowice, ul. Św. Jana 10 (III piętro), wystawa czynna od 4 do 30 marca, http://www.zpaf.katowice.pl/aktualnosci.html

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież