Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium 29 Kongres FIAP
niedziela, 20 czerwca 2021

29 Kongres FIAP
czwartek, 04 grudnia 2008 01:00    Drukuj Email

Zobacz większe!Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej – FIAP – istnieje już od 58 lat i co dwa lata odbywa się kongres, w którym biorą udział przedstawiciele krajów do nich należących a jest ich około 80 z różnych kontynentów – oczywiscie najwięcej z Europy (43), ponieważ idea założenia takiej federacji powstała w Belgii a kongresy przez wiele lat odbywały się w Europie. Z biegiem czasu wstąpiły do FIAP kraje innych kontynentów, najwięcej z Azji (17). Już dwukrotnie kongres FIAP zorganizowali Chińczycy, a za dwa lata odbędzie się w Wietnamie. Od roku 1970 brałam udział w 16 kongresach jako przedstawiciel Polski i współpracowałam z kilkoma komisjami (ds. młodzieży, statutową, jubileuszową i audiowizualną). Miałam okazję poznać szefów komisji i kolejnych prezesów miedzy innymi, nieżyjących już: Belga, założyciela FIAP dr. Van de Wyera, który funkcje te pełnił przez 26 lat, Greka Xenophona Argyrisa i jedyną kobietę, która zmarła w maju tego roku, Szwajcarkę Odette Bretscher. poza tym funkcje prezesa pełnili Belg Mauirice Dorikens i Hiszpan Enric Pamies a od 9 lat Luksemburczyk Emile Wanderscheid, ponownie w tym roku wybrany. Przez 14 lat przedtem był sekretarzem generalnym FIAP, a w roku 1989 uczestniczył w obradach Światowej Komisji FIAP ds. młodzieży w Szczecinie w ramach miesiąca fotografii, zorganizowanego przez ZPAF z okazji 150-lecia ogłoszenia wynalazku fotografii.
Zobacz większe!W skład prezydium Federacji wchodzili dotychczas Europejczycy a językiem najczęściej używanym był francuski. Wyjątkowo w komisji ds. młodzieży, w której pełniłam przez 25 lat funkcje rzecznika prasowego, mówiło się po niemiecku. Na kongresach oczywiście tłumaczono symultanicznie język francuski na angielski i niemiecki. Obecnie częściej słyszy się przemawiających po angielsku, ponieważ coraz więcej krajów pozaeuropejskich wstępuje do tej Federacji. Na trzecim miejscu jest język hiszpański z uwagi na kraje Południowej Ameryki. Po raz pierwszy w prezydium znalazł się przedstawiciel kraju z Azji (Singapur), wybrany w tym roku na kongresie w Żylinie. Przegrał jednak Chińczyk z wieloletnim wiceprezesem z Andory. Delegatów z Azji warz z osobami towarzyszącymi wśród tych 150 gości na Słowacji było bardzo dużo. Jednakże uprawnionych do głosowania było 37 delegatów, a 15 z nich reprezentowało jeszcze drugi kraj. Od kilku lat do FIAP należą również indywidualne kluby (regionalne lub lokalne), jeśli w ich kraju nie ma federacji narodowej, ale nie maja one takich samych uprawnień.
Obecnie w prezydium FIAP są poza prezesem Luksemburczykiem, wiceprezesem z Andory, dwaj Austriacy, Włoch i przedstawiciel San Marino i Singapuru (jedyny spoza Europy). Od roku 2006 FIAP ma w Paryżu swoja siedzibę i galerię, w której odbywają się regularne wystawy, a poza tym wydaje tam dwujęzyczny kwartalnik PHOT ART.


 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież