Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Katarzyna Kłudczyńska - „Dostrzeżone”
poniedziałek, 17 maja 2021

Katarzyna Kłudczyńska - „Dostrzeżone”
czwartek, 04 lutego 2010 18:12    Drukuj Email

50--200Projekt „Dostrzeżone” Katarzyny Kłudczyńskiej to seria wielkoformatowych fotografii podejmujących temat tożsamości, trudności jednoznacznej i trwałej autoidentyfikacji. Artystka poprzez gest zakrycia twarzy oraz multiplikację postaci, symbolizujących nienazwane części swego „ja”, buduje surrealizujące i pełne niepokoju narracje. Cykl Kłudczyńskiej jest również refleksją o kondycji fotograficznego medium w kulturze zdominowanej przez komunikat  wizualny oraz o jego wpływie na naszą świadomość. Wielość re-produkcji utrudnia odróżnienie kopii od oryginału, simulacrum od rzeczywistości.  Rozpoznanie  centrum, oryginału  staje się więc coraz bardziej problematyczne, być może nawet niemożliwe. Dotyczy to zarówno rzeczywistości na zewnątrz nas, jak i światów psychicznych.

Wystawa w Galerii FF jest właściwie debiutem artystycznym Katarzyny Kłudczyńskiej, uzdolnionej absolwentki poznańskiej ASP. Witold Kanicki, autor tekstu do katalogu z wystawy, tak pisze o tych pracach:

„[…] Aparat, postać kobiety, ukrycie twarzy – to trzy elementy wspólne dla całego cyklu autoportretów Katarzyny Kłudczyńskiej. To właśnie one zdają się opowiadać nam o artystce, medium fotografii, relacjach pomiędzy obserwowanym i obserwującym, zamaskowaniu i zdemaskowaniu zarazem. W swoich pracach Kłudczyńska wyraźnie komplikuje tradycyjną formułę autoportretu. […] W przeciwieństwie do tradycyjnego portretu, który sytuuje daną osobę w rzeczywistym lub fikcyjnym kontekście, w przypadku autoportretów Kłudczyńskiej odrealnieniu ulega wszystko. Zwielokrotnienie, zamaskowanie i teatralizacja pozwalają artystce na projektowanie zupełnie nowego i niekonwencjonalnego oblicza samej siebie, oblicza, umykającego wszelkim kategoryzacjom i powierzchownym analizom. […]”


Łódzki Dom Kultury, Galeria FF, Łódź, ul. Traugutta 18,
wystawa czynna od 13 lutego do 6 marca,
http://www.galeriaff.eu/

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież