Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna FOTO FOTO 7/2010
poniedziałek, 17 maja 2021

FOTO 7/2010
środa, 30 czerwca 2010 18:22    Drukuj Email

Obraz panoramiczny

Zobacz większe!Jest wiele takich miejsc na Ziemi, które zachwycają swoim urokiem. Wtedy, po zrobieniu wielu zdjęć zaczynamy marzyć o ujęciach panoramicznych. Jakby to było wspaniale, gdyby można było pokazać widok z wysokiej wieży na malownicze dachu, starówki w jednym ujęciu. No tak, trzeba mieć statyw, odpowiednią do niego głowicę, trochę wiedzy na temat tworzenia panoramy, potem godzina lub dwie żmudnej roboty przy komputerze by to wszystko zmontować. Efekt zależy przede wszystkim od umiejętności fotografa i od jego szczęścia. Jak sobie radzą z takimi tematami doświadczeni fotografowie można zobaczyć na przykładzie zdjęć Izabeli Jaroszewskiej z Islandii i Marcina Stawiarza z Japonii. Nie oznacza to wcale, że tu, u nas panoramy są mało interesujące, ale żywsze uczucia budzi to, co mniej znane. Dla miłośników zdjęć panoramicznych mamy w tym miesiącu poradnik Jerzego Lecha jak skompletować sprzęt do panoram sferycznych tak, by nie wydać na to majątku.

Jednym z aparatów, dzięki któremu można zrobić zdjęcie panoramiczne bez statywu i specjalnej głowice, nawet do 270 stopni jest najnowszy model Sony NEX-3 – pierwszy w rodzinie bezlusterkowców tej firmy, który testowaliśmy tuż po światowej premierze. O tym jak wypadł test możecie Państwo przeczytać w tym numerze FOTO.

Zapraszamy też na strony poświęcone konkursowi Grand Press Photo 2010 dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych i freelancerów. Wyniki są niezwykle interesujące.

Upały w połowie czerwca przypominają, że wakacje tuż tuż. Myślę więc, że po lekturze FOTO, warto spakować sprzęt – aparat, obiektywy, niezbędne akcesoria i wyruszyć w plener. By było co oglądać jesienią.

Zbigniew Włodarski

spis treści 

Komentarze  

 
0 # Jadwiga 2010-08-21 01:19
Dziękuję Redakcji za zamieszcze nie nekrologu z informacją o śmierci mego męża Zygmunta Szarguta.
Mąż będąc już na emeryturze , interesowa ł się "swoim" pismem "FOTO".
Jadwiga Szargut
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież