Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aparaty kompaktowe Nikon 1 – nowa generacja aparatów
sobota, 08 maja 2021

Nikon 1 – nowa generacja aparatów
piątek, 23 września 2011 00:00    Drukuj Email

Bezlusterkowce Nikon 1 J1 oraz Nikon 1 V1

Nikon zaprezentował nowy, rewolucyjny system aparatów cyfrowych Nikon 1, wprowadzając na rynek dwa nowe modele aparatów: Nikon 1 J1 oraz Nikon 1 V1. Ta nowa generacja urządzeń została wyposażona w innowacyjne funkcje, takie jak: Technologia rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim (pre-post capture), Ruchome zdjęcie czy Inteligentne wybieranie zdjęcia. Dzięki temu system Nikon 1 umożliwia uwiecznienie nawet najbardziej ulotnych momentów na zdjęciach, jakich wykonanie nigdy wcześniej nie wydawało się możliwe.

„To najważniejsza premiera firmy Nikon od czasu, gdy 14 lat temu wprowadziliśmy na rynek aparaty cyfrowe” – mówi Takami Tsuchida, prezes Nikon Europe. – „Wprowadzając system Nikon 1, przedstawiamy dwa przełomowe aparaty z wymiennymi obiektywami, wyposażone w rewolucyjną technologię.”


Oferowane przez firmę Nikon zaawansowane aparaty z wymiennymi obiektywami (Advanced Camera with Interchangeable Lens, A-CIL) skonstruowano tak, aby ułatwić miłośnikom fotografii uwiecznianie przemijających chwil poprzez łączenie zdjęć i filmów. Model Nikon 1 J1 to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących aparatu, który pozwoli bez wysiłku zarejestrować rodzinne i prywatne wspomnienia. Jest łatwy w obsłudze, ma wbudowaną lampę błyskową i jest dostatecznie mały i lekki, aby można go było mieć zawsze przy sobie. Nikon 1 J1 jest oferowany w pięciu kolorach: matowej czerni, lśniącej bieli, srebrze, lśniącej czerwieni i żywym różu. Z kolei model Nikon 1 V1, dzięki solidnej konstrukcji i zaawansowanym rozwiązaniom, to doskonały aparat dla miłośników technologii oraz osób zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności w dziedzinie fotografowania. Wizjer o wysokiej rozdzielczości ułatwia kadrowanie zdjęć nawet w jaskrawym świetle. Aparat został także wyposażony w wielofunkcyjne mocowanie akcesoriów z możliwością rozbudowy, pozwalające na podłączanie zewnętrznej lampy błyskowej i innych urządzeń. Nikon 1 V1 jest dostępny w wersji matowo czarnej lub lśniąco białej.

Nowe funkcje
Gama modeli Nikon 1 wyposażona jest w procesor znacznie szybszy niż w przypadku większości profesjonalnych aparatów. Dzięki termu nowe aparaty oferuję dostęp do niespotykanych dotąd funkcji.
Dzięki Technologii rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim (pre-post capture) modele Nikon 1 są pierwszymi cyfrowymi aparatami z wymiennymi obiektywami, które rejestrują nie tylko zdjęcia, ale także chwile przed i po ich zrobieniu. Aparaty zapisują zdjęcia przed pełnym naciśnięciem spustu migawki, by kontynuować po jego kliknięciu.
Funkcja Ruchome zdjęcie to zupełnie nowa koncepcja w dziedzinie fotografii. Pozwala rejestrować ulotne chwile i odtwarzać je w sposób, dzięki któremu wyglądają jak żywe. Aparat jednocześnie zapisuje zdjęcie i film w zwolnionym tempie, a następnie automatycznie łączy je ze sobą. Dzięki temu powstają niezwykle sugestywne, ruchome zdjęcia, wiernie rejestrujące daną chwilę w sposób dotąd niemożliwy.

Kolejną innowacyjną funkcją wykorzystującą wyjątkową prędkość tych aparatów Nikon 1 jest opcja Inteligentne wybieranie zdjęcia, która pozwala wykonać jak najlepsze zdjęcie w pełnej rozdzielczości, uwieczniając kluczowy moment. Chyba każdy próbował kiedyś zrobić dynamiczne ujęcie, na przykład sfotografować psa łapiącego piłkę albo dziecko bawiące się na huśtawce, tylko po to, by przekonać się, że nie udało się mu uchwycić kluczowego momentu, ponieważ zdjęcie zostało wykonane ułamek sekundy za późno lub za wcześnie. Intuicyjne w obsłudze aparaty systemu Nikon 1 „myślą” za użytkownika. Wystarczy raz nacisnąć przycisk migawki, a aparat zarejestruje 20 zdjęć w wysokiej rozdzielczości i z dużą prędkością, a następnie automatycznie wybierze pięć najlepszych ujęć, bazując na wyrazie twarzy, kompozycji i ostrości. Najlepsze z nich wyświetli potem na ekranie LCD o dużej rozdzielczości. Jeśli zdjęcie nie spodoba się fotografującemu, aparat zasugeruje inne ujęcia do wyboru. Koniec z kiepskimi fotografiami!

Firma Nikon stworzyła system aparatów o rewolucyjnych nowych funkcjach, bez kompromisów w kwestii rozmiaru, łatwości użytkowania czy jakości zdjęć i filmów. Aparaty Nikon 1 są wyposażone w najszybszy autofokus w swojej klasie, który pozwala rejestrować ważne wydarzenia bez żadnych opóźnień. Funkcja zdjęć seryjnych z prędkością 60 klatek na sekundę umożliwia zarejestrowanie długiego ciągu zdjęć o wysokiej ostrości i rozdzielczości 10 megapikseli, bez zdejmowania palca ze spustu migawki. Profesjonalną jakość zdjęć, nawet w słabym oświetleniu, zapewnia nowa matryca CMOS w formacie CX. Oba aparaty Nikon 1 oferują także możliwość nagrywania filmów Full HD z prędkością 60 lub 30 kl./s. Dodatkowo użytkownik może rejestrować ruch w bardzo wolnym tempie lub wykonać zdjęcie wysokiej rozdzielczości nie przerywając filmowania .

Aparaty Nikon 1 odznaczają się eleganckim wzornictwem o czystych liniach i minimalistycznych przyciskach. Wysokiej jakości, mocne i lekkie obudowy z aluminium, zapewniają trwałość i poczucie luksusu. Aby jeszcze bardziej wzmocnić wytrzymałość, model Nikon 1 V1 został wyposażony dodatkowo w panele ze stopu magnezu.

Nowe wymienne obiektywy
Aparaty Nikon 1 wyposażono w nowy system mocowania 1. Umożliwia on użytkownikom korzystanie z gamy wymiennych obiektywów systemowych 1 NIKKOR, zapewniając szybką komunikację pomiędzy korpusem a optyką. To kluczowy czynnik, dzięki któremu aparaty Nikon 1 pozwalają robić doskonałe zdjęcia i nagrywać filmy najwyższej jakości.

Nowa rodzina czterech wymiennych obiektywów 1 NIKKOR, poza doskonałą optyką, wyróżnia się smukłym kształtem oraz niewielką wagą, dzięki czemu są poręczne i łatwe w obsłudze.

Wszystkie obiektywy zaprojektowano specjalnie do zastosowania z systemem mocowania 1. Wśród nowych modeli znajdują się: 1 NIKKOR VR 10–30 mm ¬- standardowy obiektyw z zoomem 3x, zapewniający możliwość wykonywania zdjęć praktycznie w każdych warunkach, wysuwany teleobiektyw 1 NIKKOR VR 30–110 mm służący do rejestrowania różnorodnych scenerii, ultracienki stałoogniskowy obiektyw 1 NIKKOR 10 mm do ujęć szerokokątnych oraz idealny dla amatorów filmowania obiektyw 1 NIKKOR 10–100 mm PD-ZOOM z osobnym napędem zoomu z regulowaną prędkością. To wszystko to jednak dopiero początek. Nikon pracuje nad nowymi obiektywami 1 NIKKOR.

Rozbudowa systemu bez zwiększania jego rozmiarów: akcesoria systemu Nikon 1
Gama opcjonalnych akcesoriów Nikon 1 pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości związane z fotografowaniem bez zwiększania obciążenia torby z aparatem. Niewielka lampa błyskowa SB-N5 zapewnia wygodny sposób sterowania kierunkiem i jakością oświetlenia, pozwalający także na kreatywne „odbijanie” światła lampy od ścian lub sufitu. Pasuje do aparatu Nikon 1 V1 i można ją obracać w pionie i w poziomie. Umieszczona z przodu dioda doświetlająca zapewnia dodatkowe oświetlenie podczas korzystania z funkcji Ruchome zdjęcie lub Inteligentne wybieranie zdjęcia w ciemności.

Ultrakompaktowy moduł GP-N100 GPS ułatwia opatrywanie zdjęć znacznikami. Pasuje do aparatu Nikon 1 V1. Moduł mocowany bezpośrednio do uniwersalnego portu akcesoriów automatycznie rejestruje długość i szerokość geograficzną, wysokość na poziomem morza i czas, dodając znaczniki geograficzne (geotags) do danych zdjęcia w formacie EXIF.

Adapter do systemu mocowania F pozwala używać aparatów Nikon 1 z każdym obiektywem NIKKOR D-SLR. Pasuje zarówno do obu modeli Nikon 1, V1 i J1. Z systemem autofokus Nikon 1 współpracują wszystkie obiektywy NIKKOR AF-S i AF-I .

W ramach akcesoriów Nikon 1 firma oferuje ponadto pełen asortyment markowych etui na aparaty i obiektywy, pasków, osłon obiektywów i uchwytów do aparatów służących do ochrony sprzętu i zwiększenia wygody fotografowania. Dodatkowo z modelem Nikon 1 V1 można używać zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego Nikon ME-1. Do obu aparatów Nikon 1 dołączane jest nowe oprogramowanie Short Movie Creator, pozwalające automatycznie tworzyć krótkie filmy ze zdjęć, materiału filmowego i muzyki, a także plików w formacie Ruchome zdjęcie.

Urządzenia systemu Nikon 1 będą dostępne w listopadzie. W cenniku Nikona ceny aparatów Nikon 1 J1 w zestawie z obiektywami rozpoczynają się od 2399 zł, a modelu Nikon 1 V1 od 3399 zł.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 9 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież