Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
piątek, 16 kwietnia 2021

Olympus PEN E-P3
sobota, 06 sierpnia 2011 17:49    Drukuj Email

Rekordowo szybki autofocus i ekran dotykowy

Obecnie prezentowany jest nowy flagowy model PEN, który podwyższa standardy w tej kategorii. Aparat PEN E-P3, czy tez po prostu ‘PEN’, dysponuje najszybszym * autofocusem wśród wszelkich aparatów z wymiennymi obiektywami. Wraz z doskonałym systemem FAST AF (Frequency Acceleration Sensor Technology – Technologia Sensora Akceleracji Częstotliwości), oraz dotykowym ekranem OLED stanowi on doskonałą alternatywę dla zdecydowanie większych i droższych lustrzanek. Stojąc na czele kolejnej generacji aparatów PEN, E-P3 zawdzięcza swą niewiarygodną prędkość w ustawianiu ostrości nowemu wydajnemu procesorowi. Procesor obrazu TruePic VI został specjalnie opracowany dla niekorzystających z lustra aparatów fotograficznych. Poza nowym systemem FAST AF, procesor TruePic VI steruje też dziesięcioma efektami filtrów artystycznych oraz dużym, dotykowym ekranem OLED.

W połączeniu z szybszym i bardziej czułym 12.3 megapikselowym sensorem, procesor TruePic VI zapewnia wyjątkową jakość obrazu, co jest widoczne także przy fotografowaniu w słabych warunkach oświetleniowych. Dla doświadczonych użytkowników PEN ma specjalną gratkę – dwa pokrętła na tylnej ściance, które ułatwiają szybką regulację czasu ekspozycji oraz wartości przysłony. Dodajmy do tego zintegrowany w korpusie system stabilizacji obrazu, który kompensuje poruszenie obrazu niezależnie od stosowanego obiektywu. Aparat PEN E-P3 będzie dostępny począwszy od sierpnia 2011.

Klasyka
Wystarczy wziąć do ręki nowy aparat PEN i od razu widzimy, że mistrzowie designu i produkcji w Olympus dokonali nie lada wyczynu tworząc już 50 lat temu konstrukcję aparatu, która i dziś wzbudza zainteresowanie. Ich wizję można określić mianem ponadczasowej klasyki, która nie przestaje fascynować kolejnych pokoleń.

Natychmiastowy AF
Wraz ze swym kompaktowym designem, wygodnymi funkcjami oraz jakością obrazu nagradzany system aparatów Olympus PEN stał się już faworytem zarówno wśród amatorów fotografii, jak i profesjonalistów.
Na czele z flagowym modelem E-P3, nowa generacja PEN umacnia reputację tej klasy sprzętu. Jednym z najistotniejszych aspektów – a zarazem najbardziej użytecznych – jest niesamowita prędkość i wszechstronność systemu autofocusa. Sterowany przez nowy, wydajny procesor Olympus TruePic VI, system FAST AF ustawia ostrość szybciej* niż jakikolwiek inny aparat z wymiennymi obiektywami. Co więcej, oferuje 35 punkty ostrości, rozłożonych niemal na całej powierzchni sensora, dzięki czemu można ustawiać ostrość na małe przedmioty niezależnie od tego, w którym miejscu obrazu się pojawią. Przy słabych warunkach oświetleniowych, wbudowane podświetlanie AF kompensuje potencjalny spadek precyzji ustawiania ostrości, zaś nowa technologia śledzącego AF sprawia, ze obiekt pozostaje ostry, nawet gdy okazjonalnie wychodzi z kadru. Innym udogodnieniem zapewniającym udane zdjęcia jest stale działający AF – co oznacza, że ustawianie ostrości jest cały czas aktywne, dzięki czemu nieprzerwanie utrzymywana jest ostrość.
Pełna kontrola
Unikalnym rozwiązaniem we flagowym modelu PEN jest trzycalowy dotykowy ekran OLED. Jest on nie tylko intuicyjny i praktyczny w użytkowaniu, ale zapewnia także doskonałą jakość obrazu niezależnie od warunków oświetleniowych otoczenia. W porównaniu z podobnymi ekranami LCD ekran OLED zapewnia wyższy poziom kontrastu, intensywniejsze odwzorowanie czerni oraz szersze spektrum barw. Ekran OLED zapewnia też większą jasność obrazu, szerszy kąt dobrego widzenia oraz charakteryzuje się niższym poziomem zużycia energii. Wyświetlacz PEN’a oferuje też dotykowe przewijanie treści ekranowych, powiększanie zdjęć, jak również kontrolę spustu migawki, wybór punktów AF oraz uaktywnianie wyskakującego przewodnika Live Guide – cenionej pomocy aparatów PEN, która ułatwia mniej doświadczonym użytkownikom właściwe ustawienie kluczowych parametrów zdjęcia, jak wartość przysłony czy głębia ostrości. Nawet profesjonaliści będą obecnie usatysfakcjonowani, gdyż przewodnik Live Guide jest teraz dostępny w trybach P, S, M oraz A i w razie potrzeby można po niego sięgnąć. W przeciwieństwie do niektórych konkurentów PEN, przewodnik Live Guide dostępny jest zarówno dla filmów, jak i zdjęć.

Jednakże dla większości poważnych fotografów eksperymentowanie z ustawieniami stanowi połowę radości – a przy tym nie są oni specjalnie zainteresowani przewijaniem długich list menu, by dotrzeć do parametrów jakie wymagają regulacji. Dlatego też Olympus na tylnej ściance PEN’a zastosował dwa dodatkowe pokrętła. Samym kciukiem, w jednej chwili można dostroić wartość przysłony oraz czas ekspozycji – bez potrzeby przełączania się pomiędzy różnymi sekcjami menu. Wybrane ustawienia pojawiają się w wyrazistej formie na ekranie OLED lub w opcjonalnym elektronicznym celowniku. Fani praktycznych rozwiązań z pewnością docenią też trzy programowalne przyciski, do których można przypisać ulubione, często używane funkcje. Przyciski, pokrętła oraz nowy system FAST AF pozwalają szybciej reagować na spontaniczne sytuacje, aby uchwycić w kadrze ulotne sceny lub szybko poruszające się obiekty zanim szansa na niepowtarzalne zdjęcie umknie bezpowrotnie.

Sztuka w zasięgu ręki
Szeroka gama Filtrów Artystycznych stanowi ciekawy dodatek zarówno dla ambitnych fotoamatorów jak i profesjonalistów. PEN oferuje dziesięć różnych filtrów artystycznych, które pozwalają na wzbogacanie obrazu o specjalne efekty bez całego zamieszania związanego z obsługą programów komputerowych. Część spośród filtrów może być łączona z dodatkowymi efektami, takimi jak nowy efekt zwany: Starlight i Białe Krawędzie (White Edge). Na użytkowników czekają takie filtry jak: Pop Art, Zmiękczanie ostrości, Jasna tonacja, Tonowanie światła, Ziarnisty film, Fotografia otworkowa, Diorama, Przetwarzanie crossowe, Delikatna Sepia oraz Dramatyczna Tonacja. Każdy z wymienionych filtrów można stosować zarówno w odniesieniu do zdjęć, jak i filmów.

PEN rejestruje filmy ze stereofoniczną ścieżką dźwiękową i jakością 1080i Full HD przy 60 klatkach na sekundę – a sam zapis może być realizowany w różnych formatach. W celu odtwarzania filmów na ekranie telewizora, użytkownicy mogą wybrać format AVCHD, który generuje pliki o mniejszym rozmiarze. Ci zaś, którzy chcą najpierw edytować swoje filmy powinni sięgnąć po format 720p HD Motion JPEG. Generuje on wprawdzie większe pliki, ale są one łatwiejsze w obróbce przez oprogramowanie komputerowe.

Potencjał procesora
Serce każdego nowego aparatu PEN stanowi niezwykle wydajny procesor obrazu TruePic VI. Podobnie jak procesory komputerowe TruePic VI to w istocie zespolone ze sobą dwie jednostki, przy czym jedna z nich odpowiada wyłącznie za reprodukcję obrazu. W rezultacie uzyskujemy wyjątkową jakość odwzorowania kolorystyki i detali a także większą czułość na światło aż do wartości ISO 12800. Procesor TruePic VI skraca także czas uruchamiania aparatu oraz w dużym stopniu redukuje poziom szumów podczas filmowania.

Kompatybilność
Tak jak każdy PEN, model PEN E-P3 jest aparatem systemowym. W momencie zakupu użytkownik zyskuje natychmiastowy dostęp do ponad 500 obiektywów Mikro Cztery Trzecie, Cztery Trzecie oraz innych systemów (poprzez adapter), w tym do legendarnej optyki Olympus M.ZUIKO DIGITAL cenionej za wysoką jakość. Na szczególną uwagę zasługują tu dwa nowe jasne obiektywy. Szerokokątny obiektyw M.ZUIKO DIGITAL 12mm 1:2.0 (24mm**) (określany też jako „Mistrz fotografii ulicy” - ‘Street Photography’) jest idealny do fotografowania rozległych motywów, np. krajobrazów, zwłaszcza w słabym oświetleniu. Jego przeciwieństwem i dopełnieniem zarazem jest portretowy obiektyw M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8 (90mm**) ułatwiający uzyskiwanie miękko rozmytego tła, istotnego aspektu fotografii portretowej. Inną pierwszorzędną opcją jest odświeżony obiektyw M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm (28-84mm*) 1:3.5-5.6 II R. Wszystkie te obiektywy zostały specjalnie opracowane dla niemal bezgłośnych operacji, dzięki czemu można rejestrować filmy HD ze stereofoniczną ścieżką dźwiękową niezakłóconą szumem mechanizmów. Metaliczne tubusy nowych układów optycznych oraz ich kompaktowa i lekka konstrukcja idealnie pasują do stylistyki korpusu PEN. Niezależnie od specyfikacji dołączonego obiektywu, dzięki zintegrowanej w korpusie stabilizacji obrazu fotografujący może mieć pewność, że uzyska nieporuszone zdjęcia. Ponadto, aparat wyposażono w Port akcesoriów 2, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać ze stale rosnącej rodziny akcesoriów dedykowanych dla modeli PEN, w tym kompatybilnego z Bluetooth® modułu komunikacyjnego PENPAL który automatycznie zmienia wielkość zdjęć i transmituje je bezprzewodowo do innych kompatybilnych urządzeń oraz na portale społecznościowe.

Korpus aparatu PEN E-P3 dostępny jest w tonacji klasycznej czerni, bieli oraz srebra, a ma pojawić się w sprzedaży w połowie czerwca 2011r. Aparat będzie także dostępny w zestawach z różnymi obiektywami.

PEN E-P3 - podstawowe funkcje i właściwości:


Jakość obrazu

• Wydajny procesor obrazu TruePic VI, to szybszy czas reakcji oraz doskonała jakość obrazu
• Niezwykle efektywna, zintegrowana w korpusie stabilizacja obrazu zarówno dla filmów jak i ostrych, nieporuszonych zdjęć – działa z dowolnym obiektywem
• 12.3 efektywnych megapikseli sensora High Speed Live MOS dla doskonałego działania także w warunkach słabego oświetlania oraz podczas filmowania Full HD
• Czułość do ISO 12800
• Rejestrowanie filmów 1080i Full HD ze stereofonicznych dźwiękiem, format zapisu AVCHD lub Motion JPEG
• Kompatybilność z nową generacją dedykowanych obiektywów PEN

Wygoda użytkowania
• Najszybszy na świecie system autofocusa – FAST AF – wśród aparatów z wymiennymi obiektywami, z 35 punktami AF, Podświetlanie AF dla zdjęć przy słabym oświetleniu oraz AF śledzący obiekt nawet poza kadrem
• Super jasny, zapewniający szeroki kąt dobrego widzenia, dotykowy 3.0 calowy ekran OLED o rozdzielczości 610,000 punktów – zapewnia fotograficzną jakość reprodukcji kolorów
• Oddzielne pokrętła dla szybkich ustawień przesłony oraz ekspozycji
• Dotykowy przewodnik Live Guide dostępny przy filmowaniu HD i fotografowaniu, także w trybach P/S/M/A
• Live View w trybie filmowania HD oraz zdjęć
• 3 programowalne przyciski
• Skala poziomicy ułatwiająca ustalenie pozycji względem horyzontu
• Prosta w użytkowaniu funkcja menu w postaci koła ustawień - Live Wheel

Kreatywność i wszechstronność
• Dziesięć kreatywnych filtrów artystycznych dla trybu filmowania HD i zdjęć
• Pięć efektów, które można połączyć z filtrami artystycznymi: Fotografia otworkowa, Zmiękczanie ostrości, Efekt ramki oraz nowe Światło gwiazd oraz Biała Krawędź
• Port akcesoriów 2 dla kompatybilności ze stale rosnącą gamą akcesoriów PEN, np. elektronicznym celownikiem VF-2 czy też modułem komunikacyjnym PENPAL
• Kompatybilność z gamą 20 obiektywów Mikro Cztery Trzecie, 27 obiektywami Cztery Trzecie oraz ponad 500 innymi obiektywami (poprzez adapter)
• Czasy otwarcia migawki do 1/4000 sek. i zdjęcia seryjne wykonywane z prędkością do 3 kadrów na sekundę
• Tryb wielokrotnej ekspozycji - 2 zdjęcia RAW
• Bateria litowo jonowa BLS-5 o długiej żywotności

Inne ciekawe funkcje
• Ponadczasowa konstrukcja PEN, możliwość stosowania wymiennych obiektywów, a także dołączany uchwyt w dwóch różnych rozmiarach
• Możliwość wykonywania zdjęć 3D
• Kompatybilność z kartami SDXC*** oraz Eye-Fi
• Bezprzewodowe sterowanie błyskiem

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 11 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież