Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aktualności Henkel Art.Award – polski artysta zwycięzcą
środa, 14 kwietnia 2021

Henkel Art.Award – polski artysta zwycięzcą
środa, 01 grudnia 2010 14:11    Drukuj Email

henkel_200Polski artysta zwycięzcą międzynarodowego konkursu artystycznego

Maksymilian Cieślak zdobył główną nagrodę w tegorocznej edycji prestiżowego międzynarodowego konkursu artystycznego Henkel Art.Award. Zgłoszone przez niego prace wideo zostały wyróżnione spośród rekordowej liczby 1060 wniosków konkursowych z 31 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Środkowej. Artysta urodzony w Tomaszowie Lubelskim otrzymał czek na 7 tysięcy Euro, a jego prace zostaną pokazane w przyszłym roku w muzeum Museum der Modernen Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK) w Wiedniu oraz w Polsce.

Wreczenie nagrody - gala - muzeum - MUMOK

O wyborze polskiego artysty zdecydowało jury składające się z ekspertów muzealnych, kuratorów sztuki i właścicieli galerii. „Wraz z Maksymilianem Cieślakiem tegoroczną nagrodę zdobyła reprezentacja całego pokolenia młodych artystów. Już nie możemy się doczekać otwarcia jego indywidualnej wystawy w Wiedniu w przyszłym roku” – powiedziała podczas uroczystej gali 25 listopada Karola Kraus, dyrektor muzeum MUMOK i przewodnicząca jury Henkel Art. Award. 2010.
Według jury filmy Maksymiliana Cieślaka charakteryzują się dużą oryginalnością oraz intensywnością narracji. Artysta posługuje się narzędziami wykorzystywanymi w kinie niemym, wykorzystuje estetykę amatorskich filmów w serwisie YouTube, jak również fragmenty znalezionych materiałów filmowych. Potrafi traktować film jako medium w sposób zupełnie niedogmatyczny, a niekiedy nawet humorystyczny. Wykorzystuje historię kina, mity historii mediów takie jak lot Jurija Gagarina w kosmos czy koncert The Doors jako materiał do tworzenia niekonwencjonalnego języka filmowego. Niektóre z jego prac, takie jak „Doktor Fauścik” czy „Odrobina szczęścia w miłości”, mogą być interpretowane jako wyjątkowo złośliwe satyry na środowisko artystów.

Droga 27-letniego Maksymiliana Cieślaka do międzynarodowego finału prowadziła przez polski etap konkursu Henkel Art.Award. W czerwcu 2010 roku został on jedną z trzech wyróżnionych osób spośród zgłoszeń nadesłanych przez 260 polskich twórców. Artysta, na co dzień mieszkający w Tomaszowie Lubelskim, jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

– Chciałbym podziękować jury międzynarodowemu i polskiemu za docenienie mojego dotychczasowego dorobku artystycznego. Możliwość zaprezentowania moich filmów szerokiej publiczności zarówno w Wiedniu i w Polsce to dla mnie zaszczyt – powiedział podczas gali wręczenia nagród Maksymilian Cieślak.

Maksymilian Cieslak – gala

Maksymilian Cieślak jest pierwszym polskim artystą, który wygrał Henkel Art. Award. W poprzednich latach wśród pięciu artystów zakwalifikowanych do międzynarodowego finału znaleźli się Agnieszka Kurant (2009) oraz Pola Dwurnik i Michał Tatarkiewicz (2008).

Henkel Central Eastern Europe (Henkel CEE) sponsoruje konkurs Henkel Art.Award. we współpracy z organizacją KulturKontakt Austria od 2002 r. Swoje prace do konkursu mogą zgłaszać artyści z 31 krajów z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Środkowej. W 2009 roku do grupy sponsorów konkursu dołączyło również Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien – MUMOK, dzięki czemu zwycięzca konkursu otrzymuje również w nagrodę możliwość wystawienia swoich prac w wiedeńskim muzeum.

„Poprzez konkurs i nagrodę firma Henkel pragnie wnieść wkład w proces integracji europejskiej i przyczynić się do lepszego zrozumienia kultury Europy Środkowej i Wschodniej. Jesteśmy dumni z tego, że nagroda cieszy się tak wysokim prestiżem. W pierwszej edycji konkursu dziewięć lat temu nadesłano 180 zgłoszeń, a w tym roku w konkursie wzięło udział ponad 1000 uczestników“ — powiedział Günter Thumser, prezes firmy Henkel CEE.

Maksymilian-Cieslak_Odrobina-szczescia

Podczas gali wręczone zostały także nagrody w kategorii Young Artist’s Prize Austria , którą wygrała Susanna Flock oraz Young Artist’s Prize CEE, którą zdobyła Chorwatka Nina Kurtela.


Więcej informacji na artaward.henkel.at i www.facebook.com/HenkelArtAward.

Dodatkowych informacji udzielają: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 2 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież