Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aktualności Obraz mówi więcej niż tysiąc słów
poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Obraz mówi więcej niż tysiąc słów
wtorek, 07 września 2010 15:29    Drukuj Email

(Artykuł sponsorowany)

A przynajmniej niektóre obrazy mówią więcej niż tysiąc słów. Nasz świat w coraz mniejszym stopniu komunikuje się za pomocą słów, a w coraz większym za pomocą obrazu. Ze zdjęć lub filmów korzystają nie tylko dziennikarze i redaktorzy, ale również my wszyscy; albumy, a ostatnio płyty DVD ze zdjęciami zastąpiły pamiętniki. SMS ustępuje miejsca MMSowi, a galeria internetowa zajęła miejsce listu z wakacji. Wraz z nadejściem i popularyzacją fotografii cyfrowej wzrosła łatwość robienia zdjęć. Dziś zrobienie zdjęcia nie wymaga żadnej wiedzy, nie wymaga doświadczenia ani nawet skorzystania z usług laboratorium fotograficznego czy posiadania aparatu. Przecież prawie każdy telefon robi zdjęcia. Równocześnie dobrej klasy lustrzanki stały się dostępne cenowo i coraz więcej z nas fotografuje za ich pomocą. Coraz wiecej z nas odczuwa też potrzebę komunikowania się za pomocą języka obrazu,zrozumienia jego gramatyki i słownictwa.

Artur-Mieczkowski
fot. Artur Mieczkowski

Niestety, coraz częściej też z rozczarowaniem zauważamy, że naszym zdjęciom, tak przecież łatwym do zrobienia, jakby czegoś brakowało. Mimo naszych najszczerszych chęci nie oddają one sprawiedliwości miejscom czy osobom, które fotografujemy, nie wyrażają naszych emocji, nie działają na odbiorcę, tak, jak byśmy tego pragnęli.

Wielu z nas chciałoby również widzieć w fotografii zawód, pragnie by ich fotografie pozwalały na utrzymanie się na wysokim poziomie. Coraz większa konkurencja na rynku oznacza jednak, że aby odnieść sukces nie wystarcza zakupienie dobrej klasy aparatu. Niezbędne stają się umiejętności, rozwinięta świadomość artystyczna i wiedza, zrozumienie zasad kompozycji, budowania obrazu i poznanie zagadnień technicznych.

Odpowiedzią na wszystkie te potrzeby jest TSF – Trójmiejska Szkoła Fotografii, instytucja, która dzięki swojej znakomitej kadrze i nowoczesnemu programowi nauczania, realizowanemu w oparciu o bogate zaplecze zapewnia możliwość wszechstronnego rozwoju wszystkim pasjonatom fotografii.

Zobacz większe!
fot. Michal Rumas

Swoje działania opieramy o zespół wysokiej klasy profesjonalistów, doświadczonych dydaktyków, a jednocześnie fotografów odnoszących sukcesy zawodowe i artystyczne. Nasi wykładowcy to przede wszystkim absolwenci Akademii Sztuk Pięknych i członkowie ZPAF, laureaci prestiżowych konkursów, autorzy publikacji, wystaw i reklam.

Pracujemy w oparciu o autorski program nauczania gwarantujący możliwość indywidualnego rozwoju pod kierunkiem naszych wykładowców. Kluczowym jego elementem są pracownie tematyczne umożliwiające, oprócz ogólnego rozwoju, skupienie się na wybranych rodzajach fotografii. Każda z nich prowadzona jest przez specjalistę w danej dziedzinie co gwarantuje najwyższy poziom merytoryczny. Słuchacze mogą rozwijać się w ramach Pracowni Fotografii Reklamowej, Dokumentalnej i Społecznej, Krajobrazu, Fotografii Srebrowej i Inscenizacji Fotograficznej.Pracownie, z których każdy ze słuchaczy może wybrać dwie, wypełniają blisko jedną czwartą programu szkoły wieczorowej i niemal jedną trzecią szkoły zaocznej.

Michal-Rumas
fot. Michał Rumas

Oprócz zajęć w ramach pracowni nasz program obejmuje wykłady z teroii i historii fotografii prowadzone przez naszych wykładowców i zaproszonych gości, ćwiczenia praktyczne w studio, plenerze, ciemni fotograficznej i pracowni komputerowej, a także dwa plenery wyjazdowe organizowane we wrześniu i maju.

Aby zapewnić naszym słuchaczom dodatkową inspirację i możliwość konfrontacji poglądów z wybitnymi fachowcami spoza szkoły prowadzimy odbywający się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego cykl Spotkań z Mistrzami Fotografii – za każdym razem po spotkaniu otwartym nasi Słuchacze zaproszeni są do udziału w spotkaniu zamkniętym połączonym z oceną zdjęć. Dotychczas gościliśmy Krzysztofa Gierałtowskiego, Andrzeja Mroczka, prof. Witolda Jacykowa, Jowitę Mormul, Annę Bodnar i Mieczysława Wieliczko.

Siergiej-Kanarski---zdj-z-plakatu
fot. Siergiej Kanarski - Zdjęcie z plakatu

Dbamy również o promocję naszych słuchaczy i absolwentów. Na stałe współpracujemy z najstarszą gdyńską kawiarnią Cyganeria, kultową gdyńską klubokawiarnią COCO i gdańską Exlibris Cafe, w których regularnie wiszą pracę naszych słuchaczy. Również BMW Zdunek sponsoruje wystawy naszych słuchaczy w ramach cyklu „BMW Zdunek mecenasem Sztuk”. Wystawy prac konkursowych prezentowane są w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym, a wcześniej w Muzeum Miasta Gdyni.

Siergiej-Kanarski-3
fot. Siergiej Kanarski

Stała współpraca z Nadbałtyckim Centrum Kultury, gdzie to nasi słuchacze mają wejściówki prasowe na wszystkie imprezy organizowane przez NCK , owocuje coroczną wystawą najlepszych zdjęć uchwyconych właśnie podczas tych imprez.

Ostatnio do firm i instytucji współpracujących z TSF dołączył sopocki, Sheraton, co zaowocuje między innymi zajęciami z fotografii mody prowadzonymi w hotelowych wnętrzach i zaproszeniem naszych słuchaczy na Fashion Days.

Nie trzeba dodawać, że takie elementy jak własne studio, ciemnię i pracownię komputerową czy salę wykładową traktujemy jako rzeczy oczywiste.


Wszystkie osoby zainteresowane bliższym zapoznaniem się z nasza ofertą i zapleczem zapraszamy do naszych szkół w Sopocie przy al. Niepodległości 792/6 i w Bydgoszczy przy ul Kościuszki 37a ( biuro rekrutacyjne na ul. Gdańskiej 117)

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 2 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież