Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aktualności Spotkania z fotografią
środa, 14 kwietnia 2021

Spotkania z fotografią
wtorek, 17 sierpnia 2010 18:46    Drukuj Email

– edycja 2010/2011

MS-logo-noweMuzeum Śląskie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w trzeciej edycji cyklu „Spotkania z fotografią”. Tradycyjnie w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 17.00 będziemy gościć twórców i znawców fotografii.

W tej odsłonie cyklu zajmiemy się różnymi gatunkami fotografii, które omówią i zaprezentują znani fotograficy. Będziemy prezentować niekiedy skrajne stanowiska, opinie budzące emocje a nawet kontrowersje. Spotkaniom będą towarzyszyć zajęcia warsztatowe, prezentacje zdjęć i pokazy multimedialne.

Gośćmi Muzeum Śląskiego byli już Józef Ligęza, Andrzej Koniakowski, Stanisław Michalski, Janusz Musiał, Maciej Sobierski, Antonii Kreis, Zbigniew Sawicz, Maria Śliwa, Zbigniew Podsiadło, Arkadiusz Gola, Krzysztof Niesporek, Krzysztof Lisiak, Witold Englender i Ryszard Czernow.

Spotkania prowadzi autorka cyklu – Danuta Kowalik-Dura.

Program spotkań w sezonie 2010/2011

26 października
„Fotografia reklamowa – komercja czy sztuka?”. Warsztaty fotograficzne

Gościem spotkania będą dwaj śląscy fotografowie Grzegorza Klatka – zawodowy fotoreporter
i dokumentalista z wieloletnim stażem oraz Artur Nyk, który całe swoje zawodowe życie wiązał
z fotografią reklamową. Warsztaty, na które złożą się dwa spotkania w kolejnych miesiącach, będą zorganizowane jako otwarta dyskusja o fotografii dokumentalno-reportażowej i reklamowej.

Podczas pierwszego spotkania autorzy zaprezentują swoje zdjęcia, opatrując je wzajemnym komentarzem. Będą omawiać ich formę, sposób kompozycji i obróbki. Ta swoista konfrontacja wynikającą z zupełnie innego podejścia do fotografii fotoreportera i fotografa zajmującego się reklamą będzie potyczką, miejmy nadzieję dwóch zwycięzców.

30 listopada
„Dokument kontra reklama. Opozycja czy koegzystencja”. Klasycy gatunku

W drugiej odsłonie tematu Grzegorza Klatka i Artur Nyk pokażą najciekawsze – ich zdaniem – fotografie klasyków każdej z dziedzin. Będzie także możliwość skonsultowania swojej prezentacji
z opiniami autorki projektu i innymi uczestnikami warsztatów.

Interaktywna postać zajęć daje możliwość dyskusji wszystkim uczestnikom spotkania oraz prezentacji własnych fotografii, jeśli ich konwencja jest utrzymana w omawianych gatunkach. Zdaniem autorów „to, co najważniejsze w fotografii, to nie marka aparatu, jaką się posługujemy, ilość posiadanych obiektywów czy pojemność karty pamięci, ale sposób patrzenia na świat”.


Na kolejne spotkania w 2011 roku zapraszamy 22 lutego oraz 29 marca.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież