Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aktualności CAMPUS AUSTRALIA EXPEDITION 2010
środa, 21 kwietnia 2021

CAMPUS AUSTRALIA EXPEDITION 2010
wtorek, 25 maja 2010 17:05    Drukuj Email

logo_wyprawy---200We wtorek, 25 maja ekipa off-road CAMPUS AUSTRALIA EXPEDITION 2010 wystartuje na podbój najtrudniejszych szlaków australijskiego interioru. Projekt potrwa sześć tygodni, jego losy będzie można śledzi na stronie http://www.australia2010.pl/

Campus Australia Expedition, jest to kolejna część projektu Campus Around the World, który zapoczątkowała wyprawa w 2009 roku przez syberyjskie bezdroża i Mongolię. Celem projektu jest objechanie Świata samochodem terenowym, korzystając z najtrudniejszych dróg na danym kontynencie – mówi Michał Rej organizator ekspedycji.

AUSTRALIAmap---800W zeszłym roku uczestnicy wyprawy jako pierwsi na Świecie udokumentowali przejazd wzdłuż słynnej Bajkalsko Amurskiej Magistrali Kolejowej. W tym roku zmierzą się z Canning Stock Route - najdłuższą i najcięższą australijską trasą off-roadową biegnącą z południowego zachodu na północny wschód kontynentu. Jest to szlak przemierzający Pustynię Gibsona, Wielką Pustynię Piaszczystą i Pustynię Tanami wytyczony przez Alfreda Canninga w 1910 jako szlak pędzenia bydła z Wiluny do Halls Creek. Charakteryzuje się tym, że przez ponad 1700 km biegnie przez tereny zupełnie odludne, ledwo zarysowaną drogą wśród piaszczystych wydm, słonych jeziorek i morza traw, używając za punkty nawigacyjne miejsc po dawnych studniach. Nigdy nie ma gwarancji, że wyprawa tą trasą zakończy się powodzeniem i że nie trzeba będzie zawrócić ze względu na rozlane jeziora, brak wody, usterki samochodu.

logotypy---200Szlak nosi imię Alfreda Canninga, który dokładnie 104 lata temu podjął się wyznaczenia nowej trasy przepędu bydła między przeciwległymi krańcami kontynentu, z dala od ogarniętych wówczas epidemią leptospirozy wybrzeży. Warunki były jednak na tyle trudne, a ofiary tak wysokie, że szlak nigdy nie spełnił pokładanych w nim nadziei i wkrótce został zapomniany. Dopiero w roku 1968 grupa badaczy po raz pierwszy przejechała CSR specjalnie przygotowanymi autami terenowymi. Do dzisiaj śmiałkowie chcący powtórzyć ich wyczyn, muszą korzystać ze zrzutu paliwa w połowie drogi. Wyprawy bez wsparcia nie podjęto nigdy. Po dojechaniu do końca szlaku uczestnicy przejadą szutrowym szlakiem Tanami road do Alice Springs skąd udadzą się do ikony Australii czyli słynnej skały Uluru. Następny etap będzie prowadzić przez Mount Isa, Karumbe, Weipe aż do Cape York. Drogę przez półwysep zamierzamy pokonać starym nie używanym szlakiem Old Telegraph Track. Szlak ten został zbudowany ponad 100 lat temu i od tamtej pory nie był remontowany. Uczestnicy będą musieli pokonać brodami kilkadziesiąt rzek zamieszkałych przez krokodyle. Wyprawa wystartuje z Perth i po przejechaniu całego kontynentu zakończy się w Cairns.

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież