sobota, 25 maj 2024
w katowickim Klubie MARCHOŁT

MARCHOLTzaprPwww_080Katowiczanka z urodzenia, Cieszynianka z "zasiedzenia". Ukończyła studia pedagogiczno-artystyczne w Cieszyńskiej Filli Uniwersytetu Śląskiego i uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Norberta Witka. …

w katowickim Klubie MARCHOŁT

MARCHOLTzaprPwww

Katowiczanka z urodzenia, Cieszynianka z "zasiedzenia". Ukończyła studia pedagogiczno-artystyczne w Cieszyńskiej Filli Uniwersytetu Śląskiego i uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Norberta Witka.

Wieloletnia aktywna członkini Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, realizowała się w dwóch formach działalności artystycznej: tanecznej i plastycznej. Efektem tych działań był projekt logo Zespołu, wzory haftów do kobiecych strojów łowickich
oraz rysunki do książki Janiny Marcinkowej "Tańce Beskidu i Pogórza Cieszyńskiego" wydanej przez CAK w 1996 roku.

Od 2001 aktywnie uczestniczy w działaniach Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego; w latach 2003-2006 była organizatorem i koordynatorem Galerii CTF, a od 2007 roku pełni funkcję prezesa zarządu. Za swą działalność wyróżniona Medalem 1200-lecia Miasta Cieszyna.

Fotografuje nadal aparatem analogowym, ale ostatnio nie stroni również od aparatu cyfrowego.

Poza fotografiką zajmuje się malowaniem witraży, kielichów i lampionów oraz projektowaniem graficznym. Niektóre z jej prac można obejrzeć w jej internetowej galerii www.jolantakubica.netgaleria.pl.

Charakterystyczną cechą jej twórczości są przeciwstawne nurty zainteresowań: z jednej strony cykl "Prosto z kliszy", czyli fotografie bez ingerencji programu komputerowego, a z drugiej - fotografia przetworzona za pomocą różnych programów graficznych,
mająca wyraźne cechy dekoracyjności, magii czy abstrakcji. Równocześnie nadal jest wierna swojej pierwszej fascynacji fotograficznej, czyli szeroko pojętym pięknem pejzażu. Lubi prowadzić swoisty dialog z odbiorcą, nie stroniąc od żartów fotograficznych, a nawet pewnych form prowokacji.

Ma na swym koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą, w tym tournee jej wystawy "REALNE-NIE-REALNE" po Republice Czeskiej.

Prezentowana wystawa w Klubie Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych MARCHOŁT w Katowicach (który zarówno dla artystki, jak i dla wielu osób związanych z Katowicami stanowi miejsce wręcz kultowe) jest trzecią odsłoną tego cyklu, na którą składają się m.in. prace prowokacyjnie i pozornie łatwe, wręcz banalne. Wymagają one od odbiorcy wykonania pewnego wysiłku intelektualnego, aby poprzez tą fasadę dotrzeć do głębszych warstw znaczeniowych i zawartych w nich przemyśleń autorki. Ekspozycja ta jest również swoistym podsumowaniem ostatniej dekady fotograficznych zainteresowań artystki.