czwartek, 13 czerwiec 2024
Śląsk
fot-j-wierzbicki-bytom-2004-smPatronat foto
     Jerzy Wierzbicki ma rzadką zdolność do wchodzenia w interakcję z portretowanymi osobami – łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi, do których inni boją się podejść. Często w bezpośredniej, szczerej rozmowie poznaje historię ich życia, codzienne problemy. Potrafi przełamać barierę dzielącą fotografa od fotografowanego, wzbudzić zaufanie.

Nie czai się z teleobiektywem „na ofiarę”, jak to robią niektórzy fotografowie, ale potrafi podejść blisko do modela i zrobić doskonały portret psychologiczny. W pewnym stopniu przenika do fotografowanego świata, staje się jego częścią. Portretuje ludzi w sposób przywołujący skojarzenia ze stylistyką i estetyką grupy Magnum – z podobną wnikliwością, zaangażowaniem i wrażliwością.

fot-j-wierzbicki-ruda-slaska-2001-smFotografie zaprezentowane na wystawie „Śląsk” powstały w latach 2001-2006. Są to przede wszystkim portrety psychologiczne napotkanych ludzi, dzieci z „Domu Aniołów”, fotografie przedstawiające górników pracujących na przodku, jak i mężczyzn, których ciężkie warunki socjalne zmusiły do wydobywania węgla z „biedaszybów”. Ponadto monumentalne, industrialne budowle, puste przestrzenie, przemysłowe pejzaże budzące uczucie opuszczenia, izolacji, wyobcowania – sfotografowane przez obiektyw szerokokątny, który dodatkowo nadaje przestrzeni wrażenie surrealizmu. Wszystko w czerni, bieli i szarości...

Jerzy Wierzbicki (1975), urodzony w Gdańsku. Z wykształcenia archeolog. Fotograf kilku misji archeologicznych na Bliskim Wschodzie m.in. Babylon Archeological Project w Iraku (2003). Laureat m.in. Newsweek Polska (2002), Polska Fotografia Prasowa (2003), Humanity Photo Award UNESCO Pekin, Chiny (2004). Autor albumu Gdańsk Suburbia. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Muzeum Sztuki w Łodzi, jak również w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. USA, Niemcy, Republika Południowej Afryki). Od 2007 mieszka i pracuje w Sułtanacie Omanu. „Śląsk” to druga indywidualna wystawa Jerzego Wierzbickiego w Gdańskiej Galerii Fotografii – wcześniej, w 1999 przedstawił cykl „Gdańsk Wschód”.

Anna Szynwelska

kurator wystawy