czwartek, 13 czerwiec 2024

W piątek 26 września 2014 r. o godz. 20:05, odbędzie się wernisaż wystawy Adriana Wykrota ,,Powrót'' w Galerii Obserwacja, ul. Tarczyńska 3 w Warszawie. Adrian Wykrota zaprezentuje swój nowy, długoterminowy projekt dokumentalny „Powrót”.  „Powrót” to kilkanaście opowieści o ludziach, których łączy wspólny cel.

adrian-wykrota 3

Fot. Adrian Wykrota

 

adrian-wykrota 2

Fot. Adrian Wykrota

 

 

adrian-wykrota 1

Fot. Adrian Wykrota

 

adrian-wykrota 4

Fot. Adrian Wykrota

 

adrian-wykrota 6

Fot. Adrian Wykrota

 

adrian-wykrota 5

Fot. Adrian Wykrota

 

 

Czasem to powrót na właściwy tor życia, na drogę trzeźwości.  Czasem powrót do kraju po nieudanej, często bezdomnej emigracji.  Niekiedy to próba wrócenia do porzuconej rodziny, odszukania akceptacji społecznej.  Bywa stratą... resztek szacunku do siebie.  Powrót bywa wstydem, który prześladuje do końca życia.  Bywa ślepą, mroczną ulicą, na której gaśnie Twoje życie.

Fotografie zostały wykonane w Polsce, w miejscach, gdzie osoby wykluczone tworzą wspólnoty, w których dzięki ustalonym zasadom: zakaz spożywania alkoholu, zażywania narkotyków, wspólna praca na rzecz wspólnoty, reintegracja starają się powrócić do wymarzonego „normalnego życia” oraz w Holandii, gdzie Liderzy, niegdyś bezdomni, więźniowie, czy osoby nieuzależnione pracują z bezdomnymi Polakami.

Adrian Wykrota - członek ZPAF oraz kolektywu PROMACHINE.  Założyciel agencji fotograficznej Retrofokus, fotoreporter agencji fotograficznej Reporter Poland. Z wykształcenia filolog angielski oraz kulturoznawca. Autor bloga o fotografii dokumentalnej i reportażu „Co z tą fotografią”.  Uczestnik prestiżowych warsztatów agencji Magnum Photos. Wybrany przez Magnum Photos jednym z 30 najlepszych fotografów młodego pokolenia. Laureat wielu konkursów fotograficznych: Top 30 under 30 Magnum Photos, IPA, Grand Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Wielkopolska Press Photo. Swoje zdjęcia prezentował na wystawach w Polsce i za granicą.

Więcej na stronie Galerii Obserwacja i na stronie projektu "Powrót"


Galeria Obserwacja, ul. Tarczyńska 3, Warszawa
Wernisaż w piątek 26 września o godz. 20:05, ekspozycja do 24 października 2014
Galeria prowadzona przez Waldemara Zdrojewskiego.
Kurator wystawy: Mariusz Forecki

obserwacja plakat wykrota-400 big