czwartek, 13 czerwiec 2024

W Leica Gallery w Warszawie odbędzie się wernisaż  w piątek 19 września 2014 r. o godz. 20:00 wystawy pokonkursowej ,,Polska fotografia uliczna 2013/2014''.

Z prawie trzech tysięcy fotografii nadesłanych na konkurs Leica Street Photo jury wyłoniło dwadzieścia dwa zdjęcia, które można będzie zobaczyć na tegorocznej wystawie.
Laureatami konkursu zostali: Adrian Jaszczak, Adrian Wykrota, Artur Pławski, Igor Pisuk, Klimanjaro Błażejewski, Krzysztof Bednarski, Krzysztof Wójcik, Lucia Pagano, Łukasz Czerniawski, Maciej Fuchs, Marcin Sudak, Marcin Urbanowicz, Marek Kruk, Mariusz Forecki, Monika Krzyszkowska, Robert Mainka, Wiktoria Wojciechowska, Wojciech Ryziński oraz Wojciech Fangrat.

Prace fotografów oceniło jury w składzie:
Joanna Kinowska, kuratorka, Monika Chmielarz, fotoedytorka magazynu BLOW, Krzysztof Candrowicz, dyrektor Fotofestiwalu w Łodzi, Maciej Dakowicz, fotograf, Tomasz Kulbowski, fotograf, Maciek Nabrdalik, fotograf, agencja VII, Erik Vroons, redaktor naczelny GUP Magazine (NL), Wojtek Wieteska, fotograf.

„Ucieszyło mnie – mówi Tomasz Kulbowski – że nie brakowało ciekawych, kolorowych i świeżych kadrów, pokazujących zabawę konwencją, w których więcej jest badania granic streetu i szukania nowych rozwiązań, niż powielania starych trików.”
Więcej o decyzji jury Joanna Kinowska: „To już cztery lata istnienia konkursu Leica Street Photo.
W tym czasie wielu z naszych laureatów odniosło osobiste sukcesy, zdobyli prestiżowe i międzynarodowych nagrody. Niektórzy doczekali się indywidualnych i zbiorowych wystaw, także w naszej galerii, inni z uczestników zostali jurorami kolejnych edycji konkursu. Zmieniają się nie tylko uczestnicy ale zmienia się Street Photo. Wyniki tegorocznej edycji można by wręcz zatytułować: "Over Street Photo" lub jak niektórzy chcieli: "More than Street Photo". Jak do tego doszło? Fotografia uliczna może być pojmowana bardzo szeroko, jako część fotografii humanistycznej, tej, która po prostu opowiada o człowieku. Może też być rozumiana bardzo wąsko – jako zdjęcia wprost z ulicy. Dobór jurorów w tegorocznej edycji konkursu gwarantował bardzo szerokie rozumienie tej definicji. Wydawcy i redaktorzy naczelni magazynów, kuratorzy, fotoreporterzy i fotografowie. Konkurs Leica Street Photo ma już swoją czwartą odsłonę. Ewoluował jego zakres i tematyka, ale także zmieniają się oczekiwania widzów i uczestników. Ewoluuje zgodnie z tym, co zmienia się w samej fotografii ulicznej. Mniej jest zatem w tegorocznej edycji klatek odpowiadających definicji ścisłej street photo. Jest za to mnóstwo energii i emocji, czasem pojawia się więcej przestrzeni i momentu niedecydującego, czasu i rozleniwienia. Nigdy jednak nie brakuje człowieka, a zdarza się więcej nieoczywistych sytuacji. Fotografia uliczna przestała się karmić wirtuozerskimi kompozycjami, które tak bawiły oko, a idzie w znacznie ciekawszym kierunku: niedopowiedzenia, emocji, nieoczywistości. Fotografujący rzucają znacznie większe wyzwanie widzowi”.

robert-mainka

fot. Robert Mainka

 

adam-jaszczuk

fot. Adam Jaszczuk

 

adam-wykrota

fot. Adam Wykrota

 

artur-plawski

fot. Artur Pławski

 

artur-plawski 1

fot. Artur Pławski

igor-pisiuk

 

fot. Igor Psiuk

 

igor-pisiuk 1

fot. Igor Psiuk

 

kilimanjaro-blazejewski

fot. Kilimanjaro Błażejewski

 

kilimanjaro-blazejewski 1

fot. Kilimanjaro Błażejewski

 

krzysztof-bednarski

fot. Krzysztof Bednarski

 

krzysztof-wojcik

fot. Krzysztof Wójcik

 

lucia pagno

fot. Lucia Pagno

 

lukasz-czerniawski

fot. Łukasz Czerniawski

 

maciej-fuchs

fot. Maciej Fuchs

 

marcin-sudak

fot. Marcin Sudak

 

marcin-urbanowicz

fot. Marcin Urbanowicz

 

marek-kruk

fot. Marek Kruk

 

mariusz-forecki

fot. Mariusz Forecki

 

monika-krzyszkowska

fot. Monika Krzyszkowska

 

wiktoria-wojciechowska

fot. Wiktoria Wojciechowska

 

wojciech-fangrat

fot. Wojciech Frangrat

 

wojciech-rzyzinski

fot. Wojciech Rzyziński

 

Pozawystawą pokonkursową laureaci mają zagwarantowaną publikację zwycięskich zdjęć w mediach partnerskich, m.in. na stronie GUP Magazine czy w numerze BLOW Magazine (cztery wybrane fotografie). 

Otrzymują także kolekcjonerską odbitkę fotografii Bogdana Dziworskiego.

Patronat medialny: BLOW, GUP Magazine, Voyage, Art&Business, Label Magazine, Fotopolis, FotografiaKolekcjonerska.pl, FineLife.pl, Doc! Photography Magazine, Artinfo.pl, Melba Magazine

Polska fotografia uliczna 2013/2014. Wystawa w Leica Gallery Warszawa.
Wystawa pokonkursowa 4. Leica Street Photo
Leica Gallery, ul. Mysia 3, III piętro, Warszawa
Wernisaż w piątek 19 września o godz. 20:00, ekspozycja do 5 października 2014
Od 22 września fotografie można oglądać na 2. piętrze budynku, w specjalnej pokonkursowej galerii.