sobota, 18 maj 2024

Stara Galeria Związku Polskich Artystów Fotografików przy placu Zamkowym 8 w  Warszawie zaprasza na XIII Doroczną Wystawę Studium Fotografii ZPAF. 
Doroczna wystawa absolwentów Studium Fotografii ZPAF jest owocem i podsumowaniem rocznej pracy słuchaczy roku podstawowego i warsztatowego. Pracy, która opiera się na licznych ćwiczeniach fotograficznych, warsztatach i wykładach, czy wspólnym analizowaniu obrazu pod okiem doświadczonych wykładowców. Wszystkie te elementy mają rozbudzić w adeptach wrażliwość i spowodować rozumienie zasad, jakie kierują budowaniem przekazu wizualnego. Bo fotografia to nie tylko zatrzymywanie chwil, ani czysta kreacja. Fotografia jest przede wszystkim rozmową pomiędzy autorem a widzem. W końcu nie tworzymy zdjęć do szuflady. Chcemy pokazywać je publiczności, wywrzeć na niej określone wrażenie, słowem w sposób świadomy przekazujemy własną wizję świata, indywidualny komentarz do zdarzeń.

W dzisiejszych czasach język komunikacji wizualnej zdaje się być zjawiskiem o charakterze globalnym. To fakt, który niewątpliwie wpływa na ogromy boom jaki przeżywa współczesna fotografia, a wraz z nią szybko rozwijajace się środki masowego przekazu. Świat nie stoi w miejscu, zmieniają się narzędzia jakimi się posługujemy, zachowania społeczne i mody. W czasach zalewu obrazów i pozornej łatwości fotografowania trzeba głośno powtarzać, że edukacja fotograficzna jest wciąż bardzo potrzebna. Fotografujący ma całe spektrum środków do tworzenia i rejestracji obrazu - od camery obscury ukrytej w pudełku zapałek, poprzez wielki format, klasyczne techniki produkcji i obróbki obrazu, po tablety, aparaty cyfrowe, komórkowe... Fotografujący musi umieć poruszać się po tym gąszczu technicznych możliwości nie zapominając o wartości podstawowej i niepodważalnej - o treściowej zawartości obrazu, jego wartości artystycznej oraz umiejetności budowania czytelnego przekazu.

zpaf-barbara-debiec

Fot. Barbara Dębiec

 

zpaf-agata-kumela

Fot. Agata Kumela

 

zpaf-justyna-majewska

Fot. Justyna Majewska

 

zpaf-magdalena-machnicka

fot. Magdalena Machnicka

 

zpaf-ndrzej-dziegielewski

fot. Andrzej Dzięgielewski

 

Prezentowana w przestrzeni Starej Galerii XIII Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF to dla części osób debiut - pierwsza w życiu publiczna prezentacja prac i pierwsze spotkanie z żywą publicznością, komentarzami i ocenami. Na wystawie prezentujemy prace wykonane w różnych technikach, zapisane na różnorodnych materiałach, będące realizacjami zaliczanymi do wileu gatunków fotografii. Bogactwo treści i formy wynika z tego, że szkoła pielęgnuje indywidualność słuchaczy, nie ogranicza ich kreatywności poprzez narzucanie określonych technik, tematów czy gatunków. Cieszymy się bogactwem zapisanych na materiale światłoczułym wizji świata, jakie prezentują na fotografiach eksponowanych w historycznych murach Starej Galerii. I jak co rok – odczuwamy dumę z ich dokonań.

Autorzy prezentujący swe prace: 
Rok podstawowy: Martyna Ciechanowska, Katarzyna Dargiel, Barbara Dębiec, Andrzej Dzięgielewski (vel. Bohdan Adamiec), Karolina Emma Gmyz, Natalia Jamiołkowska, Michał Jędrzejczak, Małgorzata Kowalska, Krzysztof Kozłowski, Maja Kulma, Wojtek Lauko, Mateusz Leźnicki, Patrycja Łaczmańska, Aleksandra Morawska, Anna Pietrzak, Adam Popiel, Łukasz Rossienik, Urszula Serafin, Lucyna Siwula, Karolina Skolimowska, Laura Sommer-Szpalerska, Katarzyna Wąsowska, Hubert Ziółek. 
Rok warsztatowy: Elżbieta Chabierska, Joanna Dawidczyk, Aleksandra Janowska, Oskar Jan Jarzyna, Monika Krzyszkowska, Agata Kumela, Agnieszka Kunicka, Iwona Kuraszko, Aleksander Kuźmiańczyk, Magdalena Machnicka, Justyna Majewska, Marcin Majewski, Paulina Ostrowska, Katarzyna Kinga Pawłowska, Izabela Poniatowska, Cezary Potocki, Dagmara Rosiak, Michał Sobociński, Joanna Stępniewska, Adam Suwała, Oskar Tuszyński, Aneta Witwicka.

Wszystkim uczestnikom XIII Dorocznej Wystawy Studium Fotografii ZPAF dziękuję i gratuluję.
Powodzenia! - Kurator wystawy Anna Wolska

Stara Galeria Związku Polskich Artystów Fotografików, pl. Zamkowy 8, Warszawa 
Wernisaż w piątek 12 września o godz. 18:00, ekspozycja do 30 września 2014 
Organizator: Okręg Warszawski ZPAF 

plakat zpaf