czwartek, 13 czerwiec 2024

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu można obejrzeć unikalną wystawę fotografii z okresu I wojny światowej autorstwa Gustava Broža, Jana Myšički i Jendy Rajmana, pt. Fotografowie Wojny.

Wystawa Fotografowie wojny przedstawia prace trzech wielkich czeskich fotografów, żołnierzy armii austro-węgierskiej. Ich fotografie i zachowane negatywy, o których nie wiedziano przez ponad 90 lat, stanowią odkrycie na skalę światową, szczególnie, że historia fotografii zna mało nazwisk fotografów I wojny światowej, a tym bardziej ich całościowego dzieła. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, kurator wystawy Jaroslav Kučera otrzymał setki szklanych negatywów i błon arkuszowych Gustava Broža i Jana Myšičky a wnuk Jendy Rajmana, Pavel Hančar przyniósł mu dziesiątki fotografii pocztówkowego formatu autorstwa swojego dziadka.

burkanów-nákup-z-Vídně-fotografowie-wojny-muzeum-wielkopolskie-poznanGustav Brož – jego nazwisko było już wcześniej łączone z kilkoma fotografiami wojennymi oraz ich szczegółowymi opisami. Brož początkowo walczył na froncie włoskim, później został przesunięty na wschód, na front rosyjski, gdzie powstała większość jego najlepszych fotografii. W połowie roku 1916 zdezerterował do Rosji. Fotografie o tytułach W naszej kuchni, Skok psa sanitarnego, czy Wędzarnia polowa obecnie należą do skarbów czeskiej a także światowej fotografii.

fotografowie-wojny-muzeum-wielkopolskie-poznan

Jan Myšička – niesamowity zbiór setek starannie uporządkowanych i opisanych negatywów i odbitek Jana Myšički, przez trzydzieści lat przetrzymywał na strychu nauczyciel Josef Bohuňovský, który otrzymał je od jedynej córka Myšički, pani Mohelskiej. J. Myšička walczył w węgierskim Egerze oraz na froncie włoskim, gdzie dwukrotnie został ranny.

fesselbalon-V-brongelówka-fotografowie-wojny-muzeum-wielkopolskie-poznan-

Jenda Rajman – wyjątkowa kolekcja fotografii Jendy Rejmana to autorskie powiększenia; negatywy jego prac nie zachowały się. Rajman przez całą wojnę pracował w szpitalu wojskowym w Podmelcu, na terenie dzisiejszej Słowenii i fotografował tamtejsze życie codzienne. Okrucieństwa wojny widział z bliska, codziennie przyjmując poważnie rannych żołnierzy z pierwszej linii frontu. Na jednej z jego fotografii, na nodze fotografowanego żołnierza widnieje napis 50 000. ranny.

fotografowie-wojny-muzeum-wielkopolskie

Fotografowie Wojny – wystawa
Od 13 sierpnia do 7 września 2014 roku
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919
Poznań