czwartek, 13 czerwiec 2024

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza do Centrum Kultury Śląskiej, Pałac w Nakle Śląskim na wernisaż wystawy "jazz &... " Janusza Różańskiego i Anety Zalejskiej w środę 20 sierpnia o godz. 18:00

janusz rozanski 1

fot. Janusz Różański

Idea wspólnej wystawy autorów zrodziła się podczas koncertu Pata Martino na minionej 16. Bielskiej Zadymce Jazzowej. Jazz połączył dwie postawy twórcze, w formach artykulacji różne, a jednak spójne, komponowanie postaw jest właściwością dynamicznych zjawisk gatunku i ma coś w sobie z aury jam session. Bez uogólnień, że muzyka zbliża, w rzeczy samej to rodzaj celebrowania atmosfer od skupienia do euforii, od rozumienia po trans, od wysłuchania do przeżycia, od zamierania do podjęcia rytmu, i puls, podążanie za synkopą... Na sali setki, setki uwspólnionych dusz i przed nimi synkopa, albo riff... Z wielu nas kochających muzykę, osobliwie jazz, z wielu my, czasem liczni a czasem kameralni z aparatem w dłoni, często na kolanach, po omacku, wyróżnieni, cisi w skupieniu wielokrotnym, choć głośni technicznie, jednak wtopieni w falę emocji...

jazz-autorzy-540
Fotografia koncertowa to szczególny rodzaj reportażu, który łączy w sobie wszelkie elementy spektaklu niemal teatralnego, z jego przestrzenią, aktorami i grą świateł, ale przede wszystkim pozwala na dotknięcie nieprzewidywalnego - improwizacji i wielkiej emocji łączącej muzyka z jego teatrem duchowym i z tą częścią tonącej w mroku sali, gdzie jazz pulsuje w nas. Kiedy przebrzmią synkopy i improwizacje, zatrzymujemy jazz w sobie i by kolejny raz ożywić emocje oraz poczuć klimat, sięgamy po płytę czy fotografie. Wtedy wiemy, że jeśli nam się udało zatrzymać chwilę w locie, to spełniliśmy nasz jazz. Jednakże nie ulegamy poczuciu nasycenia a formułę pozostawiamy otwartą... "jazz&..."

Kurator wystawy: Krzysztof Miller

Janusz Różański. Malarz, grafik, fotograf – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach. Twórca autorskich wystaw malarstwa w Polsce i za granicą, uczestnik wystaw zbiorowych m. in. w konkursach 38 Bielska Jesień, IV Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Trójmieście, Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu czy Biennale Młodej Sztuki w Bełchatowie z nagrodzonymi pracami.

janusz rozanski 2

fot. Janusz Różański

Autor wystaw fotograficznych towarzyszących imprezom muzycznym w Polsce i za granicą. Od wielu lat współpracuje z Radiem Katowice projektując wydawnictwa muzyczne w tym wielokrotnie nagradzane nominacjami i nagrodami Fryderyków, oraz tytułami Złotych i Platynowych Płyt, projektuje także dla agencji wydawniczych, wśród projektów są opracowania płyt jazzowych artystów takich jak Soundcheck, Grzegorz Nagórski, Urszula Dudziak i innych, a także płyt muzyki poważnej m. in. Kwartetu Śląskiego, Filharmonii Śląskiej czy Antologii Organów Śląskich, współpracuje z festiwalami muzycznymi m. in. Green Town of Jazz w Zielonej Górze i Festiwal Wojtka Belona w Busku-Zdroju projektując materiały promocyjne. Fotografie publikuje m. in. w Jazz Forum. Z festiwalem Lotos Jazz Festival – Bielską Zadymką Jazzową sympatyzuje od wielu lat projektując okładki płyt – nagrody konkursowej Festiwalu – dla wydawcy Radia Katowice, od 6 lat aktywnie tworzy reportaże fotograficzne zdarzeń Festiwalu, na 14 Zadymce instalacja szklana była prezentowana jako autorska wystawa pod nazwą „3 x jazz, listen, see & feel”.

 

Aneta Zalejska. Pełna pasji częstochowska fotograf, zadebiutowała w tym roku autorską wystawą fotografii pt. „Dźwięk uchwycony w kadrze”. Od trzech lat autorsko dokumentuje fotograficznie projekt Janusza Yaniny Iwańskiego - „The Acoustic Plus”. W tym roku jej zdjęcia gościnnie ukazały się na płycie „Złota Edycja Projekt Grechuta” zespołu Plateau.

janusz rozanski 3

fot. Aneta Zalejska

"Charakterystyczny w fotografiach Anety jest ekspresyjny, intymny i wielopłaszczyznowy sposób uchwycenia i oddania poprzez fotografię pracy twórczej muzyków. W środowisku muzycznym odnajduje się bardzo szybko, co pozwala jej wniknąć w ten specyficzny świat i przebywać za kulisami oraz niejednokrotnie pracować z muzykami na scenie, mimo iż sama muzykiem nie jest. Ogromna wrażliwość na otaczający świat i dźwięki z niego płynące dają jej inspirację.

janusz rozanski 4

fot. Aneta Zalejska


Muzyka, a w szczególności jazz, który otwiera duszę, porywa, przeszywa, tnie a jednocześnie otula sobą w przepiękny sposób dając uniesienie, jest dla Anety istotnym bodźcem podczas pracy z aparatem, a umiejętność postrzegania w nieco inny sposób ekspresji ludzkiego przekazu próbuje złapać w kadrze..."

Wystawa do 15 września 2014

plakat-jazz-400 big