poniedziałek, 20 maj 2024

Spis treści

Zobacz większeW mojej twórczej pracy staram się połączyć trzy pasje życiowe: poezję, malarstwo i fotografię. Fascynacja literaturą, filozofią, sztukami pięknymi i problemami dotyczącymi wewnętrznej natury człowieka są dominującymi siłami moich myśli. Balansując między światem realnym, a wyimaginowanym staję nad przepaścią pytań i odpowiedzi.
Poszukując genezy emocji i uczuć zapadam się głęboko we własne, wewnętrzne przestrzenie, niemalże do granic samoświadomości. Są to chwile czysto abstrakcyjne, sprawiające że rzeczywistość nabiera kształtów wbrew pozorom realniejszych niż zazwyczaj.

Zobacz większe!Gdzieś wewnątrz nas ukryte są zawoalowane warstwy czucia. Lęki przed własnymi pragnieniami pojawiające się w snach, baśniach, marzeniach, najbardziej naszym zdaniem absurdalnych, budują wewnętrzny wymiar nas samych. Czasem napotykamy na szczelinę, na przerwę w emocjach – gdzieś wewnątrz. Wtedy możemy przeniknąć głębiej – gdzie odpowiedzi są bliższe poznania. Przebijanie się przez wielowarstwowość jest swego rodzaju walką z wiatrakami, ale przez to wielce podniecającą i dającą niezbadane możliwości wypowiedzi. Zbliżając się do granic absurdu przenikam w abstrakcyjny świat baśni, iluzji przestrzeni własnych emocji i niezidentyfikowanych uczuć, które sprawiają, że jestem tym, kim jestem.

Szczególnie te właśnie zmagania ze światem widać w ostatnich moich pracach: cyklach „Wizardry Project” oraz „Experiment Intimate”.

Monika Szpakowska-Poul