czwartek, 13 czerwiec 2024
– „Kuloodporni”

ARENA-fot-AnetaNowicka---080Aneta Nowicka

Interesuje mnie fotoreportaż, w którym szukam tematów społecznych. Patrzę na świat czasami ze współczuciem, czasami ironicznie, czasami po prostu rejestrując aparatem zaskakujące sytuacje. …

– „Kuloodporni”

ARENA-fot-AnetaNowicka---200Aneta Nowicka

Interesuje mnie fotoreportaż, w którym szukam tematów społecznych. Patrzę na świat czasami ze współczuciem, czasami ironicznie, czasami po prostu rejestrując aparatem zaskakujące sytuacje.

Profesjonalnie zaczęłam zajmować się fotografią w 2005 roku, kiedy to wykonałam zdjęcia do projektu Artura Żmijewskiego “Powtórzenie”, który był prezentowany na Biennale Sztuki w Wenecji.

W 2007 pracowałam jako fotoreporter w Londynie i w tym roku  ukończyłam także Laboratorium Reportażu przy Uniwersytecie Warszawskim dyplomem u Tadeusza Rolke i Macieja Skawińskiego “Uzdrowisko”. Dyplom dotyczył kobiet pracujących w kopalniach w Jastrzębiu – Zdroju i ma wymiar osobisty, bo stamtąd pochodzę. W 2008 roku zakończyłam także naukę w Europejskiej Szkole Fotografii.

BIEG-fot-AnetaNowicka---200Wyjeżdżałam by eksplorować nieznane mi, fascynujące, reporterskie tematy. Owocem takich podróży był np. projekt “W kraju przyczajonego tygrysa” z Chin, który zaowocował szeregiem wystaw. Obecnie zawodowo zajmuję się reportażem telewizyjnym.

Inspiruje mnie wizualny świat symboli. Obrazy od dzieciństwa stanowiły dla mnie magnetyczny świat ze swoimi sensami i tajemnicami.

http://www.anetanowicka.pl/


Galeria Drugiego Planu, Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Rybnik, ul. 1 Maja 95,
wystawa czynna od 11 czerwca do 15 lipca,
http://www.dkchwalowice.pl/.