poniedziałek, 20 maj 2024

Firma Fujifilm z prawdziwą dumą zapowiada premierę odpornego na warunki pogodowe obiektywu XF 18-135 mm z dużym zoomem. Model XF 18-135 mm F3,5-5,6 R LM OIS WR będzie dostępny od lipca 2014 r.

Ten najnowszy, profesjonalny obiektyw jest przeznaczony do aparatów z serii X z wymienną optyką i pracuje w szerokim zakresie od 27 mm w trybie szerokokątnym do 206 mm w trybie tele*1. Wykorzystano w nim najbardziej zaawansowaną, 5,0-krokową technologię stabilizacji obrazu*2. Dzięki uszczelnieniom w ponad 20 różnych miejscach obiektyw jest odporny na kurz, wodę i warunki pogodowe.

Obiektyw Fujifilm Fujinon XF 18-135 mm f/3,5-5,6 R LM OIS WR został zaprojektowany do współpracy z aparatem Fujifilm X-T1. Ma uszczelnioną obudowę odporną na zachlapania i pył, a producent zwraca także uwagę na "najbardziej zaawansowaną na świecie stabilizację obrazu" o wydajności 5 EV.

*1 Odpowiednik filmu 35 mm

*2 Zgodnie z wytycznymi CIPA (Camera & Imaging Products Association)

2

1. Nazwa produktu, data premiery, cena detaliczna

Nazwa produktu

Obiektyw Fujinon

XF 18-135 mm F3,5-5,6 R LM OIS WR

Dostępność

lipiec 2014

Sugerowana cena detaliczna

do ustalenia

 1. Zalety produktu

(1) Szeroki zakres fotografowania od 27 mm w trybie szerokokątnym do 206 mm w trybie tele*1

·   Nowy obiektyw XF 18-135 mm nadaje się do fotografowania różnego rodzaju scen i obiektów dzięki obsłudze popularnych kątów widzenia: tryb szerokokątny zapewnia doskonałe wrażenie perspektywy, dlatego jest często używany do zdjęć krajobrazu i architektury (odpowiednik 27 mm), normalny kąt widzenia pozwala naturalnie rejestrować rzeczywisty wygląd obrazu (odpowiednik 35/40/50 mm), natomiast tryb tele umożliwia przybliżenie widoku (zoom 7,5x) na potrzeby fotografii portretowej i sportowej (odpowiednik 85/135/200 mm).

·   Aby uzyskać pełną moc obiektywu, optymalną ostrość i najwyższy kontrast – zarówno w trybie szerokokątnym, jak i w trybie tele – zastosowano w nim wysokowydajne szkło (4 soczewki asferyczne i 2 soczewki ze szkła ED). Aby ograniczyć występowanie efektu flary i tzw. duszków (które są częstym problemem, gdy światło pada z tyłu fotografowanego obiektu), soczewki pokryto w całości wielowarstwową powłoką HT-EBC cechującą się wysoką przepuszczalnością (99,8%) i niskim współczynnikiem odbicia (0,2%). Szeroki zakres przybliżenia zapewnia więcej swobody podczas komponowania zdjęć i ustawiania kąta.

*1 Odpowiednik formatu 35 mm

3

(2) Szybki autofokus (maks. 0,08 s)*2, cicha praca

·       Model XF 18-135 mm F3,5-5,6 R LM OIS WR wykorzystuje mechanizm wewnętrznego ogniskowania*3zapewniający szybki autofokus dzięki zastosowaniu lżejszej soczewki skupiającej i zamontowaniu silnika liniowego. Gdy obiektyw jest założony na korpus aparatu z serii X*4 obsługującego autofokus z detekcją fazową, autofokus jest jeszcze szybszy, co zwiększa płynność fotografowania.

·       Silnik liniowy bezpośrednio porusza soczewką skupiającą, dzięki czemu sprzęt pracuje cicho, co jest istotne np. podczas nagrywania filmu.

*2 Dane firmy Fujifilm z czerwca 2014 r. uzyskane zgodnie z wytycznymi CIPA w trybie wysokiej wydajności przy użyciu wewnętrznych metod pomiarowych

*3 Metoda ta polega na przesuwaniu relatywnie mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania relatywnie większych soczewek przednich

*4 Dane z czerwca 2014 r., FUJIFILM X-T1 i FUJIFILM X-E2

*5 Aby autofokus działał zgodnie z oczekiwaniami, należy pobrać i zainstalować najnowszą wersję oprogramowania firmware dla danego aparatu

Oprogramowanie firmware będzie można pobrać z następującej strony od 27 czerwca br.

fujifilm.jp/support/digitalcamera/download/fw_table.html

1

(3) Najbardziej zaawansowana, 5,0-krokowa funkcja stabilizacji obrazu

 • Aby uzyskać najbardziej zaawansowaną, 5,0-krokową stabilizację obrazu, poprawiono wykrywanie ruchu w niskiej częstotliwości i opracowano algorytm precyzyjnie rozpoznający rozmycie w wykrytym sygnale. Dwukrotnie zwiększono wydajność korekcji przy długim czasie naświetlania, aby odciążyć fotografa, który nie musi już tak często korzystać ze statywu.
 • Zastosowano także nowy, precyzyjny czujnik żyroskopowy z kwarcowymi oscylatorami, który wykrywa ruch zarówno w wysokiej, jak i niskiej częstotliwości.


(4) Konstrukcja odporna na kurz i warunki pogodowe

 • Dzięki uszczelnieniom w ponad 20 różnych miejscach na obudowie obiektywu jest on odporny na kurz i warunki pogodowe. Można go więc używać bez obaw o typowe dla naturalnego środowiska zmiany atmosferyczne (zmoczenie deszczem, zabrudzenie kurzem czy ochlapanie wodą).
 • Aby zwiększyć komfort użytkownika podczas regulacji zoomu, wewnątrz podstawy obiektywu umieszczono wentylator. Jego konstrukcja skutecznie zapobiega dostaniu się do wewnątrz drobinek kurzu i wilgoci, zapewniając płynne działanie.
 • Zalecamy używanie obiektywu razem z aparatem Fujifilm X-T1 i specjalnym pionowym uchwytem VG-XT1, które to produkty również są odporne na kurz i warunki pogodowe.

(5) Lekka, kompaktowa konstrukcja i wyjątkowa łatwość przenoszenia

 • Obiektyw XF 18-135 mm oferuje szeroki zakres fotografowania, zaawansowaną stabilizację obrazu oraz odporną na kurz i warunki pogodowe konstrukcję, a to wszystko w kompaktowej obudowie.
 • Po zamontowaniu obiektywu w aparacie X-T1 całość waży zaledwie 930 g. Łatwy w przenoszeniu i odporny na pogodę zestaw daje fotografowi więcej swobody i urozmaica możliwości fotografowania.
 • Zastosowanie 4 soczewek asferycznych, z których każda ma wydajność wielokrotnie wyższą od wydajności standardowych soczewek sferycznych, pozwoliło uzyskać wyjątkowo niewielką długość optyczną obiektywu. Bardzo poręczny rozmiar i dobre wyważenie obiektywu przekłada się na duży komfort fotografowania.
 • 4
 1. Specyfikacja

Nazwa

Obiektyw FUJINON XF 18-135 mm F3,5-5,6 R LM OIS WR

Konfiguracja obiektywu

16 elementów w 12 grupach

(4 elementy asferyczne i 2 soczewki ze szkła ED)

Długość ogniskowej

f=18-135 mm

(odpowiednik formatu 35 mm: 27-206 mm)

Kąt widzenia

76,5°-12°

Maksymalna przysłona

F3,5-5,6

Minimalna przysłona

F22

Sterowanie przysłoną

Liczba listków:

Wielkość kroku:

7 (okrągły otwór przysłony)

1/3 EV (17 kroków)

Zakres ostrości

Normalny: 0,6 m-∞

Makro: 0,45 m-∞

Maksymalne powiększenie

0,27x

Wymiary zewnętrzne:

Maksymalna średnica x długość (ok.)

(odległość od końcówki do standardowego kołnierza bagnetu obiektywu)

φ75,7x97,8 mm (szeroki kąt) / 158 mm (tele)

Wymiary zewnętrzne:

Maksymalna średnica x długość (ok.)

(odległość od końcówki do standardowego kołnierza bagnetu obiektywu)

φ75,7x97,8 mm (szeroki kąt) / 158 mm (tele)

Masa (ok.)

(bez zaślepki i osłony)

490 g

Rozmiar filtra

φ67 mm

fujifilm-x.com/xf-lens/

© 2014 Fujifilm. Specyfikacja może ulec zmianie.