sobota, 25 maj 2024

Spis treści

Foto 10/2009Przed zimowymi chłodami

Październik to miesiąc, w którym pobrzmiewa jeszcze słynne polskie babie lato, częściej jednak zaczyna wiać i być dżdżysto. Warto zatem przygotować się do zimy. Fotograf ma niełatwe zadanie – aparaty marzną, ręce grabieją, a karty pamięci odmawiają posłuszeństwa. Do tego jeszcze świecące i błyszczące połacie śniegu o nieodgadnionej i trudnej do sfotografowania bieli.
Proszę się nie martwić, problemy pomoże rozwiązać, zamieszczone w tym numerze „FOTO” wademekum fotografa zimowego. Proszę się nie martwić, problemy pomoże rozwiązać, zamieszczone w tym numerze „FOTO” wademekum fotografa zimowego. ...

Przed zimowymi chłodami

Zobacz większe!Październik to miesiąc, w którym pobrzmiewa jeszcze słynne polskie babie lato, częściej jednak zaczyna wiać i być dżdżysto. Warto zatem przygotować się do zimy. Fotograf ma niełatwe zadanie – aparaty marzną, ręce grabieją, a karty pamięci odmawiają posłuszeństwa. Do tego jeszcze świecące i błyszczące połacie śniegu o nieodgadnionej i trudnej do sfotografowania bieli.

Proszę się nie martwić, problemy pomoże rozwiązać, zamieszczone w tym numerze „FOTO” wademekum fotografa zimowego. Znajdują się w nim odpowiedzi na pytania, które nurtują fotografów u progu tej pory roku. Jak przygotować aparat, jak go chronić przed zimnem, jak dbać o akumulator lub baterie, jak sfotografować niebanalnie śnieg, i wiele, wiele innych. To niezwykle przydatny poradnik, choć z drugiej strony ostatnie lata pokazują, że zimy u nas już nie takie jak dawniej.

Zanim jednak rozpoczniemy przygotowania do zimy warto poznać kilka najnowszych propozycji czołowych firm fotograficznych – wśród nich znajdziemy lustrzanki pełnoklatkowe, półprofesjonalne i amatorskie, o aparatach z systemu Micro 4/3 nie wspominając. Kilka z premierowych aparatów zaprezentowaliśmy już w poprzednim numerze, ale czas goni wydawcę, więc w kolejnym premiery z ostatnich dni.

Wśród licznych prezentacji fotograficznych szczególnie polecić można materiał z Kapsztadu. To jedno z miast w Republice Południowej Afryki, w którym odbywać się będą mecze eliminacyjne piłkarskich mistrzostw świata w 2010 roku. Roland Richter był już w tych miastach, dzięki niemu miłośnicy fotografii i piłki nożnej będą mogli poznać urok południowoafrykańskich metropolii jeszcze przed meczami.

Jak zwykle nie brakuje lekcji – tajniki ciemni fotograficznej, makrofotografia i techniki kompozycji zawsze znajdują swoich czytelników.

Zatem, zacierając ręce przed zimowymi chłodami, oddajmy się lekturze.

Zbigniew Włodarski

spis treści