Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Fotoreportaż Jubileuszowa wystawa Edwarda Grzegorza Funke
sobota, 15 maja 2021

Jubileuszowa wystawa Edwarda Grzegorza Funke
czwartek, 15 maja 2014 22:04    Drukuj Email

Koszlińskie Muzeum zaprasza na jubileuszowa wystawę Edwarda Grzegorza Funke „Moja podróż. Przez sześć kontynentów do Swisłoczy“.
Wernisaż w czwartek 22 maja o godz. 18:00, ekspozycja do 30 czerwca 2014

Muzeum w Koszalinie ul. Młyńska 37-39

Promocja książki pod tym samym tytułem we wtorek 27 maja o godz. 17:00
w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy Placu Polonii 1

Edward Grzegorz Funke urodził się 18.06.1944 roku w Swisłoczy. Mieszka w Koszalinie od 1951 roku. Jest absolwentem Technikum Łączności w Gdańsku i Politechniki Gdańskiej oraz doktorem nauk technicznych. Od 1990 roku jest współwłaścicielem Fabryki Styropianu „ARBET".
Od roku 2004 jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu RP - Stowarzyszenia Twórców a od roku 2010 członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W jego dorobku znajduje się m. in. siedemdziesiąt wystaw indywidualnych i ponad pięćdziesiąt zbiorowych. W 1965 rozpoczął współpracę z agendami informacyjnymi Politechniki Gdańskiej. Niespełna rok później objął stanowisko fotoreportera, a następnie członka kolegium redakcyjnego i zastępcy redaktora naczelnego ilustrowanego magazynu „Kronika studencka”. W roku 1968 pełnił funkcję instruktora ds. fotografii. W czasie studiów Grzegorz Funke był także organizatorem Studenckiego Salonu Fotografii w klubie Artema, członkiem Gdańsko-Bydgoskiej Grupy Fotograficznej HOMO i Koła Naukowego Filmu i Fotografii Politechniki Gdańskiej. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów fotograficznych na szczeblu uczelni oraz współpracował z gazetą „Politechnik” i tygodnikiem „itd”. W latach 1970–1975 pełnił funkcję prezesa Koszalińskiego Towarzystwa Fotograficznego, do którego dołączył rok wcześniej, a od 2000 roku przez 12 lat był wiceprezesem Bałtyckiego Towarzystwa Fotograficznego w Koszalinie. W tym czasie wziął udział w programie edukacji fotograficznej młodzieży z koszalińskich szkół. Nawiązał stałą współpracę z magazynem społeczno-gospodarczym „Moment” i wydawnictwem Kolumb – właścicielem pierwszego multimedialnego tytułu „Obieżyświat” prezentującego fotografie w cyklu Niezwykłe podróże zwykłych ludzi.
Razem z żoną Krystyną od kilkunastu lat realizuje własny projekt fotograficzny pt. Portret Świata, będący ich własnym spojrzeniem na świat i ludzi spotykanych podczas licznych podróży. W ramach przedsięwzięcia odwiedzili sześć kontynentów, a zebrany materiał pozwolił stworzyć kilkanaście wystaw (prezentowanych zarówno w Polsce, jak i na Białorusi), pokazów multimedialnych oraz katalogów z pracami. Portret Świata to także nazwa należącej do Grzegorza Funke, pierwszej na Pomorzu Zachodnim, autorskiej galerii fotografii. Od 1 maja 2004 roku odbyło się tam aż trzydzieści jeden wernisaży wystaw fotograficznych artystów z Polski i zagranicy, a także pokazy w ramach Ogólnopolskich Spotkań z Diaporamą. Fotografie artysty ukazały się w dwóch tomikach wierszy Krzysztofa J. Lesińskiego, kalendarzach autorskich z lat 2005, 2008, 2012, 2013, 2014 oraz na płycie wydawnictwa Edgar z kursem języka chińskiego. Współpracuje on także stale z wydawnictwem Kamera i Agencją Zegart. Materiały z działalności zarówno samego Grzegorza Funke, jak i galerii Portret Świata, pojawiły się w magazynie „FOTO ” i „Biuletynie Fotograficznym”. Ponadto, jego zdjęcia zasilają zbiory m. in. Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej, Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, Muzeum Historyczno-Przyrodniczego w Swisłoczy na Białorusi oraz w zbiorach i kolekcjach prywatnych. Od wielu lat swoimi pracami wspiera licytacje charytatywne. Mocno zaangażował się także we współpracę z Aresztem Śledczym i Zakładem Karnym w Koszalinie organizując wystawy i spotkania z osadzonymi. Od dziesięciu lat wspiera także Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja oraz Eko Szkołę Życia w Wandzinie. W 2009 roku w Koszalinie powołał do życia Bałtycką Szkołę Fotografii. Nadal zasiada w jury licznych konkursów fotograficznych i jest członkiem Rady Muzeum w Koszalinie. Od trzech kadencji pełni także funkcję przewodniczącego Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina.

 

funke
funke1

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież