Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Fotoreportaż Wystawa Antoniego Zdrodowskiego
sobota, 15 maja 2021

Wystawa Antoniego Zdrodowskiego
środa, 02 kwietnia 2014 22:22    Drukuj Email

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii białostockiego dokumentalisty Antoniego Zdrodowskiego. Wernisaż odbędzie się 3 kwietnia (czwartek) o godz. 18.30 w galerii Fundacji na Andersa. Kuratorem wystawy jest Grzegorz Dąbrowski. 

Nowy sezon w galerii Fundacji Archeologia Fotografii otwieramy wystawą Antoniego Zdrodowskiego – białostockiego dokumentalisty, który przez lata tworzył złożony portret powojennego społeczeństwa polskiego. Na jego zdjęciach znajdziemy codzienność komunistycznej Polski, zwykłe miejskie życie: stragany, bary mleczne, pochody, akademie,ale też wyścigi samochodowe, zajęcia studentów medycyny czy portrety studyjne. 
Wystawa odbywa się w ramach cyklu Fototeka, w którym prezentujemy niezwykłe odkrycia archiwalne spoza Warszawy, nieznanych artystów, dokumentalistów i rzemieślników, których prace przez lata pozostawały zapomniane. 
Po wernisażu wystawy Antoniego Zdrodowskiego zapraszamy, po sąsiedzku, do Galerii Starter na otwarcie wystawy Mikołaja Moskala Wspomniana figura (godz. 19) i do Stacji Muranów na spotkanie autorskie wokół książki Jana Gondowicza Duch opowieści (godz. 19.30). 
Do zobaczenia na Andersa 13.  


antoni zdrodowski 1

zdrodowski

 
Antoni Zdrodowski, Fotografie
Negatywy Antoniego Zdrodowskiego ponad pół wieku przeleżały w piwnicy, w domu rodziny artysty. To w sumie kilka tysięcy klatek. W całej swojej różnorodności ten zbiór to fotograficzny skarb - wspaniały portret miasta i jego mieszkańców, pełen socjologicznych smaczków. Do tego bardzo uniwersalny. Przenosiny w czasie, kilka dekad wstecz – gwarantowane. To fotografie, które wychodzą poza granice fotoreportażu, są czymś więcej niż tylko fotograficznym dokumentem. To opowieść, o dużej wartości artystycznej, emocjonalnej i historycznej. Ale bez nostalgii. Komunistyczny smutek i opresja, wychodzenie na prostą po wojnie, odbudowa, milicjanci, dysydenci i zwykli mieszkańcy.
Archiwum ponad rok temu trafiło do "Gazety Wyborczej". Publikowane było w serwisie bialystok.gazeta.pl, tam zbierane były też informacje o autorze i o tym, co przedstawiają kadry. W czerwcu 2013 roku w białostockiej Galerii Sleńdzińskich odbyła się wystawa „Antonii Zdrodowski. Fotografie”.  
Grzegorz Dąbrowski


Antoni Zdrodowski urodził się 13 czerwca 1924 r. Zajmował się fotografią dokumentalną, naukową i reporterską. Pracował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, Akademii Medycznej w Białymstoku, animował amatorski ruch fotograficzny w Białymstoku. Zmarł 27 grudnia 2008 r.


Wystawa czynna: od 4 do 30 kwietnia 

godziny otwarcia: 
pon., czw., pt.: 10.00-17.00
wt., śr.: 11.00-19.00


Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, Warszawa

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież