Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Fotoreportaż Krystyna Łyczywek
środa, 14 kwietnia 2021

Krystyna Łyczywek
poniedziałek, 08 listopada 2010 22:52    Drukuj Email

Krystyna Łyczywek z wykształcenia romanistka, fotografią zajmuje się od 1949 roku. Zasłużona dla popularyzacji fotografii oraz organizacji życia fotograficznego w Polsce. W 1953 roku powołała szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego  była wiceprezesem, a następnie przez 25 lat – prezesem (organizowała sympozja historii fotografii polskiej, Dialogi Fotografii, wystawy i prelekcje). Od 1964 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1970 roku reprezentuje Polskę na kongresach Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej  (FIAP), pracowała w komisjach audiowizualnej, statutowej i jubileuszowej, była referentem prasowym Światowej Komisji ds. młodzieży w dziedzinie fotografii. Od 1965 roku jest wiceprezesem Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce.

Krystyna-Lyczywek--Chocholow-1972

Na zaproszenie wielu instytucji i organizacji w Polsce oraz zagranicą wygłaszała referaty na temat fotografii, przede wszystkim we Francji (wielokrotnie w Paryżu), a także w Niemczech, w Holandii, w Hiszpanii, we Włoszech (Rzym, Turyn), Danii, Rumunii.

Krystyna-Lyczywek--Eforia-Nord-1969

Aktywnie wspiera fotograficzną twórczość Polonii; jest autorką dwóch wystaw „Polska Fotografia w Świecie” (Szczecin 1991, 1999; Kraków, Warszawa, Hamburg, Berlin, Maroko) z udziałem polskich fotografów z całego świata. Była kuratorem wielu innych wystaw zbiorowych, m.in. wystawy „Rodzina Szczecińska” (1980, Warszawa, Szczecin, Berlin).

Krystyna-Lyczywek--Szczecin--poczatek-lat-50

Przygotowała ponad 170 wystaw własnej twórczości, prezentowanych w Polsce i zagranicą m.in. we Francji (Paryż, Bordeaux), w Niemczech, Japonii, w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Pensylwanii), w Grecji, w Finlandii, Rumunii, w Holandii, we Włoszech.

Krystyna Łyczywek jest autorką ponad półtora tysiąca artykułów i tekstów dotyczącej fotografii opublikowanych w prasie codziennej oraz specjalistycznej w Polsce i zagranicą (m.in. w Holandii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, w Czechach i na Węgrzech), wkrótce ukaże się dwutomowa publikacja podsumowująca 50 lat jej działalności publicystycznej. Inne ważne pozycje to „Diaporama” (1989) oraz, najbardziej znana publikacja - trzy tomy „Rozmów o fotografii” (1990, 2002, 2009), przeprowadzonych z wybitnymi fotografami z całego świata. Obecnie przygotowywany czwarty tom zawierający wywiady z polskimi fotografami mieszkającymi zagranicą. Jest autorką wielu albumów fotograficznych, m.in. „Polskiego Paryża”.

Krystyna Łyczywek jest członkiem honorowym ZPAF, Fotoklubu RP, STF i innych m.in. Fotoklubu Katalonii i Polish American Photographic Club w Nowym Jorku. Jest laureatką orderu „Honneur et Reconnaissance” Instytutu France-Pologne, odznaczenia Honoraire Excellence FIAP. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii została uhonorowana nagrodą I-stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz medalem im. Jana Błuhaka.

Fotografie Krystyny Łyczywek znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu, w Muzeum Ludwiga w Kolonii, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Krakowie, w Tokio, w Nowym Jorku, w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Krystyna Łyczywek od 1945 roku mieszka i pracuje w Szczecinie.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież