Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Jerzy Wierzbicki
niedziela, 20 czerwca 2021

Jerzy Wierzbicki
czwartek, 04 grudnia 2008 19:58    Drukuj Email
Śląsk
fot-j-wierzbicki-bytom-2004-smPatronat foto
     Jerzy Wierzbicki ma rzadką zdolność do wchodzenia w interakcję z portretowanymi osobami – łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi, do których inni boją się podejść. Często w bezpośredniej, szczerej rozmowie poznaje historię ich życia, codzienne problemy. Potrafi przełamać barierę dzielącą fotografa od fotografowanego, wzbudzić zaufanie.

Nie czai się z teleobiektywem „na ofiarę”, jak to robią niektórzy fotografowie, ale potrafi podejść blisko do modela i zrobić doskonały portret psychologiczny. W pewnym stopniu przenika do fotografowanego świata, staje się jego częścią. Portretuje ludzi w sposób przywołujący skojarzenia ze stylistyką i estetyką grupy Magnum – z podobną wnikliwością, zaangażowaniem i wrażliwością.

fot-j-wierzbicki-ruda-slaska-2001-smFotografie zaprezentowane na wystawie „Śląsk” powstały w latach 2001-2006. Są to przede wszystkim portrety psychologiczne napotkanych ludzi, dzieci z „Domu Aniołów”, fotografie przedstawiające górników pracujących na przodku, jak i mężczyzn, których ciężkie warunki socjalne zmusiły do wydobywania węgla z „biedaszybów”. Ponadto monumentalne, industrialne budowle, puste przestrzenie, przemysłowe pejzaże budzące uczucie opuszczenia, izolacji, wyobcowania – sfotografowane przez obiektyw szerokokątny, który dodatkowo nadaje przestrzeni wrażenie surrealizmu. Wszystko w czerni, bieli i szarości...

Jerzy Wierzbicki (1975), urodzony w Gdańsku. Z wykształcenia archeolog. Fotograf kilku misji archeologicznych na Bliskim Wschodzie m.in. Babylon Archeological Project w Iraku (2003). Laureat m.in. Newsweek Polska (2002), Polska Fotografia Prasowa (2003), Humanity Photo Award UNESCO Pekin, Chiny (2004). Autor albumu Gdańsk Suburbia. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Muzeum Sztuki w Łodzi, jak również w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. USA, Niemcy, Republika Południowej Afryki). Od 2007 mieszka i pracuje w Sułtanacie Omanu. „Śląsk” to druga indywidualna wystawa Jerzego Wierzbickiego w Gdańskiej Galerii Fotografii – wcześniej, w 1999 przedstawił cykl „Gdańsk Wschód”.

Anna Szynwelska

kurator wystawy

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież