Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Warszawa (od)budowana
niedziela, 09 maja 2021

Warszawa (od)budowana
czwartek, 18 czerwca 2009 21:40    Drukuj Email
Większe!

Zapraszamy na wystawę zdjęć Pana Zbigniewa Szczypki, przedstawiających Warszawę z lat 50' i 60'.
Na wystawie prezentowane będą fotografie stereoskopowe głównie ze Śródmieścia: jak wyglądało centrum- bez Rotundy i ściany wschodniej?, z budowy stacji Powiśle, trasy WZ, budowy Mostu Gdańskiego, „wielką wodę” z 1962, przesuwanie kościoła na Lesznie, odbudowę Starego Miasta .

Autor zdjęć, Zbigniew Szczypka, urodził się i wychował w Warszawie. W czasie wybuchu II Wojny Światowej miał 11 lat. Gimnazjum kończył podczas tajnych kompletów. W okresie Powstania Warszawskiego został wywieziony przez Niemców do prac kolejowych „Bauzug” przy rozbiórce torów nieczynnych dworców w okolicach Warszawy. Po wojnie rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Telekomunikacyjnym a następnie pracował w Państwowym (późniejszym Przemysłowym) Instytucie Telekomunikacyjnym. Stopnie naukowe zdobywał na Politechnice Warszawskiej i Gdańskiej, na której uzyskał habilitację.
Zainteresowanie fotografią było dla Zbigniewa Szczypki konsekwencją fascynacji fizyką techniczną i fotografią stereoskopową, z którą autor zetknął się po raz pierwszy w czasie okupacji w warszawskim Fotoplastikonie. Dzięki temu powstał bardzo różnorodny zbiór zdjęć, które powstawały od lat 50 do początku lat 90 XX wieku. Zdjęcia w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.


Zaprasza

Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51 (oficyna)
Wystawa jest czynna codziennie (oprócz wtorków)od 25 czerwca do 20 lipca. Godz. 10.00-18.00. wstęp 1 zł.
Dodatkowo w dniu otwarcia wystawy 25 czerwca o godz. 18.00 - wykład Jarosława Trybusia dotyczący tematyki zdjęć.
Zdjęcia zeskanowane przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież