Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Nowy projekt Tomka Sikory i Renaty Plagi w Ney Gallery&Prints - ,,12 życzeń"
środa, 12 maja 2021

Nowy projekt Tomka Sikory i Renaty Plagi w Ney Gallery&Prints - ,,12 życzeń"
niedziela, 12 października 2014 14:22    Drukuj Email

Ney Gallery & Prints w Warszawie zaprasza w sobotę 18 października o godz. 18:00 na wernisaż wystawy nowego projektu Tomka Sikory i Renaty Plagi "12 życzeń".

12 portretów, unikatowe kolaże Tomka Sikory w edycji kolekcjonerskiej zaprezentowane zostaną w designerskich kasetonach. 12 fotograficznych życzeń Tomka Sikory przełamuje stereotyp klasycznej formy fotografii. Poprzez użycie drobnych elementów oraz drewnianych skrzynek zdjęcie staje się pretekstem do powstania plastycznych, przestrzennych obrazów.

Haiku Renaty Plagi będą wygrawerowane na 12 ,,żywych wertykalnych ogrodach". Limitowana edycja 12 prac to połączenie filozofii Zen i sztuki ogrodowej. Idea słowa zakorzeniona w naturze jest kontrapunktem do pędzącego miasta. Teksty powstały pomiędzy Wenecją a Nowym Jorkiem. Artystka doświadczając bodźców głośnej Metropolii znalazła równowagę otwierając się jednocześnie na intensywność doznań.

"12 życzeń" to połączenie sztuki i natury, wyrafinowany design i nowatorskie rozwiązanie dla współczesnego człowieka w miejskiej przestrzeni. Zielone żywe obrazy wprowadzają element równowagi w nasze życie poprzez żywy kontakt z naturą w przestrzeni biura.

Połączone z haiku i ekspresją twórczą w portretach Sikory to mistrzowska inspiracja.

Mecenat kulturalny wystawy: Zielone Obrazy – ogród zamknięty w ramie Dzieła sztuki, które tworzy się poprzez skomponowaną aranżację indywidualnie dobranych roślin. Taki Obraz można powiesić na ścianie w domu, jak również w każdej przestrzeni biznesowej. Dzięki Zielonym Obrazom wnętrza nie tylko zyskują nowy estetyczny wygląd, ale także niepowtarzalny klimat, co pozytywnie wpływa na całe otoczenie. Wertykalne ogrody to rozwiązanie dla tych, którzy poszukują oryginalnej alternatywy dla standardowych obiektów ściennych.

Tomasz Sikora - urodzony w 1948 roku w Warszawie w rodzinie artystycznej. Matka była malarką, ojciec rzeźbiarzem. W wieku 20 lat wyjechał na rok do Paryża gdzie zajął się poważnie fotografią. Po powrocie do Polski przez 10 lat pracował jako fotoreporter dla tygodnika Perspektywy. W tym czasie współpracował także z czołowymi polskimi grafikami, tworząc plakaty teatralne i filmowe. W 1979 zrealizował 2 duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które były surrealistyczną wizją świata i w 1980 roku zostały wystawione w Muzeum Sztuki Współczesnej w Centrum Pompidou w Paryżu na wystawie Biennale Młodych. W tym samym roku został przyjęty do ZPAF. Zaczął wtedy wystawiać także w innych krajach Europy i w USA. W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty fotograficzne w Victorian College of the Arts. Od 1986 roku intensywnie podróżował po świecie. Od 1996 do 2006 roku dzielił swoje życie pomiędzy Polskę i Australię. Obecnie znowu mieszka w Warszawie. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Do dzisiaj publikuje limitowane edycje swoich książek autorskich (55) oraz wystawia swoje prace na świecie. Od 1999 roku pracuje nad projektem Przejrzystość Rzeczy, wystawianym już dziewięciokrotnie i nieustannie uzupełnianym o nowe prace. Pierwsza wystawa miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W 2001 roku powołal do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Od 2002 roku uczy fotografii w różnych szkołach w Warszawie. Od 2006 realizuje projekt „Fotografia ruchoma“. Są to krótkie filmiki animowane oparte na fotografii. Powstały trzy cykle: „Pan Jajo“, „Kobieta“, oraz „Usłyszane w ciszy“. Jesienią 2008 roku wydawnictwo Znak wydało album „Tomek Sikora - Światłoczuły“ zawierający kilkaset fotografii oraz kilkadziesiąt anegdot Tomka Sikory. Lata 2009 – 2010 to praca nad albumem „Chopin. Nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomka Sikory“, w którym pokazuje Polskę swoich marzeń. W roku 2011 wydaje albumy: „Męskie granie“, „Album“, „Genius Loci“ oraz książeczkę dla dzieci „Bajko-Nurki“, która powstała w grupie kilkunastu tworców, a także 365 stronicowy kalendarz na zawsze „Twarzowa kolekcja“. 2012 rok to uwieńczenie 7 lat pracy nad 390 stronicowym albumem o metrze paryskim, "213 km. pod paryskim brukiem". Najnowszy projekt 2014 roku to album ,,Cztery po roku", ,,Minął wiek“ oraz ,,Istanbul – street photography“.

Renata Plaga - poetka, blogerka, reżyserka dokumentu Realna utopia.
Od 2007 roku, konsekwentnie i z pasją publikuje albumy poezji: Metaxa, Kobieta, Usłyszane w ciszy, Nieznane, Skupienie, Na Dobry początek, Amma - Love in action, FLOW. Poezje wpisuje w przestrzeń galeryjną, miejską, biznesową, przełamując stereotypy myślowe i konwencje. Wypracowała minimalistyczny styl z mocną puentą filozoficzną. Współpracuje od 6 lat fotografikiem, Tomkiem Sikorą, tworząc unikalny język narracji: albumy, filmy, instalacje przestrzenne. Absolwentka Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Dziennych Studiów Dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Przez lata specjalistka od strategii komunikacyjnej marketingowej. Pracowała min dla. : Ogilvy, Young&Rubicam, ekskluzywnych pism kobiecych oraz marketingowych. Wspierała merytorycznie kilka kampanii społecznych min. : Legalną Kulturę. Jako artystka, czterokrotnie wyróżniona stypendium ZAIKS.

 

tomek-sikora-1

fot. Tomek Sikora

 

tomek-sikora-2

fot. Tomek Sikora

 

tomek-sikora-3

fot. Tomek Sikora

 

tomek-sikora-4

fot. Tomek Sikora

 

tomek-sikora-5

fot. Tomek Sikora

 

tomek-sikora-6

fot. Tomek Sikora

 

tomek-sikora-7

fot. Zielone Obrazy

"12 życzeń" - nowy projekt Tomka Sikory i Renaty Plagi w Ney Gallery&Prints
Ney Gallery & Prints, ul. Spokojna 7/2, Warszawa 
Wernisaż w sobotę 18 października o godz. 18:00, ekspozycja do 4 listopada 2014 

 

zaproszenie-zielone-obrazy

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież