Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Andrzej Walter - „Fotografie Nieudane” w Galerii Fotografii DeKa w Rybniku-Chwałowicach
sobota, 19 czerwca 2021

Andrzej Walter - „Fotografie Nieudane” w Galerii Fotografii DeKa w Rybniku-Chwałowicach
poniedziałek, 11 sierpnia 2014 23:16    Drukuj Email

Galeria Fotografii DeKa Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na wystawę Andrzeja Waltera - „Fotografie Nieudane”. Wystawa czynna do  8 września 2014 r.

JESTEM TU, I TY JESTEŚ, ABY COŚ PRZEŻYĆ.

Od Autora
Odpowiem na pierwsze i podstawowe pytanie – dlaczego nieudane? Odpowiem krótko, że za takie je uznałem na jakimś tam etapie. Ponieważ proces twórczy jest rzeczą skomplikowaną, odpowiedź ta nie wyczerpuje zagadki. Skupić się musimy na podejściu do sztuki. Ponieważ nie interesuje mnie całkowicie formalizm, moje poszukiwania dotykają treści i ekspresji. W tych, z kolei, lubię podpierać się symbolem i jego uwypukleniem w znaczeniu. Treść nieodwołalnie wiąże się z zapisywanym słowem. Słowem, które naszemu życiu nadaje sens. Jestem tu, i ty też jesteś, aby coś przeżyć. Moja aktywność, od swoich świadomych początków, wiązała się z zapisywaniem myśli w formie metaforycznej oraz potrzebie zamrożenia chwili w obrazie. Skąd ten dualizm – nie wiem.

 

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 5

Andrzej Walte. Nieudane fotografie.

 

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 2

Andrzej Walte. Nieudane fotografie.

 

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 4

Andrzej Walte. Nieudane fotografie.

 

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 7

Andrzej Walte. Nieudane fotografie.

 

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 8

Andrzej Walte. Nieudane fotografie.

 

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 10

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 11

Andrzej Walte. Nieudane fotografie.

 

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 12

Andrzej Walte. Nieudane fotografie.

 

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 13

Andrzej Walte. Nieudane fotografie.

 

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 14

Andrzej Walte. Nieudane fotografie.

 

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 15

Andrzej Walte. Nieudane fotografie.

 

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 17

Andrzej Walte. Nieudane fotografie.

 

Fotografie nieudane fot. Andrzej Walter 18

Andrzej Walte. Nieudane fotografie.

 

Wykonywanie zdjęć stało się czynnością masową i powszechną. Właściwie wraz z rozwojem turystyki fotografuje prawie każdy … Obraz praktycznie zastąpił nam dziś słowo, ale system komunikacji oplótł nas jednocześnie tak szczelnie, że trudno dziś określić jego podstawowe kanały. Pytanie czym myślimy stało się pytaniem zasadniczym. Czy myślimy emocją? … Czy myślimy prawem?... Czy też może myślimy życzeniem?... Zachcianką?... – Nie udzielajmy zbyt łatwej odpowiedzi. Niech pytanie pozostanie w zawieszeniu.

Proponuję Wam dziś spotkanie ze słowem. Słowem, które w wymiarze czytelnictwa uległo ogromnej degradacji oraz redukcji. W wymiarze poezji oraz jej percepcji praktycznie zanika, choć paradoksalnie – nowych rzesz poetów nie brakuje. Zwłaszcza w Polsce. Proponuję takie spotkanie z dwóch powodów. Po pierwsze moja droga artystyczna – jako autora tej wystawy fotografii – prowadzi poprzez słowo. I to jest słowo poszukujące metafory. Po drugie szukam w fotografii jako dziedziny sztuki – słów, bądź poezji, jako funkcji opisania świata w komunikacji z odbiorcą. Ten dualizm twórczy spowodował być może stłumienie słów poezji, do form najprostszych i wyraźnych, jak również postrzeganie świata w kategoriach myślenia obrazem. Przejawia się to myślenie próbą uchwycenia wielu wątków symboliki obrazu i jego jątrzącego przekazu. Mamy zatem chaos podniesiony do rangi pewnego porządku, mamy prostotę formy zmieszaną z plastikowym kiczem, mamy wreszcie strzępy uczuć i emocji rzuconych w wir materii oraz wyszukanych technologii. Nasz świat stał się wyjątkowo skomplikowany. Pogmatwał się na tyle, iż w swojej masowości możemy śmiało go uznać za nieudany. I może na tym polega błąd tych fotografii. Na odwróceniu świata do góry nogami. Na obserwacji nieustannej potrzeby człowieka do: kontaktu, bycia „w zasięgu”, na dostępności poza granice życia. Jednocześnie każde z tych zdjęć gdzieś tam, kiedyś, jakoś – odrzuciłem. To sekwencje nieudane, zdawałoby się – niepotrzebne. Z innej perspektywy. Można ich dotknąć anonimowo. Zetknąć się z nimi „za rogiem”, każdego dnia, w każdym świecie. Moje myślenie obrazem składa się z setek, tysięcy takich obrazów, jak i z milionów słów dotąd nie zapisanych. Z pozornego chaosu wyłania się świat ludzkiego zagubienia. Szaleństwa w poszukiwaniu czegoś więcej, czegoś ponad w tym bezustannym – wydawałoby się bezsensownym biegu - zwanym Życiem.


Andrzej Walter

 

 

Andrzej Walter - ur. 29 grudnia 1969 w Zabrzu, pisarz, poeta, publicysta, krytyk literacki oraz fotografik. Członek Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Pracował w instytucjach finansowych: początkowo w bankach, później w Polsko-Amerykańskim Funduszu Przedsiębiorczości. W latach 1994-1996 stworzył w Gliwicach własną Kancelarię Podatkową Fineko, którą do dziś prowadzi z żoną Jadwigą.

Fotografie nieudane - autor Andrzej Walter

Literacko debiutował w 2000 r., związany jest na stałe z portalem literackim www.pisarze.pl. Juror kilku konkursów poezji. Opublikował sześć tomików poezji: „Paryż” - maj 2003, „Miłość” - październik 2007, „Tam gdzie zebrałem poziomki” - czerwiec 2010, „Punkt rzeczy znalezionych” - czerwiec 2011, „Śmierć bogów” - luty 2012, „Pesel” - sierpień 2013. Na polu fotografii może poszczycić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami m.in.: dyplomem jakości Nowojorskiego Instytutu Fotografii (2000 r.), I nagrodą w prestiżowym konkursie Wydawnictwa Serbin Communications oraz czasopisma Photographers Forum z Los Angeles (2001 r.), publikacją w katalogu B&W Magazine USA (2005 r.). Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wystawy indywidualne to: „Santoryn”, „Jest taka Europa…”, „Barwne Impresje”, „Nastroje”, „Salon Artystyczny Krakowa”, „Miłość”, „Zamyślenia”. Autor albumów poetyczno-fotograficznych: „Paryż” - 2003 r. i „Nastroje” - 2004 r., oraz tomiku poetycko-fotograficznego „Miłość” - 2007 r. Strona autorska artysty: www.andrzejwalter.pl.

 

Gorąco polecam i zapraszam,

Krzysztof Łapka
Kurator Galerii DeKa

 

ANDRZEJ WALTER - „FOTOGRAFIE NIEUDANE”. 
Wystawa czynna do 8 września 2014 r.

Logo DK Chwałowice
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
ul. 1 Maja 91B
44-206 Rybnik

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież