Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy ,,Legionowe kadry'' w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
niedziela, 20 czerwca 2021

,,Legionowe kadry'' w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
wtorek, 05 sierpnia 2014 21:13    Drukuj Email

W Muzeum Fotografii w Krakowie można obejrzeć wystawę fotografii ,,Legionowe kadry''. Wystawa  jest jednym z trzech elementów projektu Muzeum Historii Fotografii Legiony Polskie w fotografii wpisującego się w szereg wydarzeń z okazji 100 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej.

Wystawa w MHF to prezentacja prac legionowych fotografów - żołnierzy, wybitnych naukowców, wykładowców akademickich i społeczników w latach pokoju. W 1914 grupa legionistów II Brygady roku na froncie w Karpatach założyła „Spółdzielnię fotograficzną”. Dokumentowali i publikowali legionowe życie. Na kadrach odnajdujemy życie poza frontem, kontakty z miejscową ludnością, jej obrzędy, zwyczaje bukowińskich i wołyńskich Polaków. W okopach legionowych narodził się polski reportaż wojenny.

20140704115521B

20140704115611B

Wystawa Legionowe Kadry zorganizowana jest w ramach cyklu Klucz do magazynu, strategicznego zadania w działalności MHF od roku 2013.

Klucz do magazynu to kompleksowy projekt różnorodnych działań bazujących w całości na zbiorach MHF, wpisany w konsekwentnie realizowany plan rozwoju Muzeum, obejmujący wystawy, publikacje, badania naukowe, warsztaty dla różnych grup wiekowych i środowisk.
Projekt Klucz do magazynu stanowi ważny element realizowanej od kilku lat linii rozwojowej MHF zakładającej, obok innych podstawowych zadań instytucji muzealnej, maksymalne otwarcie na odbiorcę, przebiegające kompleksowo na różnych poziomach działalności instytucji.
Zasadniczą/bazową częścią projektu Klucz do magazynu, wpisującą się w misję i strategię Muzeum, jest postawienie na współpracę z autorytetami i stałe podnoszenie poziomu merytorycznego naszych działań. Działania te, skupione są na nowoczesnym myśleniu o MUZEUM i interpretacjach FOTOGRAFII, jako znaczących zjawisk współczesnej kultury.

Wystawa oraz towarzyszący jej pokaz multimedialny– zrealizowane zostały w ramach projektu: „100-lecie czynu niepodległościowego. Legiony polskie w fotografii, narodzimy polskiego reportażu wojennego”.

20140704115549B

20140704115818B


Fragment tekstu kuratoskiego:

Fotografowie szybko zauważyli, że wojsko i wojna są dobrym motywem kadru. I nie ma w tym nic dziwnego. Wszak żołnierze w swoich mundurach z błyszczącymi orderami, galonami, guzikami, szarżą i wieloma innymi atrybutami, przyznanymi przez tradycję i modę wojskowemu uniformowi, zawsze wzbudzali zachwyt. Nie inaczej było z utrwalonymi na szklanej kliszy czy celuloidowej błonie działaniami wojennymi, relacjami z frontu czy żołnierskich ćwiczeń. Fotografie pozwoliły zatrzymać czas, utrwalić przeżycia, przenieść wspomnienia do współczesności. Tym, którym nie było dane uczestniczyć w żołnierskim życiu, zdjęcia przybliżyły misterium wojny i armii.

Dynamizm żołnierskiego losu – i to niezależnie, czy w czasach pokoju czy wojny – również stanowił o atrakcyjności wojskowych zdjęć. Fotografia ma jeszcze jedną zaletę. Od chwili jej wynalezienia możliwe było utrwalenie rzeczywistości, nawet przy ułomnościach wynikających z niedostatku zaawansowania techniki.

20140704115717B

Cytowany fragment chyba najdobitniej oddaje siłę przekazu wojennych fotografii. Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie prezentując wystawę Legionowe kadry oraz towarzyszącą mu publikację potwierdza, a nawet wzmacnia tę myśl. Ekspozycja jest też przyczynkiem do dyskusji o powstaniu i pierwszych latach fotoreportażu wojennego.

Obchodzona w tym roku setna rocznica wybuchu I wojny światowej i setna rocznica powstania Legionów Polskich stały się idealną okazją do wyartykułowania tezy – niewypowiedzianej do tej pory z należytą siłą prawdy, że oto polski reportaż wojenny narodził się w legionowych okopach I wojny światowej. Towarzyszył on polskiemu wojsku od chwili jego narodzin, opisywał wydarzenia całej niemal legionowej epopei. Autor prezentuje jedną z jego form – reportaż amatorski, prace kilku legionowych fotografów, którzy czując potrzebę chwili, wagę dziejących się wokół nich wydarzeń założyli na froncie „Spółkę fotograficzną”, pierwszą polską, niezależną agencję fotograficzną.

20140704115748B

Wystawa i publikacja mają na celu przedstawienie jednym, a przypomnienie innym żołnierzy-fotoreporterów, za sprawą których fragment polskiej historii został „opisany światłem”. To dzięki legionistom z aparatem w dłoni możemy zanurzyć się w historię i spojrzeć na dziś przez pryzmat tego, co wydarzyło się kiedyś.

Andrzej Rybicki
Kurator Wystawy

Wystawa czynna do 30 września 2014

GALERIA czynna:

środa - piątek11:00 - 18:00
sobota - niedz.10:00 - 15:30

MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII
im. Walerego Rzewuskiego
W KRAKOWIE
Ul. Józefitów 16, 30-045 Kraków

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież