Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Wystawa Janusza Nowackiego „Pejzaże z drogi do ciszy“ w Sierakowie
środa, 12 maja 2021

Wystawa Janusza Nowackiego „Pejzaże z drogi do ciszy“ w Sierakowie
poniedziałek, 07 lipca 2014 09:01    Drukuj Email

Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie, ul. Stadnina 3a zaprasza na wystawę Janusza Nowackiego „Pejzaże z drogi do ciszy“
Wystawa odbywa się w ramach Dni Ziemi Sierakowskiej 2014 i trwać będzie do 14 sierpnia 2014.

Buki (1982−1986)

(…) Uważam ten zestaw za jeden z najciekawszych zestawów drzew, jakie powstały w polskiej fotografii przyrodniczej po wojnie.
Zbigniew Tomaszczuk, Warszawa, 1998

(…) Ten las został potraktowany w taki sposób jakby był wyniosłą katedrą, w której mrocznych nawach spoczywają relikwie przed nadmiarem światła chronione witrażami. Tyle, że w swej leśnej katedrze Nowacki jest niczym samotny guślarz, zaklinający w mrocznych dziuplach różnorakie widziadła, zwidy, zjawy i mary. Inna ciekawa strona tych fotografii: wyraźnie żeńskie (chwilami nawet erotyczne) formy pni. Łączone w dyptyki lub tryptyki pionowe panoramy potęgują jeszcze bardziej wrażenie obecności pierwiastka żeńskiego; nawet wówczas kiedy buki wydają się być grupą rozmodlonych mnichów w dziurawych habitach.
Bogdan Konopka, Paryż, 2004

Tatry (1986 - ….

(…) Tatry Janusza Nowackiego to temat jego dojrzałego życia - przejaw kierującego nim głosu, wieku i zmęczenia biegiem, jakim owo życie dziś bywa. Fotografuje góry już dwadzieścia lat, przemierzając ścieżki wciąż tych samych miejsc: Doliny Pięciu Stawów Polskich i Morskiego Oka. Drąży w głąb fotografii i gór, wsłuchując się w siebie. To, co widzimy na zdjęciach, to same skały, woda, niebo, światło. To, co w nich widzimy, to człowiek.
Andrzej Niziołek, Poznań, 2005

(…) Wiem jak mocno związany jest Janusz z naturą, jak bardzo ukochał góry i wodę, jaką część swojego życia poświęcił wspomnianym dębom rogalińskim. (...) Bo w twórczości Janusza Nowackiego buki są jedynie fragmentem szczerej i nieskrywanej fascynacji naturą. Jednakowo ukochał przy tym fotografię, na którą nanosi uparcie i konsekwentnie od lat wszystkie inne swe miłości.
Bogdan Konopka, Paryż, 2004

Janusz Nowacki - urodzony w 1939 roku w Poznaniu. Debiut w 1964 roku ekspresyjnymi portretami muzyków jazzowych. Od 1973-1992 instruktor fotografii w Pałacu Kultury, animujący życie fotograficzne w Wielkopolsce. Od 1982 roku w jego fotografii dominuje pejzaż - syntetyczny w formie i poetycki w nastroju. założyciel i kurator Galerii Fotografii pf w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, którą kierował w latach 1993-2004, zaliczanej do najbardziej znaczących galerii fotograficznych w Polsce. Nagroda Artystyczna Miasta Poznania, Nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Odznaka Honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej. Członek Honorowy Fotoklubu RP i Związku Polskich Artystów Fotografików.
Jego fotografie znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Tatrzańskim Parku Narodowym w Zakopanem, Muzeum Fotografii w Charkowie na Ukrainie.

janusz-nowacki-sierakow

 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież