Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Martushka Fromeast: „Nie boję się nocy - jestem Bompo” w Galerii Obok ZPAF w Warszawie
poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Martushka Fromeast: „Nie boję się nocy - jestem Bompo” w Galerii Obok ZPAF w Warszawie
piątek, 04 lipca 2014 10:13    Drukuj Email

Galeria Obok ZPAF w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Martushka Fromeast (Marty Kotlarskiej) „Nie boję się nocy - jestem Bompo” w środę 9 lipca 2014 r. o godz. 19:00

Projekt „Nie boję się nocy - jestem Bompo" opowiada o rytuałach szamańskich w Nepalu. 

Przez ponad cztery miesiące Martushka Fromeast (Marta Kotlarska) mieszkała w małej wiosce w nepalskich himalajach - Syafrubesi. Miejscowość położona jest zaledwie 13 km od granicy z Chinami. Miejsce to jest punktem startowym dla wielu popularnych tras trekkingowych. Jednak tradycje i obrzędy szamańskie są przed wszędobylskimi turystami całkowicie ukryte. Tajemne rytuały odbywają się bowiem w prywatnych domach, często nocą. Autorka miała szczęście zetknąć się blisko z ludźmi nazywanymi - Bompo i Jhankrisami (szamanami), którzy mieszkają w Syafrubesi. Pozwolono jej uczestniczyć w rytuałach leczniczych oraz całonocnych pudźas, obrzędach oczyszczających ciało z chorób i demonów.
W małej wsi mieszka siedemnastu szamanów przynależących do dwóch kast szamańskich. Umiejętności szamańskie przekazywane są często z ojca na syna. Szamani często w dzieciństwie spędzają jakiś czas samotnie w lesie, medytując i ucząc się od mitycznego ducha lasu. W czasie święta Janai Purima mieszkańcy miejscowości wyruszają na pielgrzymkę z szamanami do miejsc związanych z kultem. Prezentowana w Galerii Obok ZPAF wystawa jest fragmentem rozwijającego się projektu, który był pokazywany m. in na festiwalach fotograficznych Delhi Photofestival, Xishuangbanna Photo Festival 2014 w Chinach oraz w galerii Siddartha Arts Gallery w Kathmandu. Projekt został nagrodzony na BZ WBK Press Photo 2014 w kategorii: Życie codzienne - reportaż.

Martushka Fromeast (Marta Kotlarska) jest absolwentką ASP w Poznaniu oraz Central Saint Martin's College of Arts and Design w Londynie. Jako artystka wizualna jest szczególnie zainteresowana problematyką storytellingu jako fenomenu grupowego. Założyła i tworzy organizację ClickAcademy, realizującą fotograficzne projekty kolaboratywne. Ich efekty wystawiane byly m. in. podczas Drugiego Romskiego Pawilonu na Miedzynarodowej wystawie Sztuki Biennale w Wenecji, na Delhi Photofestival, a także na Xishuangbanna Photo Festival 2014 w Chinach.

Wernisaż uświetni koncert Lady Aarp. Jej muzyka, to oniryczne, odrealnione dźwięki harfy w połączeniu z syntetycznymi brzmieniami z laptopa. Nostalgiczne duby przenikające się z krystalicznymi strukturami mają za zadanie uruchamiać marzenia. Określić można ten gatunek jako AARP AMBIENT DUB.

Galeria obok ZPAF

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież