Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy „Uśpione opowieści“ Macieja Gryzełko w Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach
środa, 12 maja 2021

„Uśpione opowieści“ Macieja Gryzełko w Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach
czwartek, 03 lipca 2014 10:08    Drukuj Email

Galeria Miasta Ogrodów w Katowicach zaprasza na wernisaż wystawy Macieja Gryzełko ,,Uśpione opowieści'' w piatek 11 lipca 2014 roku, o godz. 20.00.

Wystawa prezentuje fotomontaże wykonane w 2013 roku w Afryce przez Macieja Gryzełko, młodego fotografa, stypendystę marszałka Województwa Śląskiego.
Składa się z wielkoformatowych zdjęć wykonanych nocą. Fotografiom będą towarzyszyły dźwięki nagrane w czasie podróży artysty po Afryce, które wzbogacają filmowy, narracyjny charakter zdjęć. Wystawa została zaplanowana jako interaktywna, audiowizualna instalacja. Odwiedzający wystawę dzięki wskazówkom i tropom stworzą również własne narracje.
Prezentowane nocne zdjęcia posłużyły autorowi jako pretekst do snucia opowieści o lęku przed ciemnością, który nierozerwalnie związany jest z wyobraźnią. Zaskakujące zestawienia obrazów, nieoczekiwane punkty widzenia i nieostre kontury uruchamiają grę swobodnych skojarzeń.
Całość tworzy angażującą narrację pozwalającą odbiorcy na metaforyczne zstąpienie w głębię nocy i konfrontację z jego własnymi wyobrażeniami na temat ciemności.
Projekt wystawy znalazł uznanie i poparcie wśród internautów - jego realizacja jest możliwa wyłącznie dzięki ich wsparciu. Profil crowdfundingowy, założony na portalu Polakpotrafi.pl, wsparły 44 osoby. Wystawa doczekała się także swojego mecenasa w osobie Przemysława Bajana, który hojnie wsparł całe przedsięwzięcie.

uspione opowiesci

Maciej Gryzełko - urodzony w 1983 r., fotograf, montażysta, artysta dźwięku. Absolwent PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi i WRiTV Uniwersytetu Śląskiego. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury. Pasjonat narracji interaktywnych oraz prac na pograniczu fotografii, filmu i sound designu. Obecnie pracuje nad instalacją opartą na obserwacjach statusu kulturowego mniejszości aborygeńskiej w Australii.

O fotografiach:
Lęk przed nocą i ciemnością należy do najbardziej uniwersalnych doświadczeń człowieka. Być może jego źródeł szukać należy w czasach, kiedy nasi przodkowie nie posiedli jeszcze sztuki rozpalania ognia i kiedy niepokój miał realne podstawy – mógł być strachem przed nieprzyjacielem lub drapieżnikiem. Opanowanie ognia oraz pojawienie się różnych substytutów światła słonecznego nie wyeliminowało jednak lęku przed ciemnością. Jest on podsycany nieustannie przez pracę wyobraźni, która w każdym szeleście, w każdym cieniu każe doszukiwać się zagrożenia.
Nocne fotografie Macieja Gryzełko są zaproszeniem do eksploracji dwoistej natury lęku przed ciemnością. Wąskie uliczki, nocne sklepy i obskurne, zniszczone mury tworzą nieprzyjazną przestrzeń, w której strach potrafi nieoczekiwanie zmaterializować się jako złowrogi napis na ścianie albo podejrzana postać. Portretując miasto nocą autor porusza się w kręgu współczesnych niepokojów wiążących się ze wzrostem przestępczości. Lęk przed ciemnością pozostaje przecież wciąż całkiem realnym strachem przed rozbojem, gwałtem, zabójstwem.
Fotografia nie może istnieć bez światła, które objawia się tutaj jako mechanizm obronny – mrok rozświetlają ekrany telefonów komórkowych, zimne ognie, uliczne latarnie, świece, reflektory samochodów czy lampy błyskowe aparatu fotograficznego. Dominującym żywiołem pozostaje jednak ciemność, która unicestwia ramy pojedyczych obrazów, zacierając granice pomiędzy jawą a snem, pomiędzy tym, co realne a tym, co nierealne. Zmienność planów, różne punkty widzenia i nieostre kontury utrudniają orientację w przestrzeni i uniemożliwiają rekonstrukcję spójnego krajobrazu. W dokumentalny zapis wdziera się poetyka marzenia sennego, a logiczne następstwo faktów ustępuje scenariuszom, które dyktuje nam wyobraźnia. Lęk przed ciemnością przedstawiony jest przede wszystkim właśnie jako funkcja wyobraźni, która zniekształca rzeczywistość. Nocne zdjęcia natomiast wyrażają niepewność co do prawdziwej natury świata, stają się opowieścią o grozie, która może być rozumiana jako moment zaburzenia percepcji, moment, w którym uświadamiamy sobie, że rzeczy nie są tym, czym się wydają.

fundacja filmu fotografii

Wystawa zaplanowana jest jako wydarzenie inaugurujące działalność Fundacji dla Filmu i Fotografii. Poprzez organizację wystawy Fundacja realizuje cele statutowe związane ze wspieraniem młodych twórców, tworzeniem warunków rozwoju twórczości oraz promocją kultury wizualnej. Organizacja wystawy fotografii będzie także okazją do prezentacji działalności Fundacji oraz spotkania z jej założycielkami.

Wystawa „Uśpione opowieści“ Macieja Gryzełko w Galerii Miasta Ogrodów
Galeria Miasta Ogrodów, ul. Stanisława 4, Katowice 
Wernisaż w piątek 11 lipca o godz. 20:00, ekspozycja do 8 sierpnia 2014

Wydarzenie inaugurujące działalność Fundacji dla Filmu i Fotografii

 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież