Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Wschodnia 2014 - festiwal fotograficzny w Zamościu
środa, 14 kwietnia 2021

Wschodnia 2014 - festiwal fotograficzny w Zamościu
wtorek, 01 lipca 2014 19:37    Drukuj Email

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na festiwal fotograficzny ,,Wschodnia 2014''. Będzie to cykl 6 wystaw fotograficznych poruszających szeroki temat wschodniości. Istotnym wątkiem będzie sprawa ukraińska, ale to nie jedyny aspekt, który się pojawi. W programie festiwalu zobaczymy indywidualne wystawy Grzegorza Pastuszaka i Wojtka Lembryka z Zamościa oraz także na wystawie indywidualnej zaprezentuje się Andrii Chekanovskyi. Na wystawie zbiorowej zobaczymy zaprzyjaźniony z nami kijowski fotoklub 9x12 i tradycyjnie, Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne na pokazie plenerowym. Największe wydarzenie w programie tegorocznego festiwalu to wystawa fotografii Jerzego Lewczyńskiego.
To wszystko już na początku lipca!
Wschodnia ma wiele definicji. To nie jest tylko miejsce. W naszym ujęciu to bardziej przymiotnik niż rzeczownik. Za pomocą naszego festiwalu chcemy nie tyle pokazać co opisać miejsce, ale także cechy, stany, etapy czy zjawiska.
Siła naszego projektu tkwi w jego wielowątkowości. Akcenty często rozkładają się w przeciwnych biegunach. Wschodnia bowiem to coś obok czego nie można przejść obojętnie. To miejsce bardzo wyraźne, które w całości albo w swoich elementach kocha się bądź nienawidzi. Miejsce spokojne i urzekające, wzruszające, ale też irytujące. Miejsce, które nie pozostaje bez echa, zostawia po sobie wyraźny ślad nie tylko u przybyszy, ale również wśród swoich mieszkańców.

EASTERN 2014

It is already the third edition of our project and the second international! Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne proudly invites on Eastern2014!
This year we will present 6 photo exhibitions touching wide Eastern matter. Ukrainian issue is going to be a significant thread but not the only one that appears. We are going to see individual exhibitions of Grzegorz Pastuszak,Wojtek Lembryk and Andrii Chekanovskyi. Kiev Photoclub 9x12 and Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne are going to present group exhibitions. Jerzy Lewczyński’s photography shown in Ratusz Gallery is definitely the biggest part of the festival.
All those things really soon – at the beginning of July! 
Wschodnia has got many definitions. It is not just the place. We find it as an adjective rather than a noun. With our festival we want not only to present but to describe the place and also some features, states, stages or phenomena.
Our project’s strength lies in its multithread. Accents often place in opposite poles. Eastern is something you cannot pass by listlessly. It’s a very distinct place which you – in its pieces or in total – love or hate. Eastern is calm and charming, touching but irritating as well. It’s not the place with no echo. It leaves a clear mark not only in visitors, but also among inhabitants.

Harmonogram wystaw:

• 9 lipca, godzina 17:00, Galeria Fotografii Ratusz, Jerzy Lewczyński – „Świt” 

• 9 lipca, godzina 17:30, Rynek Wodny, wystawa zbiorowa ZTF – „Wschodnia”

• 10 lipca, godzina 15:30, Książnica Zamojska, Fotoklub 9x12 – „Kroniki Majdanu”, Grzegorz Pastuszak – „Galeria ludzi Majdanu”

• 10 lipca, godzina 16:45, Galeria Fotografii Stylowy, Andrij Chekanovskyi – „Stara Ukraina – Tradycje w teraźniejszości”

• 10 lipca, godzina 17:00, Centrum Kultury Filmowej Stylowy, Wojtek Lembryk – „Morze gościnne”

• 10 lipca, godzina 17:30, Galeria Okrąglak, Fotoklub 9x12 – Tradycja Ukrainy

Wystawa zbiorowa Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego
Autorzy: Magdalena Baran, Andrzej Bąk, Wojciech Chudzik, Jan Cios, Robert Cłąb, Janusz Kapecki, Wojciech Kapuściński, Piotr Komajda, Wojtek Lembryk, Ewelina Magdziak, Rafał Maśny, Tadeusz Mierzwa, Dawid Podolak, Andrzej Pogódź, Katarzyna Pomian, Marek Ryś, Waldemar Siatka, Stanisław Smutniak, Dariusz Szopa.

„Świt“ - Jerzy Lewczyński
Świt to pora dnia przed wschodem słońca, kiedy niebo przestaje być czarne.
Na wystawie w Ratuszu zostaną pokazane prace Jerzego Lewczyńsklego, ułożone w formie pierwszoosobowej opowieści o zderzeniach z rzeczywistością powojenną.
Kurator wystawy: Michał Dąbrowski. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.

Jerzy Lewczyński (ur. w 1924 w Tomaszowie Lubelskim) - polski artysta fotografik. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Członek Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego (od 1951} i ZPAF (od 1956), jego członek honorowy. Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej przyznała Jerzemu Lewczyńskiemu tytuł Artiste FIAP w 1963 roku.

„Kroniki Majdanu“ - Kijowski Fotoklub 9x12
Autorzy: Dmitro Gilitucha, Jurij Tumanow, Oleg Nowikow, Andrij Czekanowskyi, Witalij Koziuba, Nina Liszczuk, Roman Ckołozubow, Oleksandr Naumenko, Switłana Seredenko, Oleksandr Szewczenko.
Centralny plac Kijowa stał się symbolem walki o sprawiedliwość. Członkowie Fotoklubu 9x12 nie mieli możliwości uczestniczenia w tych wydarzeniach na równi z zawodowymi fotografami. Nie brali udziału w walkach, jak też nie spędzali nocy na barykadach. Swoimi fotografiami dokumentowali życie zwykłych mieszkańców Kijowa w tych dramatycznych i niezwykłych wydarzeniach, ich solidarność z protestującymi oraz stałą gotowość do ofiarnej pomocy. Majdan zaistniał jako polityczny i społeczny fenomen i od razu stał się wydarzeniem międzynarodowym. Integracja obywatelska oraz solidarność wszystkich grup narodowościowych zamieszkujących Ukrainę były i nadal są ważnymi źródłami siły obywatelskiego protestu, jak też powstawania i działania nowych procesów politycznych. Na barykadach Majdanu były flagi różnych krajów, od Kanady do Australii. Polska flaga była widoczna wszędzie, zarówno na wiecach, jak i podczas najbardziej dramatycznych wydarzeń. Doświadczenie Polski w walce o wolność były bardzo ważne dla ukraińskiej rewolucji. Ukraina i Polska stanowią unikalny przykład współpracy, pomocy i odrzucenia dawnych podziałów historycznych dla postępu i przyszłości. Majdan trwa, nie wygasł.
Rosji nie udało się uzależnić Ukrainy poprzez skorumpowanego prezydenta i postanowiła ona wystąpić ze zbrojną agresją. Ukraina ma dzisiaj wiele problemów ale stopniowo i skutecznie je rozwiązuje. Czas obecny jest dla nas trudny, ale jesteśmy solidarni i zmobilizowani oraz świadomi własnej siły i pomocy przyjaciół.

„Galeria ludzi Majdanu“ - Grzegorz Pastuszak
Grzegorz Pastuszak to freelancer pochodzący z Zamościa. W dniach 18-20 stycznia 2014 wyjechał na koncert wraz z polskimi artystami na Majdan pod hasłem "Polska za wolną Ukrainą". Choć koncert nie doszedł do skutku, fotograf chciał uwiecznić zaangażowanie i trud ludzi walczących o wolność ojczyzny. Zdjęcia nie stawiają fotografa po żadnej ze stron, a jedynie dokumentują jakże ważny moment historii dla Ukrainy. Wystawa jest symbolem wsparcia dla ludzi walczących o wolną Ukrainę.

Grzegorz Pastuszak (ur. w 1980 r. w Zamościu) - absolwent Wyższej Szkoły Biznesu - NLU. Fotografia to jego pasja, którą zajmuje się profesjonalnie od kilku lat. Wystawiał swoje prace w wielu miastach w Polsce i za granicą. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień m. in. zwycięzca Discovery Polska.

„Stara Ukraina - tradycje w teraźniejszości“ - Andrlj Czekanowskyi
Jeden z moich ulubionych tematów fotograficznych to fotografia zabytków i obszarów związanych z wydarzeniami historycznymi. Z przyjemnością uprawiam fotografię architektury starych miast. Interesuje mnie zderzenie autentyczności prastarych obiektów z ich funkcjonowaniem we współczesnym świecie oraz dzisiejsze życie ludzi wśród dawnych budowli i starej tradycji. Historia i tradycja nie tylko stanowią o tożsamości każdego narodu, ale wiążą różne kraje w przestrzeniach cywilizacyjnych. Na fotografiach można zobaczyć znajome elementy w nieznanym otoczeniu, odnaleźć połączenie własnego środowiska ze środowiskami innych ludzi w ich rodzimych kulturach. We współczesnym świecie jest niesłychanie ważne, aby wszyscy mieli świadomość, że jesteśmy uczestnikami globalnych procesów jednego i kruchego świata. Wtedy będzie nam łatwiej chronić go przed wstrząsami i zniszczeniem.
Andrzej Czekanawski (Andrij Czekanowskyi) Urodzony w 1965 roku, mieszka i tworzy w Kijowie. Historyk, archeolog, fotograf, członek Narodowego Związku Fotoartystów Ukrainy oraz założyciel Klubu Fotograficznego ,. 9x12" w Kijowie. Fotograf o polskich korzeniach, dla którego bardzo ważna jest możliwość prezentacji swoich fotografii polskim miłośnikom tej sztuki.

Tradycja Ukrainy - Kijowski Fotoklub 9x12
Ukraina i Polska mają podobne historie. Żyjemy i współdziałamy w bezpośrednim sąsiedztwie od prawie półtora tysiąca lat. Dzisiaj zaistniał nowy etap w historii naszych krajów, kiedy wzajemnie się wspieramy i pomagamy sobie. Kiedy razem musimy rozwiązywać problemy teraźniejszości i szukamy drogi do przyszłości. Ukraina żyje dzisiaj w przedziwnym okresie. Musimy raz jeszcze pochylić się nad własną historią i zrozumieć samych siebie. Duży naród o wielkiej historii, na wielkim terytorium na pograniczu dwóch kręgów kulturowych. Tutaj rodziły się projekty rakiet kosmicznych i tutaj odnaleziono najstarsze szczątki udomowionych koni. Ukraina żyje we współczesnej przestrzeni informacyjnej i technologicznej, ale czuje się wszędzie oddziaływanie dawnych tradycji i zwyczajów. Fotografie przedstawiają zarówno obiekty muzealne, jak i życia codziennego. W Muzeum Dawnej Architektury Drewnianej wierni chodzili do cerkwi w XVIII wieku tak, jak dzieje się od 300-tu lat. Świadomość i identyfikacja narodu we współczesnym świecie opiera się na tradycji. Czasami wydaje się, że jest ona swojego rodzaju „rytualnymi znakami", ale właśnie tradycja historyczna i etniczna tworzą różnorodność kulturową współczesnej cywilizacji.

„Morze Gościnne“ - Wojtek Lembryk
W starożytności Morze Czarne zwane było Gościnnym, dziś gościnność to jedna z cech narodowych Gruzinów. Istnieje hipoteza, że opowieści o wielkim potopie występujące w wielu kulturach świata są związane z przełamaniem skał blokujących przejście między Morzem Śródziemnym i Morzem Czarnym i przelaniem się ogromnych ilości wody, a tym samym zatopieniem dużej połaci lądu. Wystawa opowiada o Morzu Czarnym, o gruzińskiej części morza, o ludziach mieszkających na wybrzeżu i o ludziach pracujących na morzu. Ukazuje nam morze przed letnim sezonem w oczekiwaniu na gości i turystów, jednocześnie opowiada o trudnej historii tego małego kraju, nieodległej wojnie domowej i konflikcie zbrojnym w Abchazji.

Wojtek Lembryk (ur. w 1974 r.) - z wykształcenia finansista, z zamiłowania i pasji - fotograf i podróżnik. Laureat ogólnopolskich konkursów fotograficznych. Pracował dla polskich i międzynarodowych agencji fotograficznych, realizując sesje zdjęciowe w krajach trzeciego świata, w Afganistanie, fraku, Iranie, Pakistanie i Demokratycznej Republice Konga. Jego zdjęcia ilustrują raporty międzynarodowych organizacji np. ONZ. Autor wielu indywidualnych wystaw fotograficznych w tym w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 

Organizator:

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, Rynek Wielki 13, Zamość 

Galeria Fotografii „Ratusz“, Rynek Wodny, Książnica Zamojska, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy“, Galeria „Okrąglak“

Wystawy czynne od 9 lipca do 9 sierpnia 2014

 

wschodnia

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież