Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Wystawa „Michael Jackson w fotografii Czesława Czaplińskiego“
niedziela, 20 czerwca 2021

Wystawa „Michael Jackson w fotografii Czesława Czaplińskiego“
niedziela, 22 czerwca 2014 20:36    Drukuj Email

Wystawa unikatowych w skali światowej zdjęć Michaela Jacksona autorstwa Czesława Czaplińskiego w piątą rocznicę śmierci Króla Popu, przypadającą na 25 czerwca.

Autor był jedynym fotografem towarzyszącym Jacksonowi podczas całej wizyty w Polsce. Jego zdjęcia podziwiano na wystawach na całym świecie, a teraz zostaną zaprezentowane w warszawskiej restauracji.

Czesław Czapliński - ceniony w Polsce i na świecie artysta fotograf - czlonek ZPAF, dziennikarz oraz autor filmów dokumentalnych – urodził się w 1953 roku w Łodzi. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie.
Zrealizował ponad 100 indywidualnych wystaw fotograficznych, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta” w Warszawie (1989, 1991), Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie (1995, 2002, 2007), Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (2010, 2011), a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.
W ciągu ponad 30 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki i sportu. Byli wśród nich m. in. : Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Jane Fonda, Malcolm Forbes, Joseph Heller, David Hockney, Garri Kasparow, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Estee Lauder, Shirley MacLaine Liza Minnelli, Roger Moore, Alberto Moravia, Richard Nixon, Luciano Pavarotti, Gregory Peck, Paloma Picasso, Roman Polański, Isaac Singer, Susan Sontag, William Styron, Tina Turner, Diane von Furstenberg, Kurt Vonnegut Jr. czy Andy Warhol.
W swych fotografiach uwieczniał ważne wydarzenia, takie jak: podróże Jana Pawła II do Polski i Stanów Zjednoczonych, obchody 100-lecia Statui Wolności w Nowym Jorku, Zgromadzenia Ogólne ONZ w Nowym Jorku, kampanie prezydenckie, wizyty prezydentów Georga Busha i Michaiła Gorbaczowa, Michaela Jacksona w Polsce.
Jest autorem i współautorem 30 albumów i książek, a jego zdjęcia publikowane były na całym świecie, m.in. na łamach: "The New York Times", "Time", "Vanity Fair", "The Washington Post", "Newsweek“, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”.
Oprócz fotografii od wielu lat uprawia dziennikarstwo, jest autorem kilkuset artykułów i reportaży publikowanych w Ameryce i Polsce. O Czesławie Czaplińskim i jego twórczości zrealizowano kilka filmów: "Wernisaż", "Fotograf", "Twarze", "Twarzą w twarz", "Arystokrata kwiatów", "Czarne i białe w kolorze".
Także on sam robi filmy dokumentalne, m.in. : "Kolekcjoner", "Życie jak w bajce", "Optymista mimo woli".
Prace Czaplińskiego znajdują się w zbiorach: Library of Congress w Waszyngtonie, Time Inc. Picture Collection w Nowym Jorku, New York Public Library, Spertus Institute of Jewish Studies w Chicago, warszawskim i wrocławskim Muzeum Narodowym, Muzeum Sztuki w Łodzi i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Otrzymał odznaczenia i medale: Zasłużony Działacz Kultury (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP), Złoty Medal Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, Medal "150 lat Fotografii" Związku Polskich Artystów Fotografików, Zasłużony dla Fotografii - Fotoklubu RP, "Złoty Exlibris" - Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Miejscem wystawy będzie nowo otwarta restauracja, na rogu Wilczej i Poznańskiej, która poprzez różne wydarzenia kulturalne łączy sztukę wizualną ze sztukę kulinarną. Szef kuchni Marcin Jabłoński, laureat najważniejszych konkursów kulinarnych na świecie - Bocuse d'Or 2013 (Bruksela), George Baptiste Cup (Tokio), George Baptiste Cup (Meksyk), przygotuje na ten wieczór specjalne menu, a sommelier dobierze wina do każdej z potraw. Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert soulowy zespołu Patrycja Ciska & Sic.

Wystawa „Michael Jackson w fotografii Czesława Czaplińskiego“ w Warszawie
Restauracja Dwie/3 mediterranean fusion, ul. Wilcza 50/52, Warszawa 
Wernisaż podczas oficjalnego otwarcia restauracji w piątek 27 czerwca 2014 o godz. 19:00 
Kurator: Kamila Tuszyńska. 

jackson-czaplinski-400 big

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież