Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Marcin Zaborowski : "Rohingowie. Uchodźcy“ - część pierwsza „Niezarejestrowani“
poniedziałek, 21 czerwca 2021

Marcin Zaborowski : "Rohingowie. Uchodźcy“ - część pierwsza „Niezarejestrowani“
wtorek, 17 czerwca 2014 12:22    Drukuj Email

Od 20 czerwca w Starej Galerii ZPAF w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Marcina Zaborowskiego pt. Rohingyas. The refugees. Ekspozycja jest jednym z punktów programu obchodzonego w tym dniu Światowego Dnia Uchodźcy 2014.
The unregistered to pierwsza z trzech części długoterminowego projektu fotograficznego o uchodźcach Rohinga Rohingyas. The refugges a jednocześnie debiut dokumentalny autora. W październiku 2013 roku Marcin Zaborowski oraz korespondent Polskiej Agencji Prasowej, Paweł Skawiński, wyruszyli do Bangladeszu by znaleźć i opowiedzieć historie Rohingów. Przeprowadzili ponad 40 wywiadów z uchodźcami, przedostali się nielegalnie do dwóch obozów dla uchodźców. Rozmawiali również z uchodźcami od lat zamieszkującymi wioski rybackie i siedliska na wybrzeżu Cox Bazar. Spotykali się z buddyjskimi uchodźcami politycznymi z Birmy, działaczami społecznymi pracującymi z uchodźcami, byłymi pracownikami ONZ oraz innych organizacji pozarządowych.
Rohingowie to etniczna, muzułmańska mniejszość, zamieszkująca północno-zachodnią Birmę. Prześladowani od dziesięcioleci przez buddyjską większość, a w szczególności wojskową juntę, uciekają do pobliskiego Bangladeszu. Szacuje się, że w wyniku czystek etnicznych (coraz częściej określanych przez zachodnich ekspertów mianem ludobójstwa), na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci do Bangladeszu uciekło od 300 do 500 tysięcy uchodźców. Zaledwie 30 tysięcy znalazło schronienie w oficjalnych obozach (Kutupalong i Nayapara) wspieranych w podstawowy sposób przez UNHCR, Muslim Aid oraz inne organizacje pozarządowe, których działalność jest często mocno ograniczana przez władze Bangladeszu. Pozostałe dziesiątki tysięcy to tzw. niezarejestrowani, mieszkający w nieoficjalnych obozach (tzw. makeshift camps) oraz w regionie Cox Bazar. Nie posiadają statusu uchodźcy, nie mają prawa do edukacji, legalnej pracy a dzieci urodzone na terenie Bangladeszu są wciąż nielegalnymi imigrantami.

c

fot. Marcin Zaborowski

 

a

fot. Marcin Zaborowski

 

b

fot. Marcin Zaborowski

 

Marcin Zaborowski (ur. 1978). Mieszka w Szczecinie (Polska). Zaczynał od fotografii podróżniczej, by ostatecznie zająć się dokumentem. Poszukuje tematów społecznych oraz historii człowieka. Relacjonował dla Polskiego Radia podróż przez Chiny, Tybet, Nepal i Indie. Jego zdjęcia publikowane były w magazynie National Geographic Polska, z którym współpracuje od 2009 r. W 2010 r. w Indiach fotografował Jego Świętobliwość XIV Dalaj Lamę. Laureat Grand Press Photo 2014. Obecnie pracuje nad kolejnymi częściami projektu o uchodźcach Rohinga.
Dodatkowo 12 lipca o godzinie 18.00 w Starej Galerii odbędzie się spotkanie autorskie z autorem zdjęć oraz korespondentem Polskiej Agencji Prasowej – Pawłem Skawińskim. Spotkanie prowadzi Andrzej Zygmuntowicz.


Wernisaż: 20 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę czynna do 18 lipca 2014 roku
Stara Galeria ZPAF w Warszawie, Plac Zamkowy 8

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież