Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Wystawy Mistrzowskie - Zdzisław Beksiński
sobota, 19 czerwca 2021

Wystawy Mistrzowskie - Zdzisław Beksiński
poniedziałek, 02 czerwca 2014 17:37    Drukuj Email

W ramach cyklu Wystaw Mistrzowskich Galeria Negatyw zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Zdzisława Beksińskiego, który odbędzie się 13 czerwca 2014 roku o godzinie 20.00.

Wystawy Mistrzowskie
Założeniem cyklu jest prezentacja twórczości Wielkich Mistrzów polskiej sztuki współczesnej. Każda z wystaw uzupełniona zostanie wydarzeniami towarzyszącymi takimi jak wykład, panel dyskusyjny czy konkurs interpretacyjny.

Wystawa
Pierwszym z Mistrzów, na którego wystawę mamy zaszczyt zaprosić jest Zdzisław Beksiński. Artysta urodzony w Sanoku 24 lutego 1929 roku, zginął tragicznie, 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Zaprezentujemy znane - nie znane fotograficzne oblicze wielkiego Mistrza kojarzonego niejednokrotnie głównie z malarstwem. Prezentujemy w Galerii Negatyw, prace być może najwybitniejszego polskiego fotografika. Punktem jej wyjścia jest stosunek Mistrza do dokumentacji czy raczej ... „subiektywnej” dokumentacji. Wybrane prace cechuje czystość fotograficznego zapisu. Rejestracja światła obrazu, dokumentacja rzeczywistego świata. Prawda. I nie prawda. Podczas wystawy z 1958 roku, Beksiński pytany o interpretacje swoich prac milczał. Ta idea przyświeca również nam. Nie ma klucza interpretacyjnego, jest jedynie wybór i układ oparty o wartości formalne. Niech interpretacja zaistnieje w każdym odbiorcy z osobna i niech za każdym razem będzie czymś innym, niezwykłym i niepowtarzalnym.

Program:
- oficjalne otwarcie,
- performance inspirowany twórczością Mistrza,
- poczęstunek,
- afterparty

Kurator: Wojciech Kukuczka

Wystawy Mistrzowskie – Zdzisław Beksiński
Wernisaż: 13 czerwca 2014 roku, godz. 20.00
Wystawa będzie trwać do 7.08.2014 r.

Wstęp wolny.

Galeria Negatyw w Katowicach
Jagiellońska 17, 40-032 Katowice

zdzislaw-beksinski-galeria-negatyw-katowice-plakat-2014-05-29-530x686

 

 Galeria Negatyw ogłasza konkurs pt. „Beksiński – interpretacje”

Interdyscyplinarny konkurs przeprowadzony będzie w ramach wystawy fotografii Zdzisława Beksińskiego.
Do udziału zapraszamy twórców szeroko pojętej sztuki.
Interpretacja fotografii mistrza może zostać przedstawiona za pośrednictwem dowolnej dyscypliny artystycznej - fotografii, grafiki, performance, happeningu, manifestu literackiego, pracy multimedialnej, malarskiej, muzycznej, teatralnej, tanecznej a także wszelkiej innej wypowiedzi artystycznej.
Forma drogi interpretacyjnej także pozostaje otwarta, może to być na przykład pastisz, inspiracja, komentarz, nawiązanie. Wybrane prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Beksiński – interpretacje”. Wystawy wyjątkowej, otwartej w dziesiątą rocznicę śmierci mistrza w 2015 roku. Natomiast pierwsze trzy miejsca poza wyróżnieniem w postaci udziału w wystawie uhonorowane zostaną nagrodami finansowymi. 

Prace prosimy przesyłać do 03.08.2014 r., na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież