Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Nowa wystawa w Domu Spotkań z Historią: John Vachon. 3 x Polska
piątek, 16 kwietnia 2021

Nowa wystawa w Domu Spotkań z Historią: John Vachon. 3 x Polska
środa, 14 maja 2014 01:17    Drukuj Email

Na wystawie zostanie pokazanych 120 nieznanych zdjęć amerykańskiego fotografa Johna Vachona, który w latach 1946, 1956 i 1963 odwiedził Polskę, fotografując kraj i ludzi. Zdjęcia pochodzą z archiwów amerykańskich. 

dsh-vachon-3xpl-400 big

Vachon po raz pierwszy przyjechał do naszego kraju tuż po wojnie; na zlecenie rządu amerykańskiego. Dokumentował pomoc, udzielaną Polsce po II wojnie światowej w ramach United Nations Relief and Rehabilitation Administration (UNRRA). Zdjęcia z 1956, wykonane na zlecenie magazynu „Look”, ukazują zniszczoną po wojnie Warszawę i jej mieszkańców podejmujących trud odbudowy życia. Vachon fotografował wtedy m. in. w FSO, szkołach, szpitalach, teatrach, kawiarniach, muzeach, na zjazdach związków zawodowych i w Sejmie. Szczególnie fascynował go Pałac Kultury i Nauki, symbol zachodzących zmian, który uchwycił w wielu kadrach. Podczas kolejnego pobytu w Polsce fotograf wykonał dla magazynu „Look” serię kolorowych slajdów. Rzecz unikatowa, jak na lata, kiedy powstał ten materiał. Prawdopodobnie to jedne z nielicznych obrazów Warszawy z pierwszej połowy lat 60. wykonanych i zachowanych w kolorze. Sekwencją zasługującą na wyróżnienie jest m. in. seria zdjęć 25-letniej wówczas aktorki Beaty Tyszkiewicz.

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa 
Wernisaż w piątek 16 maja, ekspozycja do 31 sierpnia 2014 
Partnerzy wystawy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki. ZPAF jest jednym z partnerów medialnych wydarzenia.

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież