Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Michał Pietrzak – ,,PSPACE''
poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Michał Pietrzak – ,,PSPACE''
środa, 07 maja 2014 22:14    Drukuj Email

Galeria Korytarz Jeleniogórskiego Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy Michała Pietrzaka ,,PSPACE'', który odbędzie się  23.05.2014 r. o godz. 15.30, przy ul. Bankowej 28/30

„Habitat” Michała Pietrzaka wyraziście jednoczy obie jego pasje: dla architektury i dla fotografii. Architektura nie sprowadza się dla niego do plastycznej formy, ale ukazuje ją jako poligon ludzkiej obecności, która stwarza, ożywia i przekształca przestrzeń. W tych relacjach ludzie wyznaczają puls życia poprzez uobecnianie się i zanikanie w ustalonym przez kamerzystę polu widzenia. To coś zupełnie innego niż typowe dla idealizowanych wizualizacji architektury ozdabianie ich wstawkami sylwetek ludzkich i elementów przyrody. Tutaj autor ukazuje autentyczny „habitat”, gdzie widoki banalnej miejskiej zabudowy i rytmy ludzkiej obecności stapiają się w fascynującą całość. Jest to poliptyk, który – zwłaszcza przy zabiegu animacji - jawi się nam jako żywy organizm oferujący do odkrycia wiele zaskakujących znaczeń.

Adam Sobota

 

Koncepcje przestrzeni ewoluują wraz z rozwojem świadomości, postępem myśli. W każdym przypadku jednak postrzegana przestrzeń stanowi zewnętrzne odbicie naszej wewnętrznej konstytucji. Pojmowanie przestrzeni, tak samo zresztą jak i czasu, oparte jest o dyspozycję umysłu, który warunkowany jest własną strukturą, ale i własnymi ograniczeniami. Żyjemy w przestrzeni, ale przecież i ona przenika nas, całe nasze istnienie. Warto też zauważyć, że choć często kreujemy przestrzeń, to i ona określa zwrotnie nasze odczuwanie rzeczywistości – tej codziennej, pragmatycznej, ale i tej mitycznej, także abstrakcyjnej.

Piotr Komorowski

 

pspace (ang. paper space) - komenda programu środowiska CAD (ang. Computer Aided Design) służąca do przemieszczania się między przestrzenią modelu, a przestrzenią papieru, w której za pomocą okien zawierających różne widoki opracowanego modelu, przygotowywany jest układ projektu do druku.

Michał Pietrzak - urodzony w 1977 r. w Bystrzycy Kłodzkiej. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geperta we Wrocławiu, Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Twórczo wypowiada się głównie za pomocą fotografii oraz video. Wykorzystuje te media instrumentalnie, traktując je jako narzędzia do realizacji własnych zamierzeń koncepcyjnych: „fotografia nie ukazuje rzeczywistości, fotografia ją kreuje”.

www.michalpietrzak.com

 

Michał Pietrzak – PSPACE
[fotografia/video]

wernisaż: 23.05.2014 r. godz. 15.30
wystawa: maj/czerwiec 2014 r.

Galeria KORYTARZ
Jeleniogórskie Centrum Kultury
ul. Bankowa 28/30, Jelenia Góra

kurator: Ewa Andrzejewska / Wojciech Zawadzki

 

pietrzak habitat2 800

 

pietrzak habitat2 kadry video 800

pietrzak habitat2 out 900

pietrzak plakat 800

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież